Connect with us

EVENIMENT

Amenzi de peste 70.000 de lei în Capitală, în urma unei acţiuni de control privind comercializarea peştelui

Publicat

Poliţiştii au aplicat, joi, sancţiuni contravenţionale în valoare de peste 70.000 de lei în urma unei acţiuni desfăşurate în Capitală pentru prevenirea şi combaterea faptelor ilegale din domeniul piscicol.

Poliţişti de la Direcţia Generală a Municipiului Bucureşti, împreună cu specialişti ai Gărzii Naţionale de Mediu şi ai Direcţiei Sanitar-Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor Bucureşti, au acţionat în pieţele şi complexurile comerciale din Sectoarele 1 şi 6 pentru prevenirea şi combaterea faptelor ilegale din domeniul piscicol.

„În timpul acţiunilor desfăşurate au fost verificaţi mai mulţi operatori economici ce au ca obiect de activitate comercializarea produselor piscicole, iar în urma controalelor efectuate au fost aplicate şase sancţiuni contravenţionale, în valoare de peste 70.000 lei, pentru deficienţe pe linia modului de asigurare a pazei bunurilor şi valorilor şi a modului de depozitare şi comercializare a produselor piscicole”, se precizează în comunicat transmis joi AGERPRES de Poliţia Capitalei.

Totodată, a fost indisponibilizată şi distrusă o cantitate de aproximativ 140 kg peşte, de diferite sortimente.

Potrivit comunicatului citat, la punctul de lucru a două societăţi au fost găsite cantităţi de peşte pentru care nu se deţineau documente de provenienţă, fiind întocmite dosare penale pentru săvârşirea infracţiunilor de deţinerea, transportul sau comercializarea fără documente legale a peştelui şi altor vieţuitoare acvatice obţinute din pescuit ori produselor din peşte. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

„Grei” ai Clujului, distinşi cu Trofeul Recunoştinţei de Editura „Şcoala Ardeleană”

Publicat

gala recunostintei scoala ardeleana.jpg






Urmând exemplul unor înaintaşi ai lor din întreaga lume de a face acte caritbile şi de a sprijini cultura, câţiva oameni cu greutate ai Clujului întorc o parte din agoniseala lor către comunitatea din care provin şi sprijină în mod frecvent diverse proiecte şi demersuri culturale ale comunităţii lor. Iar ca gest de recunoaştere a gesturilor lor de mecenat, Editura Şcoala Ardeleană a decis să-i recompenseze simbolic…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO: Primul concurs al sezonului 2025-2026 la Păltiniș Arena. Cine sunt câștigătorii competiției Slalom Paralel

Publicat

foto: primul concurs al sezonului 2025 2026 la păltiniș arena. cine

Competiția Slalom Paralel a deschis sezonul de iarnă 2025-2026 la Păltiniș Arena. Potrivit organizatorilor, concursul din complexul de ski și snowboard a fost un adevărat spectacol, cu concurenți veniți din întreaga țară și dueluri pe muchie de cuțit. Vremea a fost favorabilă pe tot parcursul zilei de vineri: fără precipitații, cu apariții generoase ale soarelui, condiții care au pus în valoare atât traseul cât și abilitățile sportivilor.

Competiția a atras participanți…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Se crapă zidurile ecosistemului Apple? AirDrop, acum compatibil și cu Android (P)

Publicat

se crapă zidurile ecosistemului apple? airdrop, acum compatibil și cu

Pentru mulți utilizatori Apple, AirDrop a fost mult timp un avantaj exclusiv, un instrument care simplifică transferul de fișiere între iPhone, iPad și Mac. Această funcție, introdusă în 2011, a devenit rapid un pilon al ecosistemului Apple, oferind o metodă rapidă și sigură de partajare a fotografiilor, documentelor și clipurilor video. Până de curând, utilizatorii Android nu aveau o alternativă comparabilă, ceea ce întărea bariera dintre cele două platforme.

Astăzi,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Titularizare 2026: cum se calculează media pentru repartizarea pe posturi. Calendar înscrieri, inspecții la clasă, proba scrisă

Publicat

regulament olimpiade școlare 2026: care este punctajul minim pentru calificarea

Titularizare 2026: candidații care vor să se angajeze pe perioadă nedeterminată sau determinată în învățământ se vor putea înscrie la concursul de ocupare a posturilor organizate anul viitor. Ministerul Educației a publicat recent metodologia și calendarul concursului.

Potrivit metodologiei, pot ocupa posturi pe perioadă nedeterminată (angajare definitivă în învățământ), candidații care obțin cel puțin nota 7, atât la inspecțiile la clasă cât și la proba scrisă.

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe