EVENIMENT
Americanii vin la Baza "Mihail Kogălniceanu" cu sute de militari, tancuri, maşini de luptă şi elicoptere
Militari din Forţele terestre ale SUA dislocate în Europa vor sosi din Polonia, la sfârşitul acestei luni, împreună cu tehnica militară din dotare, la Baza Aeriană "Mihail Kogălniceanu" din judeţul Constanţa, ca parte a angajamentului SUA în asigurarea securităţii flancului estic al NATO, în cadrul Operaţiunii Atlantic Resolve, se arată într-un comunicat de presă transmis, miercuri, de Ministerul Apărării Naţionale (MApN).
UPDATE - În Portul Midia au fost debarcate deja zeci de camioane, tancuri și altă tehnică militară. Adusă pe calea apei până în Portul Midia, tehnica militară necesară militarilor americani din cadrul 1st Battalion, 16th Infantry Regiment (1-16), 1st Armored Brigade Combat Team, 1st Infantry Division, a fost preluată de trailere civile și garnituri de tren și transportate la Baza Militară de la Mihail Kogălniceanu.
Cei aproximativ 500 de militari americani fac parte din Batalionul 1 al Regimentului 16 Infanterie din cadrul Brigăzii 1- parte a Diviziei 1 Infanterie şi au în dotare tancuri M1 Abrams şi maşini de luptă ale Infanteriei M2 Bradley. Aceştia vor participa, în acest an, la exerciţii multinaţionale alături de militari din structuri ale Forţele Terestre Române.
De asemenea, la "Mihail Kogălniceanu" vor sosi şi circa 100 de militari şi elicoptere de tip CH-47 Chinook, AH-64 Appache, UH-60 & HH-60 Black Hawk din cadrul Brigăzii 1 Aviaţie de Luptă, ce face parte, de asemenea, din Divizia 1 Infanterie. Aceştia vor efectua exerciţii împreună cu militari structuri din Forţele Aeriene Române, antrenamente bilaterale, de tip joint şi multinaţionale.
Totodată, Escadrila 572 Elicoptere, de la Baza "Kogălniceanu" va asigura, pe toată durata exerciţiului, serviciul CASEVAC (Casuality Evacuation) cu un elicopter IAR 330 PUMA echipat şi pregătit pentru acest gen de misiuni. De menţionat este şi faptul că Baza 57 Aeriană 'Mihail Kogălniceanu' va furniza o parte din personalul ce va încadra detaşamentul Forţelor Aeriene Române care va fi pus la dispoziţia ONU în cadrul misiunii MINUSMA, începând cu luna octombrie a acestui an.
În afară de România, Brigada 1 Aviaţie de Luptă a dislocat, în această perioadă, militari şi tehnică de aviaţie în Germania, Letonia şi Polonia.
Unităţile americane vor staţiona în România pentru nouă luni, după care vor fi înlocuite de alte unităţi de luptă, asigurându-se astfel o prezenţă consistentă, bazată pe rotaţie continuă, în Europa.
"Dislocarea în ţara noastră dezvoltă cooperarea româno-americană în domeniul securităţii, asigurând oportunităţi de antrenament în comun, care vor spori capacităţile aliaţilor şi partenerilor NATO, vor îmbunătăţi interoperabilitatea structurilor Armatei României angrenate în activităţile comune, precum şi capacitatea generală de a răspunde la o potenţială criză. Dezvoltarea parteneriatului strategic româno-american reprezintă un obiectiv major asumat la nivel naţional atât pe palierul politic, cât şi militar. În acest context, prezenţa rotaţională a forţelor americane pe teritoriul naţional şi în regiunea Mării Negre, precum şi sprijinul asigurat de SUA în procesul de modernizare a capabilităţilor naţionale de apărare au un rol esenţial în actualul context de securitate din regiunea ţării noastre", se precizează în comunicatul MApN. AGERPRES
EVENIMENT
Ce este stresul termic și cum afectează organismul. Diferențele mari de temperatură forțează sistemele de reglare ale corpului
Ce este stresul termic: Vorbim în principiu despre o reacție complexă a organismului uman la expunerea prelungită sau bruscă la temperaturi extreme, fie ele foarte ridicate sau foarte scăzute.
Corpul uman este construit pentru a funcționa într-un echilibru termic relativ stabil, în jurul valorii de 37 de grade Celsius.
Atunci când mediul exterior depășește capacitatea organismului de a-și regla temperatura internă, apare stresul termic, o stare care poate avea consecințe...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ger persistent în Cluj și alte județe din țară. Avertizare meteo Cod galben de temperaturi extrem de scăzute
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare meteorologică Cod galben de temperaturi deosebit de scăzute și ger pentru mai multe zone din țară, inclusiv Cluj.
Avertizarea este valabilă pentru ziua de miercuri, 20 ianuarie, până la ora 20:00.
Potrivit meteorologilor, în județele Botoșani, Iași, Harghita, Mureș, Cluj, Alba și Hunedoara, vor continua să se înregistreze temperaturi...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Sondaj INSCOP. AUR depășește PSD și PNL la un loc, dacă duminică ar fi alegerile prezidențiale
Partidul AUR continuă să conducă topul preferințelor electorale ale românilor, potrivit celui mai recent sondaj INSCOP Research, realizat în perioada 12-15 ianuarie 2026.
Dacă duminică ar avea loc alegeri parlamentare, partidul condus de George Simion ar obține 40,9% din voturi, revenind peste pragul de 40% după recesiunea de la finalul anului trecut, când scorul său era de 38%.
Directorul INSCOP Research, Remus...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Tehnologie de ultimă generație pentru diagnosticul auditiv, inclusiv la sugari și copii mici, la Spitalul de Urgență Cluj
Spitalul Clinic Județean de Urgență Cluj-Napoca a achiziționat un sistem modern de explorare audiologică, cu sprijinul Asociației Femeilor de Afaceri (AFA) Cluj.
Echipamentul, în valoare de 28.000 euro, oferă beneficii majore atât pacienților adulți, cât și copiilor, facilitând depistarea precoce a problemelor de auz și adaptarea tratamentelor corespunzătoare.
Diagnostic rapid și precis pentru toate...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
