Connect with us

ACTUALITATE

Angajații AJOFM Botoșani își cer drepturile

Publicat

a2.jpg

Angajații din sectorul bugetar protestează împotriva practicii Guvernului de a nu respecta legile, transformându-se din executiv în legislativ prin OUG care decid ce și când se aplică legile.

Principii precum nediscriminarea, legalitatea, separarea puterilor în stat și supremația legilor sunt încălcate an de an indiferent de formațiunea politică angrenată în guvernarea țării.

Protestăm împotriva practicii de neacordare a drepturilor salariale prevăzute de legile în vigoare și de eșalonare în 5 ani a drepturilor recunoscute de instanțe.

Nu se mai poate suporta situația de acum!

Munca nu o prestăm eșalonat, mâncarea, impozitele și facturile nu le plătim eșalonat.

Angajații din sectorul bugetar, prin vocea liderilor de sindicate solicită Guvernului următoarele revendicări:

o să aplice integral legea salarizării nr.153/2017;

o să nu se mai substituie Parlamentului;

o să plătească, integral și la timp, toate drepturile salariale prevăzute de legi;

o să se elimine inechitățile salariale generate de neaplicarea legii;

o abrogarea și neadoptarea de OUG care să eșaloneze drepturile salariale constatate de instanțele judecătorești;

 

Cu actuala grupare politică de guvernare se pare că vom ajunge să muncim doar pentru a ne asigura un nivel minim de existență, nu un nivel de trai decent, având în vedere scumpirile imense ce se implementează rapid.

Unde mai este adevărul consemnat în Constituția României?

Potrivit Art. 47 – “Statul este obligat să ia măsuri de dezvoltare economică și de protecție socială, de natură să asigure cetățenilor un nivel de trai decent”. ( comunicat de presă)

Vezi mai mult pe Botosani24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

VIDEO Lacrimi, rugăciuni și dor: Paștele Blajinilor, la Stăuceni. Zeci de botoșăneni s-au rugat pentru cei trecuți în veșnicie. „Parcă o aud pe mama cum mă strigă din poartă”

Publicat

video lacrimi, rugăciuni și dor: paștele blajinilor, la stăuceni. zeci

Publicitate

Sub o ploaie rece și stăruitoare, care părea să spele durerea și dorul adunate în suflete, Paștele Blajinilor a adunat la Stăuceni zeci de fii ai satului – unii rămași acasă, alții întorși din colțuri îndepărtate ale țării sau chiar de peste hotare. Cu toții au venit să-și cinstească rădăcinile și să-și îmbrățișeze amintirile la mormintele celor plecați la Domnul.

Ziua a început în liniștea cimitirului, unde bisericuța cu…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: Peste 160 de sancțiuni  aplicate de polițiști în ultimele 24 de ore

Publicat

razie politisti blocada 3 1000x600.jpeg

Publicitate

În ultimele 24 de ore, polițiștii botoșăneni au intervenit la peste 40 de evenimente, majoritatea sesizate prin apel la 112.

 

Totodată, au fost organizate acțiuni punctuale pentru menținerea unui climat de siguranță publică și pentru prevenirea accidentelor rutiere.

 

În urma neregulilor constatate au fost aplicate 165 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproximativ 54.000 de lei. Dintre sancțiuni, cele mai multe au fost aplicate pentru…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Dosar penal pentru bărbat de 61 de ani, din Ibănești, care s-a urcat la volan cu toate că avea permisul anulat

Publicat

razie e dac documente 3 1000x600.jpeg

Publicitate

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Pomârla au oprit, vineri pentru control, pe drumul comunal DC 80, din comuna Ibănești, un autoturism condus de un bărbat, de 61 de ani, din aceeași localitate.

 

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că acesta avea permisul de conducere anulat.

 

Polițiștii efectuează cercetări pentru săvârșirea infracțiunii de conducere fără permis, urmând ca în funcție de rezultatele…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Prezidențiale2025/ AEP: Până sâmbătă la ora 15:00 s-au prezentat la urne în diaspora aproape 423.000 de alegători

Publicat

ipj botoșani: procesul de votare a început fără incidente la

Publicitate

Aproape 423.000 de alegători s-au prezentat la urne în diaspora, până sâmbătă la ora 15:00 (ora României), pentru a vota la al doilea tur al alegerilor prezidențiale, potrivit datelor furnizate în timp real de Autoritatea Electorală Permanentă.

Conform AEP, de la deschiderea urnelor, și anume de joi, ora 22:00 (ora României), și până sâmbătă la ora 15:00, s-au prezentat la urne 422.618 cetățeni români.

De asemenea, 3.139 de alegători au…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe