EVENIMENT
Angajată la Poliția din Harghita, rănită GRAV după ce a lovit cu autoturismul un cal, în Miercurea Ciuc
O femeie de 32 ani a fost rănită grav, luni dimineaţa, după ce autoturismul pe care îl conducea a lovit un cal şi a fost proiectat într-un copac de pe marginea drumului.
Purtătorul de cuvânt al IPJ Harghita, Gheorghe Filip, a precizat, pentru AGERPRES, că femeia conducea un autoturism în afara oraşului Vlăhiţa, spre municipiul Miercurea Ciuc, şi a acroşat un cal, lăsat, se pare, nesupravegheat în zonă, iar apoi autoturismul a fost proiectat într-un copac.
Pentru scoaterea şoferiţei din maşină a fost nevoie de intervenţia unui echipaj de descarcerare, aceasta fiind transportată în stare gravă la Spitalul Judeţean Miercurea Ciuc.
Referentul de presă al Spitalului Judeţean de Urgenţă din Miercurea Ciuc, Kis Edit, a precizat că femeia a fost adusă în stare critică, cu politraumatisme, a suferit un stop cardio-respirator, resuscitat la faţa locului, iar în prezent este supusă unei intervenţii chirugicale, starea sa fiind foarte gravă.
Surse judiciare au precizat, pentru AGERPRES, că femeia este angajată a IPJ Harghita, lucrează la un post de poliţie din zonă, dar în momentul producerii accidentului nu se afla în timpul serviciului şi conducea autoturismul personal. AGERPRES
EVENIMENT
U-BT încheie 2025 în BTarena. Clujenii caută revanșa cu Slask Wroclaw în duelul din EuroCup
Vortexul Polar s-a „fracturat” și va aduce un început de an rece în emisfera nordică, din SUA, Canada și până în Europa.
Analizele meteorologice recente arată că Vortexul Polar din emisfera nordică a suferit un proces de fragmentare după un eveniment de încălzire stratosferică.
Rezultatul constă într-o creștere neașteptată a temperaturilor în stratosferă care a perturbat circulația normală a acestui sistem atmosferic, potrivit Severe Weather Europe.
Vortexul Polar...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Clujul lăsat pe jumătate în beznă. Zeci de localități afectate de întreruperi masive de curent
Zeci de localități din județul Cluj au rămas fără energie electrică duminică seara, 28 decembrie, în urma unor întreruperi accidentale posibil provocate de condițiile meteo extreme. Penele de curent au afectat mii de consumatori, atât din mediul rural, cât și din zone urbane.
Problemele au început încă din cursul după-amiezii, în jurul orei 16:30, și s-au extins rapid pe măsură ce rafalele de vânt s-au...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Câți bani vor primi lunar administratorii neexecutivi ai UM Cugir. Suma, aprobată în AGA din luna decembrie
Uzina Mecanică din Cugir va plăti administratorii neexecutivi ai Consiliului de Administrație cu aproape 15.500 de lei pe lună. Este vorba despre o sumă brută, aprobată în AGA din decembrie.
Documentul, consultat de Alba24, datează din data de 16 decembrie 2025.
Ce spune hotărârea AGA:

Adunarea Generală Ordinară a Acționarilor (A.G.O.A.) Societății Uzina Mecanică Cugir S.A.,
întrunită prin mijloace electronice, statutar, în data de 16.12.2025, în baza adresei de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
