Connect with us

EVENIMENT

Andra și-a anulat concertul din Italia, programat pentru 1 martie: ”Trebuie să ne gândim la sănătate!”

Publicat

Andra a fost nevoită să-și anuleze concertul din Padova, din cauza măsurilor luate de autoritățile italiene în contextul epidemiei de coronavirus. Ea a postat un mesaj pe Instagram în care spune că este cu gândul la românii care trăiesc în Italia.

”Dragii mei, sunt cu gândul la românii din Italia, în această perioadă de îngrijorare si confuzie din cauza răspândirii coronavirusului. Din cauza măsurilor speciale de securitate, concertul de la Padova se amână pentru o alta data. Trebuie să fim responsabili și să respectăm legea, să ne gândim mai mult la sănătate decât la orice altceva. (Ordonanța privind măsurile urgente pentru reținerea coronavirusului atașata).

Așadar, vreau să reprogramăm concertul când situația se clarifică si se liniștește, iar pericolul este depășit. Îmi pare rău pentru aceasta neplăcere, stiu cat de mult v-ati dorit acest concert care era deja SOLD OUT, să stiti ca si eu așteptam cu nerăbdare evenimentul. Totusi, nimeni nu putea prevedea aceasta situație.

Vă rog sa țineți legătura cu organizatorul din Italia pentru mai multe informatii.

Sper ca sunteți în siguranță și atenti la toate masurile de preventie!”, a scris Andra pe contul de Instagram.

În Italia, țara în care trăiesc peste un milion de români, s-au înregistrat deja 12 decese și 325 de infecții cu coronavirus, 5 dintre bolnavi fiind copii.

Regiunile cele mai afectate sunt Lombardia și Veneto, dar s-au înregistrat, de asemenea, cazuri în Alto Adigio, Toscana şi Sicilia.

În prezent, nimeni nu are voie să părăsească localitățile afectate, iar cine nu respectă ordinele riscă să ajungă la închisoare.

Au fost anulate mai multe evenimente publice între care trei meciuri din campionatul italian care urmau să aibă loc duminică în regiunile Veneto și Lombardia, spectacolele Operei Scala din Milano și câteva prezentări de modă.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Circ în partidul lui Gavrilă. Se încearcă schimbarea numelui grupului Parlamentar. Printre conspiraționiști, un deputat din Alba

Publicat

circ în partidul lui gavrilă. se încearcă schimbarea numelui grupului

Mai mulți parlamentari care au demisionat din partidul condus de Ana Maria Gavrilă (POT) au cerut schimbarea numelului grupului parlamentar de la Camera Deputaților. Mai exact grupul parlamentar să nu se mai numească POT, ci ”Uniți pentru România”. 

Mai exact, în 2025 mai mulți deputați care au ajuns în Parlamentul României, alături de Gavrilă, și-au dat demisia din partid. Printre ei și Gheorge Pîclișan, de loc din Vințu de Jos, județul Alba, care a ajuns deputat de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Medic șpăgar din Alba, condamnat pentru mită, a recidvat. A primit iar mită de la pacienți, la nici două luni de la condamnare

Publicat

medic șpăgar din alba, condamnat pentru mită, a recidvat. a

Medicul șpăgar din Sebeș, Adrian Ienea, condamnat la 2 ani şi 6 luni de închisoare cu suspendare, pentru luare de mită, a recidivat. Mai exact, la nici două luni de la condamnarea dată de magistarații Tribunalului Alba pentru că a luat șpagă de la pacienți, acesta a făcut același lucru. 

Potrivit procurorilor, Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba, în perioada 26-28.01.2026, aflându-se în exercitarea atribuţiilor de serviciu, pe postul de medic primar care asigură...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Alertă alimentară: Lapte praf pentru bebeluși, contaminat cu o toxină, retras din magazine din Alba și din țară. Precizări ANSVSA

Publicat

alertă alimentară: lapte praf pentru bebeluși, contaminat cu o toxină,

Nestle România a anunțat extinderea rechemării de la consumatori a două loturi de formulă de lapte pentru sugari, din cauza prezenței unei toxine care poate provoca toxiinfecții alimentare. Produsele NAN 1 Optipro și NAN 1 Comfortis au fost vândute în magazinele Kaufland din Alba și din țară.

ANSVSA recomandă consumatorilor care au achiziționat produse din loturile menționate să nu le ofere spre consum.

Dacă ați achiziționat aceste produse, trebuie returnate în magazinele...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Scandal violent în Blandiana: Doi tineri, reținuți după ce au agresat alți doi bărbați. Ce s-a întâmplat

Publicat

scandal violent în blandiana: doi tineri, reținuți după ce au

Doi tineri din Alba Iulia și Blandiana au fost reținuți de polițiști după ce au agresat alți doi bărbați, pe raza localității Blandiana. 

Potrivit IPJ Alba, la data de 3 februarie 2026, polițiștii Secției 2 de Poliție Rurală Vințu de Jos au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de doi bărbați, în vârstă de 19 ani, din municipiul Alba Iulia, respectiv 22 de ani, din localitatea Blandiana, cercetați pentru lovire sau alte violențe și distrugere.

Din...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe