EVENIMENT
Amenzile DUBLATE pentru medicii și spitalele care lasă pacienții să aștepte prea mult la Urgență

Amenzile pentru nepăsare se dublează în sistemul sanitar. Potrivit ziarului Alba24.ro, medicii care îi lasă pe bolnavi să aștepte prea mult la Urgență, fără motive, riscă să fie amendați cu 3000 de lei. Și spitalele riscă sancțiuni mari, de până la 30.000 de lei. Mulți pacienți se plâng că stau cu orele la UPU, dar medicii spun însă că personalul este suprasolicitat și insuficient.
Sancțiunile mari îi vizează pe medicii şi spitalele care-i lasă pe pacienţi să aştepte ore în șir, la Urgenţe, pentru a fi investigați.
Potrivit legislaţiei, timpul de triaj al unui pacient ajuns la unitatea de primiri urgenţe nu trebuie să depășească două minute. Fiecare bolnav primeşte un cod de urgență. Cei în starea cea mai gravă, cu cod roşu, trebuie preluaţi imediat. Pacienţii cu cod verde – în cel mult 60 de minute. Cazurile care nu sunt urgente trebuie preluate în cel mult două ore. Timpul de aşteptare nu trebuie să depăşească patru ore, pentru un consult.
Dacă pacienții sunt preluați într-un interval de timp mai lung decât cel prevăzut în proiectul adoptat, medicii sunt pasibili de o amendă cuprinsă între 1.000 și 3.000 de lei, iar spitalele pot fi amendate cu maximum 30.000 de lei din aceleași motive.
Pacienții puși să aștepte ore în șir până să fie văzuți de un medic pot să facă plângere la DSP.
Coduri de urgențe:
- Pacientul care se află în stare foarte gravă va fi etichetat cu cod roșu – adică are nevoie de resucitare și manevrele trebuie făcute pe loc. Orice abatere va fi sancționată.
- Codul galben – atunci când pacientul prezintă un risc major sau are dureri intense – acesta nu ar trebui să aștepte mai mult de un sfert de oră.
- Codul verde – Urgențele, dar care nu sunt situații critice, pot aștepta 60 de minute. De la depășirea acestui termen se impune o amendă.
- În cazul pacienților încadrați la cod albastru – care sunt non urgențe – medicii au la dispoziție 120 de minute să reacționeze pentru a nu fi sancținați.
- Iar pentru un simplu consult, un pacient nu ar trebui să aștepte mai mult de 240 de minute, ceea ce înseamnă 4 ore.
Unii pacienţi se plâng însă că au stat şi o zi întreagă ca să-i vadă cineva. De acum, medicii care îi lasă să aştepte prea mult, nejustificat, riscă amenzi între 1.000 şi 3.000 de lei, iar spitalele – între 20 si 30.000 de lei, potrivit unei hotărâri de guvern. Oficialii spun că vor să-i responsabilizeze pe cei care lucrează în domeniu.
Inspectorii DSP vor putea să analizeze dacă a fost respectat timpul de așteptare al pacientului raportat la regulamentul codurilor din unitățile de primiri urgențe.
Medicii de la UPU susțin că nimeni nu stă degeaba în cea mai mare parte a serviciilor de urgenţă. Camerele de gardă sunt aglomerate și asaltate de mulţi pacienţi care ar trebui să meargă la medicul de familie sau în policlinici. Dar serviciile de permanență ale medicilor de familie și nici cele din policlinici nu sunt organizate corespunzător sau chiar deloc. Serviciile de permanență pentru asigurarea continuității asistenței medicale primare ar putea reduce aglomerația și nemulțumirile de la UPU, dar și o creștere a calității acutului medical, în special la acuratețea stabilirii diagnosticelor și reducerea riscului de malpraxis.
Au fost dublate amenzile şi pentru cei care nu respectă normele de prevenire a infecţiilor. Pot ajunge la 3000 de lei pentru persoanele fizice şi 30.000 mii de lei, pentru cele juridice. Vor fi sancţionaţi şi cei care încalcă protocoalele şi procedurile de tratament.
Anul trecut, inspectorii sanitari au făcut peste 13 mii de controale şi au aplicat amenzi de peste un milion şi jumătate de lei.
Art. 22 – Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 3.000 lei pentru persoanele fizice, respectiv cu amendă de la 20.000 lei la 30.000 lei pentru persoanele juridice următoarele fapte:
a. preluarea pacientului de către personalul UPU sau CPU într-un interval de timp mai lung decât cel prevăzut de reglementările legale în vigoare;
b. reținerea echipajelor de urgență din cadrul serviciilor de ambulanță sau SMURD de către medicii din UPU ori CPU sau medicii de gardă din spital, încălcându-se astfel reglementările legale în vigoare.
surse: TVR, MS, Digi24, Alba24.ro
EVENIMENT
Robert Pirès se alătură echipei „Ronaldinho & Friends” la Sports Festival. Eric de Oliveira și Mirel Rădoi joacă pentru România

Echipa internațională „Ronaldinho & Friends” este completă: Robert Pirès vine la Sports Festival 2025. Eric de Oliveira și Mirel Rădoi se alătură echipei României, condusă de Ioan Ovidiu Sabău.
Echipa internațională care va evolua în cel mai așteptat meci demonstrativ al verii, „Ronaldinho & Friends”, este completă. Ultimul mare nume care se alătură spectacolului fotbalistic de la Sports Festival 2025 este Robert Pirès, unul dintre cei mai eleganți…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Sâmbătă, 31 mai: 10 ani de Principia – muzeul din inima castrului roman Apulum. Ghidaje gratuite, tort și surprize. PROGRAM

Sâmbătă, 31 mai, sunt aniversați 10 ani de la deschiderea muzeului Principia din inima Cetății Alba Iulia. Vizitatorii vor avea acces gratuit la muzeu, vor fi oferite tururi ghidate gratuite la obiectivele romane din cetate și nu în ultimul rând, organizatorii au pregătit un ”tort cât o centurie”.
Sunt 10 ani de când Principia, un muzeu de nota 10, îi primește cu porțile deschise pe toți cei care doresc să pășească pe urmele celor mai buni legionari romani care au trăit…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Fostul deputat Dan Vîlceanu, trimis în judecată după ce l-a bătut pe Florin Roman, anul trecut, în Parlament

Fostul deputat Dan Vîlceanu a fost trimis în judecată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie pentru ultraj, purtare abuzivă şi tulburarea ordinii şi liniştii publice, după ce anul trecut a avut o altercație cu deputatul PNL Florin Roman, în Parlament.
Potrivit procurorilor, din probatoriul administrat a reieșit că, pe 21 mai 2024, ora 11:15, în timp ce se afla în plenul Camerei Deputaților, în Palatul Parlamentului, inculpatul a exercitat acte de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Tișe, despre viitorul Guvern: Niciun fost ministru să nu fie numit acum, să se vină cu fețe noi, cei mai buni specialiști

Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, vicepreședinte al PNL, susține că formarea noului Guvern trebuie să se facă în mod contrar a ceea ce se întâmplă acum, când partidele discută despre ministerele care revin fiecăruia și mai puțin la specialiștii pe care îi au pe acele domenii.
Tișe s-a întrebat, miercuri, de ce un anume minister trebuie să meargă la un anumit partid, și de ce nu se procedează invers, iar partidele nu țin cont de specialiștii…
Citește mai mult pe Cluj24.ro