Connect with us

EVENIMENT

Amenzi URIAȘE în week-end pentru nerespectarea măsurilor de protecţie sanitară. Peste 5.400 de sancțiuni în valoare de 1,5 milioane lei

Publicat

Autorităţile au aplicat, în perioada 7-9 august, 5.435 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.549.699 de lei, pentru nerespectarea măsurilor de protecţie sanitară.

"Angajaţii Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Sănătăţii, Ministerului Muncii şi Protecţiei Sociale, Ministerului Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor, împreună cu autorităţile locale, au verificat, în intervalul menţionat, 11.986 de operatori economici şi 64.477 de persoane", informează un comunicat al Ministerului Afacerilor Interne (MAI) transmis, luni, AGERPRES.

Au fost aplicate 76 sancţiuni contravenţionale operatorilor economici pentru organizarea de activităţi în spaţiul public/privat/închis pentru care au fost instituite interdicţii/restricţii, în valoare de 86.200 lei, şi 130 sancţiuni persoanelor fizice pentru participarea la astfel de activităţi cu restricţii, în valoare de 63.300 lei.

De asemenea, au mai fost aplicate 3.711 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 514.810 lei, pentru nerespectarea măsurilor de protecţie individuală şi 212 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 417.352 lei, pentru nerespectarea regulilor de amenajare a spaţiilor în care se desfăşoară activităţi de comerţ, alimentaţie publică şi alte servicii (terase, săli de sport etc.).

În cadrul acţiunilor desfăşurate au fost aplicate şi 1.306 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 468.037 de lei, pentru încălcarea unor norme de convieţuire socială, conform Legii nr. 61/1991.

"La linia telefonică TELVERDE (0800800165), operaţionalizată începând cu data de 14 iulie, dedicată special sesizării neregulilor în context COVID-19, în perioada 7-9 august, au fost primite 120 de apeluri", arată sursa citată.

Sesizările au fost direcţionate pentru verificări în Bucureşti şi în 20 de judeţe, fiind semnalate, în special, nereguli privind purtarea măştii de protecţie şi păstrarea distanţării sociale. 16 dintre faptele sesizate la linia TELVERDE s-au confirmat în urma verificărilor. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Lista telefoanelor pe care nu va mai funcționa WhatsApp în 2026. Sunt vizate modele de iPhone, Samsung, Huawei, HTC și LG

Publicat

whatsapp va elimina o funcție importantă, din ianuarie 2026. care

Lista telefoanelor pe care nu va mai funcționa WhatsApp în 2026: aplicația nu va mai fi disponibilă pe mai multe modele mai vechi de iOS și Android.

Scopul acestei decizii este de a prioritiza securitatea și de a îmbunătăți performanța aplicației.

Vezi și: WhatsApp va elimina o funcție importantă, din ianuarie 2026. Care este motivul și ce poți face pentru a continua să o folosești

Dispozitivele cu sisteme de operare mai vechi decât iOS 15.1 și Android 5.0 vor fi...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Gerul Bobotezei în Alba: Vine frigul de joi, cu diferențe uriașe între temperaturile reale și cele resimțite

Publicat

gerul bobotezei în alba: vine frigul de joi, cu diferențe

Gerul Bobotezei în Alba: Mercurul din termometre se prăbușește joi. Se vor înregistra temperaturi foarte scăzute în tot județul, cu diferențe foarte mari între valorile indicate de aparatele de măsurat și cele resimțite de persoanele aflate afară. Temperatura reală este o valoare obiectivă, pe când temperatura resimțită este calculată și în raport cu alți factori, cum ar fi vântul. În paralel, va continua să ningă în unele zone și se va înregistra polei. 

La Alba...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Românul crescut de AC Milan aterizează la Cluj. Andrei Coubiș, gata de debut în SuperLigă

Publicat

andrei coubis ac milan transfer cluj.jpg






Fundașul central român Andrei Coubiș, crescut de celebra academie a AC Milan, a ajuns în România, semnând cu Universitatea Cluj sub formă de împrumut până la finalul sezonului.

Conform surselor de la Fanatik, gruparea ardeleană are și opțiunea de a-l achiziționa definitiv de la clubul italian.

Coubiș, care în trecut a fost împrumutat la Sampdoria în Serie B, nu a reușit să adune minute în tricoul...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Când viața învinge boala. Povestea Paulei, studenta cu dizabilități din Cluj, care a reușit să scrie 2 cărți

Publicat

paula briciu poezii.jpg






Există povești care nu doar emoționează, ci zguduie și rescriu percepții. Povești care nu cer compasiune, ci respect. Povești care demonstrează că, în fața voinței omului, medicina poate calcula ore, dar nu poate determina destin. Povestea Paulei Elena Briciu aparține acestei categorii rare.

La 27 de ani, Paula este studentă la Cluj, autoare a două volume de poezii, deținătoare a trei premii literare și un...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe