EVENIMENT
Anchetă în cazul unui copilaș de trei ani care a murit în ambulanţă, în drum spre spital, în Botoșani
Autorităţile sanitare din Botoşani au declanşat o anchetă după ce un copil de trei ani şi jumătate a murit în noaptea de miercuri spre joi într-o ambulanţă care îl transporta la spital, a declarat, pentru AGERPRES, directorul Direcţiei de Sănătate Publică (DSP), medicul Monica Adăscăliţei.
Potrivit sursei citate, copilul ar fi avut simptomele unei răceli, iar familia a sunat la ambulanţă în momentul în care „ar fi scuipat sânge”. Băieţelul a intrat în stop cardio-respirator la scurt timp după ce a fost preluat de cadrele medicale de la ambulanţă.
„A fost solicitare pentru ambulanţă pentru un copil de trei ani şi jumătate care din declaraţia părinţilor ar fi scuipat sânge, ar fi avut sânge la nivelul gurii. S-a trimis ambulanţa cu asistent.
S-au început manevrele de resuscitare şi s-a solicitat ambulanţa cu medic, care s-a deplasat la faţa locului. Când a ajuns medicul, pacientul era în asistolie, fără ritm cardiac, fără respiraţie. A fost intubat, s-au continuat manevrele de resuscitare şi s-au deplasat către spital. Pe tot parcursul transportului, pacientul nu a prezentat niciun semn de revenire, motiv pentru care după 50 de minte s-a declarat decesul”, a afirmat Adăscăliţei.
Tatăl copilului, Alexandru Mancaş, şi-a manifestat nemulţumirea faţă de faptul că ambulanţa trimisă pentru a-l prelua pe băieţel nu a avut medic, ci doar un asistent medical. El spune că va face plângere împotriva Serviciului Judeţean de Ambulanţă.
„E nemulţumirea mea că a venit prima salvare şi a stat cu băiatul în pădure şi a aşteptat a doua salvare cu medicul. Asta e nemulţumirea. De ce nu a plecat medicul direct după băiat cu prima salvare? Îi era frică să iasă în frig afară? Asta mă deranjează. (…) Intru în tribunal cu ei. Mă duc să vorbesc cu avocatul”, a declarat, pentru AGERPRES, Alexandru Mancaş. Agerpres
EVENIMENT
VIDEO: Antonia din Sebeș, cea mai nouă concurentă din „Casa iubirii”: Vrea să-și găsească jumătatea în cadrul show-ului
Antonia, din Sebeș, este cea mai nouă concurentă a emisiunii „Casa iubirii” de la Kanal D. A intrat în competiție pentru experiență, dar și cu dorința de a-și găsi jumătatea.
Aceasta a locuit timp de 12 ani în Madrid, Spania, dar, recent, s-a întors în România. Este originară din Sebeș, județul Alba și urmează cursuri de make-up și manichiură, potrivit Kanald.ro.

Aceasta consideră că este o experiență…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Umilită în parcarea Aeroportului Cluj. Firma GOTO Parking, amendată pentru discriminarea unei femei cu handicap
Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) a sancționat societatea GOTO PARKING S.R.L., administratorul parcării din fața Aeroportului Internațional „Avram Iancu” Cluj-Napoca, cu o amendă contravențională de 5.000 de lei, după ce o persoană cu handicap grav a reclamat faptul că i-a fost refuzată gratuitatea la parcare, prevăzută expres de legislația în vigoare.
Incidentul care a generat…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ce se întâmplă cu salariul minim pe economie de la 1 ianuarie 2026. Discuții la reuniunea Consiliului Tripartit
Consiliul Național Tripartit pentru Dialog Social se reunește miercuri, alături de premierul Ilie Bolojan. Discuțiile include tema salariului minim pe economie de la 1 ianuarie 2026.
Guvernul și partenerii sociali trebuie să ajuungă la un acord în privința majorării sau înghețării salariului minim brut garantat în plată, notează Mediafax.
În 23 octombrie, premierul Bolojan anunța „un acord de principiu” în coaliție pentru ca salariul minim actual, de 4.050 de lei brut,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
U-BT Cluj-Napoca pornește ofensiva la Istanbul. Se caută prima victorie în returul din EuroCup
Miercuri, 10 decembrie, U-BT Cluj-Napoca se va deplasa la Istanbul pentru a întâlni Bahcesehir College Istanbul, într-un meci contând pentru etapa a zecea a BKT EuroCup.
Partida va începe la ora 18:00 și se va desfășura în „Sinan Erdem Dome”.
Istorie și confruntări directe
Cele două echipe s-au întâlnit deja o dată în acest sezon, în turul Grupei A, la BTarena. Atunci, Bahcesehir College a plecat cu…
Citește mai mult pe Cluj24.ro




