Connect with us

ACTUALITATE

ANALIZĂ. Restricţiile antipandemie sporesc în lume, în faţa valului 4. România se relaxează

Publicat

Campania de vaccinare este impulsionată la nivel european prin noi măsuri care ar putea creşte gradul de vaccinare al populaţiei. De asemenea, ar putea preveni răspândirea noii tulpini, lucru care se vede în ţări precum Franţa sau Italia.

În schimb, în România, ţară care deşi a avut un debut bun al campaniei de vaccinare, lucrurile par să se fi relaxat în ultima perioadă.

Până în 23 iulie, în România s-au administrat doar 9,27 mil. doze de vaccin. Reprezintă  24,5% la nivelul întregii ţări de la începutul campaniei de vaccinare.

Spre comparaţie, datele arată că în Franţa s-au administrat 67,2 mil. doze de vaccin (43,8% persoane complet vaccinate). În Italia sunt 63,9 mil. doze (46,6% persoane complet vaccinate).

 

Ce au făcut alte țări

 

Totodată, aceste ţări, dar şi altele din Uniunea Europeană, deşi au un grad de vaccinare mai ridicat, nu au relaxat campania de vaccinare. Dimpotrivă, au gândit noi măsuri pentru a o impulsiona.

În acest sens, preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, a impus să crească gradul de vaccinare prin măsuri care îi vizează în primul rând pe angajaţii din sistem. Astfel, dacă angajaţii spitalelor din Franţa şi ai căminelor de bătrâni nu se vor vaccina până la finalul verii, riscă să îşi piardă locul de muncă. În plus, Macron a punctat că persoanelor nevaccinate li se vor impune restricţii.

 

Cum rezolvă italienii problema

 

În Italia, restricţiile pentru persoanele nevac­cinate se vor vedea din ce în ce mai clar odată ce va exista obligativitatea cer­ti­ficatului verde pentru accesul în restaurante, mijloace de transport sau locurile aglomerate.

Acesta ar putea să devină obligatoriu începând cu luna august, pentru evenimente cu număr mare de oameni, în locuri aglomerate, precum piscine, săli de sport. Autorităţile din Italia îşi propun să limiteze răspândirea noii tulpini Delta.

Varianta Delta a reprezentat peste 80% din noile infectări în Anglia. Premierul Boris Johnson a făcut apel către populaţia Angliei pentru a fi mai precaută. Recent, a anunţat şi obligativitatea vaccinării personalului din căminele de bătrâni.

China, deşi este ţara cu cei mai mulţi oameni imunizaţi (peste 1,4 miliarde), va interzice accesul celor nevaccinaţi în şcoli, spitale, supermarketuri sau alte locuri aglomerate.

Circa 12 din cele 22 provincii din China au anunţat astfel de restricţii pentru persoanele nevaccinate. Mai mult, alte locuri în care acestora nu li se va permite accesul ar putea fi sălile de sport, băncile, hotelurile, cafenelele sau benzinăriile.

Ungaria a impus deja obligativitatea vaccinării pentru personalul medical, conform celor mai recente declaraţii ale premierului Viktor Orban.

Totodată, Ungaria este şi prima ţară, după spusele acestuia, care va începe vaccinarea populaţiei cu cea de-a treia doză din luna august.

 

Măsuri și în Grecia

 

Grecia ia şi ea măsuri cu privire la prevenirea noii tulpini şi la accelerarea campaniei de vaccinare. Astfel, potrivit premierului Kyriakos Mitsotakis, vaccinarea obligatorie va începe în căminele de bătrâni. Următorul pas în această direcţie vizează angajaţii din domeniul sănătăţii şi apoi, pe cei din cadrul Forţelor Armate.

În India, ţara unde a apărut varianta „Delta“ ce se răspândeşte cu 60% mai rapid ca tulpinile precedente, au fost administrate 418 mil. doze de vaccin. Numărul persoanelor complet vaccinate a ajuns la 87,6 mil, potrivit Our World Data.

În Germania, lucrurile stau diferit faţă de alte ţări în ceea ce priveşte vaccinarea anti-COVID-19. Angela Merkel a declarat că nu va deveni obligatorie vaccinarea anti-coronavirus. În Germania, dreptul la integritate corporală este garantat prin Constituţie.

 

Situația în România

 

În România, obligativitatea vaccinării nu este încă discutată la nivel oficial. Discuţiile se vor aprinde însă după sezonul de vară când, inevitabil va apărea cea de-a patra fază a pandemiei.

La ora actuală, doar 73 de oraşe şi localităţi din România au peste 30% populaţie vaccinată cu cel puţin o doză. Reprezintă 2% din totalul localităţilor din ţară, potrivit Comitetului Naţional de Vaccinare.

În ceea ce priveşte primul oraş din topul celor mai mari procente de persoane vaccinate, oraşul Borsec din Harghita are 43,8% din populaţie imunizată. Este urmat de Cluj-Napoca (43%). Bucureştiul are puţin peste 31% populaţie vaccinată.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Autostrăzile A7 și A8, contra cronometru: Finanțarea SAFE impune termene-limită clare pentru lucrările din Moldova

Publicat

autostrăzile a7 și a8, contra cronometru: finanțarea safe impune termene limită

Publicitate

Finalizarea unor tronsoane esențiale din Autostrada Moldovei (A7) și Autostrada Unirii (A8) este condiționată strict de respectarea termenelor impuse de finanțarea europeană SAFE – Security Action for Europe. Potrivit deciziei Comisia Europeană, acest program se va încheia la data de 31 decembrie 2030, ceea ce înseamnă că lucrările finanțate prin SAFE trebuie să fie finalizate până la acel termen-limită.

Finanțarea SAFE reprezintă un împrumut...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Expoziția „Omagiu Ștefan Luchian”, ediția a XIX-a, reunește la Botoșani lucrări realizate de elevi din 44 de școli din întreaga țară

Publicat

expoziția „omagiu Ștefan luchian”, ediția a xix a, reunește la botoșani

Publicitate

În perioada 30 ianuarie – 8 februarie 2026, Muzeul Județean Botoșani găzduiește, în spațiul Galeriile de Artă Ștefan Luchian, expoziția Concursului Interjudețean de Arte Plastice „Omagiu Ștefan Luchian”, ajunsă la ediția a XIX-a.

Expoziția-concurs este parte a manifestărilor dedicate Zilelor Liceul de Artă Ștefan Luchian și reprezintă un eveniment cultural de tradiție pentru comunitatea artistică locală și regională.

Evenimentul este...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2026: Sfântul Mucenic Trifon

Publicat

calendar ortodox 2026: sfântul mucenic trifon

Publicitate

Sfântul s-a născut în satul Lampsac din Frigia (Asia Mică), sat așezat în apropierea orașului Apomeea. Părinții lui au fost creștini și l-au crescut cu dragoste de Dumnezeu. Tânărul Trifon a fost binecuvântat din copilărie cu darul minunilor. La vârsta de 17 ani a tămăduit pe Gordiana, fiica împăratului Gordie (238-244). Reîntors acasă de la Roma, Trifon a început să propovăduiască învățătura Mântuitorului Hristos prin satele Frigiei,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CNAIR: Circulația pe drumurile naționale din zona Moldovei se desfășoară fără blocaje cauzate de starea vremii

Publicat

vremea până la început de februarie: episoade de ger, ninsori

Publicitate

Circulația pe drumurile naționale din zona Moldovei se desfășoară normal, în această dimineață, fără blocaje cauzate de starea vremii sau a carosabilului, a anunțat Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), pe pagina de Facebook.

Ninsori slabe se mai înregistrează în jumătatea vestică a regiunii (județele Suceava, Neamț și Bacău), iar carosabilul este umed, cu porțiuni de zăpadă frământată în județul...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe