EVENIMENT
ANALIZĂ. Prețurile la chirii au crescut la Cluj-Napoca în septembrie 2023 cu 17% față de aceeași lună a anului trecut

În luna septembrie a.c., prețurile medii solicitate pentru închirierea apartamentelor și garsonierelor la Cluj-Napoca s-au menținut constante față de cele din luna anterioară, arată o analiză a Storia.ro.
”Comparativ cu aceeași lună a anului trecut, prețurile medii ale chiriilor au crescut cu 17% în cazul garsonierelor și apartamentelor cu trei camere și cu 10% pentru apartamentele cu două camere”, se arată în analiză.
Astfel, un apartament cu o…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
CJ Cluj: Achiziția microbuzelor electrice școlare din PNRR a fost corectă. Am cerut specificații ”full option”

Achiziția a 34 de microbuze electrice școlare de către Consiliul Județean Cluj Cluj prin PNRR a fost corectă, legală și transparentă, a spus vicepreședintele Radu Rațiu, care a adăugat că este incorect să se arunce cu gunoi în acest proiect, cu acuzații că ar fi fost cumpărate la suprapreț.
Radu Rațiu a declarat, marți, că microbuzele electrice au avut specificații și dotări aparte, făcute în baza…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Moarte groaznică în Nima. Un tânăr, prins într-un utilaj de făcut baloți de paie. Mesajul sfâșietor al logodnicei sale

Tragedie, marți, în satul Nima, comuna Mintiu Gherlii. Un tânăr de 30 de ani, Alin, și-a pierdut viața după ce a fost prins într-un utilaj de făcut baloți de paie. Acesta urma să se căsătorească în perioada următoare.
Reprezentanții ISU Cluj au declarat pentru Cluj24 că echipajele medicale de intervenție ajunse la fața locului au constatat că tânărul prezenta traumatisme incompatibile cu viața,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Transportatorii din Cluj, în fierbere privind taxa pentru vehiculele de peste 35 de tone: „Ne scoateți de pe piață!”

Consiliul Local Cluj-Napoca a făcut marți o modificare importantă a Hotărârii nr. 491/2025, care reglementează aprovizionarea și circulația autovehiculelor pe raza municipiului.
Proiectul a fost votat cu 19 voturi pentru și 4 împotrivă, aducând clarificări și schimbări ce vizează în special agenții economici locali și transportatorii cu vehicule grele.
În proiect se afla și un amendament al Comisiei 3 a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Cluj-Napoca se pregătește să devină epicentrul unei petreceri electrizante odată cu filmările videoclipului oficial pentru „Ciao Bambolina”, noul hit al artistului Dragoș Andrew.
Inspirată de atmosfera emisiunii „Insula Iubirii” și personalitatea lui George Ivănescu – „Jaguarul”, piesa promite să cucerească topurile de streaming din România.
Dragoș Andrew face un apel către toți tinerii dornici…
Citește mai mult pe Cluj24.ro