Connect with us

ACTUALITATE

Amenzi mai mari pentru cei care văd un incendiu și nu îl anunță la 112. PROIECT, la Senat

Publicat

Persoanele care nu iau măsuri pentru prevenirea, stingerea sau limitarea pagubelor provocate de incendii vor risca amenzi mai mari decât cele prevăzute în prezent, potrivit unui proiect legislativ înregistrat la Senat. Amenzile se vor aplica atât persoanelor fizice, cât și firmelor.

Parlamentarii propun modificarea legii prin creșterea nivelului amenzilor prevăzute pentru contravenții, într-o măsură proporțională cu gradul de pericol social pe care îl reprezintă faptele. Astfel, la începutul acestei luni a fost înregistrată la Senat pentru dezbatere o propunere legislativă pentru modificarea articolului 45 din Legea nr.307/2006 privind apărarea împotriva incendiilor.

Documentul prevede majorarea amenzilor aplicate pentru nerespectarea legislației privind apărarea împotriva incendiilor. Astfel, persoanele fizice și firmele care nu acționează pentru a preveni, limita sau stinge incendiile vor putea primi amenzi ce pot ajunge până la 12.000 de lei.

Propunerea legislativă prevede majorarea a patru categorii de amenzi ce se pot aplica celor ce nu respectă regulile privind apărarea împotriva incendiilor, astfel:

  • amendă cuprinsă între 1.000 și 1.500 de lei (între 500 și 1.000 de lei, în prezent) – pentru persoanele care nu consemnează în actele de închiriere a unui spațiu răspunderile „ce le revin în ceea ce privește apărarea împotriva incendiilor” sau persoanele care dețin părți dintr-un imobil și care nu cooperează „în vederea asigurării măsurilor de apărare împotriva incendiilor”.
  • amendă între 1.501 și 3.000 de lei (între 1.001 și 2.500 de lei, în prezent) – pentru persoanele care observă un incendiu, dar nu îl anunță sau nu iau nicio măsură pentru limitarea sau stingerea acestuia.
  • amendă între 3.001 lei și 7.000 de lei (între 2.501 și 5.000 de lei, în prezent) – pentru persoanele care nu vor interveni imediat pentru limitarea și stingerea incendiilor de vegetație (păduri, culturi agricole, miriști, pășuni etc.)
  • amendă între 7.000 și 12.000 de lei (între 5.001 și 10.000 de lei, în prezent) – pentru persoanele care nu permit, atunci când este vorba despre un incendiu, accesul seviciilor de urgență într-un imobil sau o curte, pentru cei care nu permit folosirea apei sau a altor materiale la stingerea incendiilor, sau pentru persoanele care construiesc imobile sau beneficiarilor acestora care nu solicită și nu obțin avizele legale.

sursa: Alba24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Copila de 13 ani din comuna Stăuceni, găsită în siguranță de polițiști

Publicat

minoră de 13 ani dispărută din stăuceni. polițiștii din botoșani

Publicitate

Copila  Andreea Manuela Hoidrag, în vârstă de 13 ani, din comuna Stăuceni, județul Botoșani, a fost identificată de polițiști în cursul nopții, în localitatea de domiciliu.

Potrivit informațiilor transmise de autorități, fata nu a fost victima vreunei infracțiuni pe perioada în care a lipsit de acasă. Starea acesteia este bună, iar cazul nu a necesitat alte intervenții de natură penală.

Reamintim că, în data de 6 ianuarie, în jurul orei...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

În ultimele 24 de ore, poliţiştii au intervenit la peste 50 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112

Publicat

blocada la darabani, pentru prevenirea accidentelor rutiere

Publicitate

Poliţiştii au acţionat, pe raza întregului județ, pentru prevenirea faptelor antisociale şi menţinerea ordinii şi siguranţei publice, fiind organizate 5 acţiuni punctuale în zone de interes operativ, atât pentru prevenirea infracțiunilor stradale cat si pentru siguranța rutieră, în municipiile Botoșani și Dorohoi și orașul Darabani.

În urma activităţilor desfășurate pe raza întregului județ, au fost aplicate 109 sancţiuni...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Un șofer beat, din Corni, a intrat cu mașina în gardul unei gospodării

Publicat

un tânăr de 23 de ani, din vlăsinești, a fost

Publicitate

Marți, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 1 Botoșani, au identificat un autoturism care a intrat în poarta unei locuințe, rezultând distrugerea acesteia si avarii ale autovehiculului.

Lângă autoturism a fost identificat conducătorul auto în persoana unui tânăr, de 26 de ani, din comuna Corni.

Acesta emana halenă alcoolică, motiv pentru care a fost testat alcoolscopic, valoarea rezultată fiind de 0, 92 mg/l alcool pur în aerul...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Meteorologii au prelungit avertizarea de COD GALBEN de ceață pentru o parte din judeţul Botoșani

Publicat

cod galben meteo alerta 3.jpg

Publicitate

Din această cauză, pe drumurile din Hudești, Coțușca, Suharău, Havârna, Rădăuți-Prut, Ibănești, Cristinești, George Enescu, Hilișeu-Horia, Păltiniș, Mileanca, Pomârla, Darabani, Viișoara, Concești și Mitoc se va reduce vizibilitatea sub 200 de metri, izolat sub 50 de metri.

În funcție de condițiile locale, se poate forma ghețuș sau chiciură.

Pentru evitarea producerii unor evenimente nedorite, conduceți prudent, reduceți viteza,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe