EVENIMENT
Amenzi de peste 9 milioane de lei – aplicate pentru nerespectarea restricţiilor anti-COVID
Poliţiştii şi jandarmii au aplicat aproape 45.000 de amenzi, însumând aproximativ 9.067.000 de lei, în urma controalelor efectuate, în perioada 19 – 25 martie, privind respectarea măsurilor pentru limitarea răspândirii SARS-CoV-2.
Potrivit unui comunicat al MAI transmis vineri AGERPRES, cele mai multe sancţiuni contravenţionale au vizat nepurtarea măştii de protecţie, nerespectarea de către agenţii economici, instituţii publice, persoane fizice a măsurilor privind organizarea sau participarea la evenimente publice sau private, transport persoane, organizarea programului de lucru, restricţii privind deplasarea/libera circulaţie.
AICI: RESTRICȚII din 28 martie 2021: Modele de declarații actualizate. Toate măsurile ce vor fi aplicate de duminică
De asemenea, în perioada de referinţă, personalul structurilor MAI a întocmit 23 dosare penale în care se efectuează cercetări pentru infracţiuni privind zădărnicirea combaterii bolilor.
Au fost desfăşurate peste 10.500 de acţiuni punctuale ce au vizat, în special, verificări la obiectivele supuse restricţiilor şi zonele cu risc epidemiologic ridicat. Astfel, au fost verificaţi peste 34.000 de operatori economici, aproximativ 1.300 de operatori transport persoane, aproape 67.000 de locaţii de interes, dintre care aproximativ 27.000 de restaurante, terase, fast food-uri, precum şi peste 610.000 de persoane.
La linia telefonică TEL VERDE, au fost primite 75 de apeluri, care au fost direcţionate pentru verificări la nivelul municipiului Bucureşti şi a 22 judeţe, potrivit sursei citate.
La aceste activităţi, au participat, la nivel naţional, în medie zilnică, aproximativ 17.500 de poliţişti, jandarmi, poliţişti de frontieră, personal din cadrul structurilor pentru situaţii de urgenţă, precum şi poliţişti locali, reprezentanţi ANSVSA, ANPC, ai Ministerului Sănătăţii, Ministerului Muncii şi Justiţiei Sociale, Ministerului Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor, autorităţilor publice locale. AGERPRES
EVENIMENT
Pragul maxim pentru despăgubiri privind RCA în caz de faliment al asigurătorului, eliminat din lege. Ce spune vicepreședintele ASF
O modificare de lege prevede eliminarea pragului maxim de 500.000 de lei pentru despăgubirile date de Fondul de Garantare a Asiguraților (FGA) – daune acoperite de RCA, în cazul în care compania de asigurare iese de pe piață.
Vicepreședintele Autorității de Supraveghere Financiare (ASF), Sorin Mititelu, responsabil pentru sectorul asigurărilor, a explicat, într-o declarație pentru Mediafax, care sunt principalele avantaje ale noii legi pentru asigurații RCA.
Sunt câteva sute de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Atmosferă de mare sărbătoare în Cluj-Napoca, unde, în prezenţa a sute de oameni, au fost aprinse vineri seară luminile festive, în Piaţa Unirii.
Planetă Crăciun vă aşteaptă
Cluj-Napoca a intrat în atmosfera sărbătorilor vineri seară, când Planeta Crăciun, conceptul Târgului de Crăciun creat de UNTOLD Universe, a aprins oficial luminile festive în Piața Unirii. Seara continuă cu concertul Paulei…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Restricții de circulație la Aiud, spre Ciumbrud. Se fac lucrări la trecerea la nivel cu calea ferată. Atenționări pentru șoferi
Primăria Aiud anunță restricții de circulație rutieră înspre și dinspre localitatea Ciumbrud.
”În perioada 24 – 30 noiembrie 2025, circulația rutieră înspre și dinspre localitatea Ciumbrud va fi închisă la trecerea la nivel cu calea ferată de la intersecția străzii Gării cu strada Ion Creangă, pentru efectuarea unor lucrări de reabilitare a căii ferate.


Circulația rutieră se va desfășura pe ruta ocolitoare DJ 107E, str. Ostașilor, DN1 (către localitatea…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Două ciocolate și un nes, furate din market-ul Carrefour din Carolina Mall, au dus la un dosar penal. Cum s-a terminat totul
Doi bărbați din Alba Iulia, din cartierul Bărăbanț, au fost cercetați penal timp de mai multe luni, pentru două ciocolate și un plic de nes. Recent magistrații Judecătoriei Alba Iulia au dat o decizie în acest caz.
Mai exact, cei doi s-au ales cu dosare penale, în luna martie a anului 2025, după ce au ieșit din magazinul Carrefour din Carolina Mall fără să plătească trei produse.
S-a întâmplat în data de 11 martie 2025, în jurul orei 20.40. Atunci cei doi au intrat în…
Citește mai mult pe Alba24.ro



