Connect with us

ACTUALITATE

Andrei Baciu: Peste un milion de români au primit vaccinul prin intermediul medicilor de familie

Publicat

Preşedintele Comitetului Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea anti-COVID-19, Andrei Baciu, a afirmat joi că peste un milion de români s-au imunizat în cabinetele medicilor de familie.

„Din datele pe care le-am analizat în şedinţa CNCAV, sunt peste 8 milioane de români care s-au vaccinat anti-COVID-19 până la data de 1 martie, iar procentul populaţiei adulte vaccinate e de 51%. În acelaşi timp, peste 1 milion de români au primit vaccinul prin intermediul medicilor de familie. Eforturile CNCAV continuă până în ultima zi de funcţionare, cu acelaşi profesionalism şi cu aceeaşi atenţie la detalii care au asigurat şi până acum, la un bun nivel, infrastructura necesară vaccinării în România. E o experienţă extrem de importantă pentru sistemul public de sănătate, una pe care o vom folosi pentru a moderniza în continuare acest sistem”, a scris secretarul de stat, pe pagina de Facebook.

Imunizarea împotriva noului coronavirus va fi transferată „integral” în următoarele săptămâni în cabinetele medicilor

El a reiterat că imunizarea împotriva noului coronavirus va fi transferată „integral” în următoarele săptămâni în cabinetele medicilor de familie.

„Am convocat azi prima şedinţă a CNCAV în calitate de preşedinte, cu o agendă axată pe transferul activităţii de vaccinare către medicii de familie şi pe demersurile logistice necesare închiderii centrelor de vaccinare anti-COVID-19. Am discutat împreună cu colegii din echipa Comitetului Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea despre asigurarea unei tranziţii fără sincope, astfel încât vaccinul să fie în continuare disponibil pentru orice persoană eligibilă şi care doreşte să se vaccineze. (…) Scopul nostru pentru următoarele săptămâni este să transferăm integral vaccinarea la cabinetele medicilor de familie”, a afirmat Andrei Baciu.

Potrivit acestuia, vaccinarea funcţionează de mai multă vreme în paralel (la centrele de vaccinare organizate de CNCAV şi la cabinetele medicilor de familie), existând în prezent 3.177 de medici de familie care vaccinează în toată ţara.

Reprezentantul CNCAV le-a mulţumit colegilor din CNCAV şi cadrelor medicale care participă la activitatea de vaccinare. Agerpres

Citește Romania24.ro pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO: Festivalul Internațional al Cântecului, al Jocului și al Portului Popular „Vasile Andriescu”, ediția a XVII-a, a ajuns la final

Publicat

foto: festivalul internațional al cântecului, al jocului și al portului

Publicitate

Renumitul festival organizat de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Botoșani, o dată la doi ani, cinstește memoria celui mai cunoscut și reprezentativ coregraf al județului Botoșani. Vasile Andriescu a fost o personalitate culturală cu o activitate de peste 30 de ani la Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Botoșani. Cetățean de onoare al comunei Dimăcheni, a lăsat în urmă…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Lângă noi: Moarte violentă pe șosea! O femeie a murit într-un accident între un autoturism și o autobasculantă, în Suceava

Publicat

lângă noi: moarte violentă pe șosea! o femeie a murit

Publicitate

O femeie a murit, luni, într-un accident produs în localitatea Doroteia, în care a fost implicată o autobasculantă și un autoturism, a informat Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Suceava.

În urma coliziunii dintre cele două vehicule, conducătoarea autoturismului a rămas încarcerată, fiind extrasă din mașină în stare de inconștiență de către pompierii militari.

Aceasta a fost preluată de echipajele medicale și paramedicale aflate…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Polițiștii botoșăneni, alături de cei mici, în tabăra de vară organizată de Parohia „Învierea Domnului” din Dorohoi

Publicat

polițiștii botoșăneni, alături de cei mici, în tabăra de vară

Publicitate

Polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, împreună cu colegii din cadrul Serviciului Criminalistic și Serviciului Rutier, au participat la o activitate preventiv-educativă organizată în tabăra de vară desfășurată de Parohia „Învierea Domnului” din municipiul Dorohoi.

Evenimentul a reunit aproximativ 250 de copii și adolescenți, cu vârste cuprinse între 6 și 18 ani, care au avut ocazia să…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

RAR publică un ghid actualizat despre consumul de carburant și emisiile de CO2 pentru autoturismele înmatriculate în România

Publicat

rar publică un ghid actualizat despre consumul de carburant și

Publicitate

Registrul Auto Român (RAR) sprijină cumpărătorii de autoturisme prin publicarea „Ghidului privind consumul de carburant și emisiile de CO2”. Potrivit reprezentanților instituției, documentul oferă informații actualizate despre vehiculele de tip omologat, înmatriculate în România, care respectă normele de poluare aflate în vigoare, scrie alba24.ro.

Sunt prezentate valorile de consum de combustibil şi emisiile de CO2 în parcurs combinat, conform…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe