Connect with us

ACTUALITATE

America raportează peste 1.000 de decese asociate COVID-19 într-o singură zi

Publicat

Statele Unite au înregistrat marţi peste 1.000 de decese asociate COVID-19, echivalentul a circa 42 de decese pe oră, potrivit unui bilanţ Reuters, în condiţiile în care varianta Delta de coronavirus continuă să facă ravagii în zone ale ţării cu rate de vaccinare scăzute.

Decesele legate de coronavirus au crescut în Statele Unite în ultima lună şi media lor este de 769 zilnic, cea mai mare rată de la mijlocul lunii aprilie, potrivit bilanţului Reuters dat publicităţii miercuri.

Administraţia preşedintelui Joe Biden a confirmat marţi seara că intenţionează să prelungească măsurile impuse călătorilor de a purta măşti în avioane, trenuri şi autobuze, pe aeroporturi şi gări până la jumătatea lunii ianuarie.

La fel ca în multe alte ţări, varianta Delta de coronavirus reprezintă o provocare majoră pentru SUA.

Bilanţul Reuters realizat pe baza datelor oficiale publicate marţi arată că 1.017 persoane au murit în urma infectării cu COVID-19, crescând numărul deceselor înregistrate de la izbucnirea pandemiei la puţin sub 623.000, cel mai mare număr de decese raportate oficial de orice ţară din lume.

Ultima dată când Statele Unite au înregistrat peste 1.000 de decese zilnice a fost în luna martie.

Oficialii americani au început să accelereze ritmul vaccinărilor în faţa creşterii numărului de infectări, media pe şapte zile a dozelor administrate crescând cu 14% în ultimele două săptămâni, conform cifrelor Our World in Data.

Cu toate acestea, spitalele americane continuă să fie supraaglomerate, internările legate de COVID-19 crescând cu aproximativ 70% în ultimele două săptămâni.

Statele Unite au raportat în medie peste 100.000 de cazuri noi zilnice în ultimele douăsprezece zile, cel mai mare număr în ultimele şase luni, potrivit bilanţului Reuters.

Sudul Statelor Unite rămâne epicentrul celui mai recent focar, Florida raportând un număr record de aproape 26.000 de noi cazuri săptămâna trecută, conform datelor oferite de Centrele pentru Controlul şi Prevenirea Bolilor din SUA.AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Rezultatele tragerilor la LOTO de joi, 6 noiembrie 2025

Publicat

rezultatele tragerilor la loto de duminică, 19 octombrie 2025

Publicitate

LOTERIA ROMÂNĂ a continuat, joi, 6 noiembrie 2025, seria extragerilor Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc.

Numerele extrase joi, 6 noiembrie 2025:

Loto 6/49: 42, 2, 20, 35, 22, 46

Loto 5/40: 3, 36, 10, 14, 1, 19

Joker: 29, 12, 26, 40, 20 + 11

Noroc: 4 1 0 6 8 5 4

Publicitate

Noroc Plus: 6 3 8 9 6 0

Super Noroc: 1 0 6 9 5 8


Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Prefectul a ajuns la incendiul de la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Dorohoi. Obiectele sfinte, salvate din calea flăcărilor de pompieri

Publicat

prefectul a ajuns la incendiul de la biserica „adormirea maicii

Publicitate

Incendiul izbucnit joi după-amiază în interiorul Bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Dorohoi a fost lichidat complet, după o intervenție promptă a pompierilor din cadrul Detașamentului Dorohoi.

Flăcările au cuprins mai multe cărți și materiale religioase depozitate în spatele Sfintei Mese, iar fumul s-a extins rapid în zona altarului. Din fericire, reacția rapidă a echipajelor de intervenție a împiedicat extinderea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Incendiu la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Dorohoi: Flăcările au cuprins altarul. Pompierii luptă să salveze lăcașul de cult

Publicat

incendiu la biserica „adormirea maicii domnului” din dorohoi: flăcările au

Publicitate

Clipe de panică, în această seară, la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Dorohoi, unde un incendiu a izbucnit brusc în interiorul sfântului lăcaș. Flăcările au fost observate de oameni aflați în apropiere, care au alertat imediat autoritățile, speriați că focul ar putea distruge biserica.

La fața locului au intervenit de urgență pompierii Detașamentului Dorohoi, cu trei autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Zilele Bibliotecii Județene „Mihai Eminescu” Botoșani: 143 de ani de lectură, cultură și creativitate

Publicat

zilele bibliotecii județene „mihai eminescu” botoșani: 143 de ani de

Publicitate

Biblioteca Județeană „Mihai Eminescu” Botoșani marchează, în perioada 10 – 14 noiembrie 2025, un moment de sărbătoare: 143 de ani de la înființare. Instituția, inaugurată la 14 noiembrie 1882 din inițiativa primarului Theodor Boian, a devenit de-a lungul timpului un veritabil reper pentru viața culturală și educațională a județului.

Pentru a celebra această impresionantă tradiție, biblioteca organizează o nouă ediție a „Zilelor…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe