Connect with us

EVENIMENT

Anghel (ANPC): Achiziţionaţi jucării numai din magazine specializate şi alegeţi doar ce e potrivit pentru vârsta copilului

Publicat

Jucăriile trebuie achiziţionate numai din magazine specializate, unde se eliberează documente de cumpărare, acestea fiind absolut necesare în caz de reclamaţie, a scris duminică pe Facebook directorul general al Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC), Paul Anghel.

Acesta a postat câteva recomandări pentru părinţi, în preajma zilei de 1 iunie, când se cumpără mult mai multe astfel de cadouri pentru copii.

"Dacă vreţi să dăruiţi o jucărie care să nu reprezinte un pericol pentru copilul dumneavoastră, trebuie să ţineţi cont de câteva sfaturi: achiziţionaţi jucării numai din magazine şi/sau raioane specializate, unde se eliberează documente de cumpărare (factură, bon fiscal, chitanţă fiscală), de care va fi neapărat nevoie în caz de reclamaţie; alegeţi întotdeauna jucării potrivite pentru vârsta copilului, capacităţile şi aptitudinile sale. Jucăriile trebuie să fie însoţite de avertismente generale privind grupa de vârsta recomandată care ajută la alegerea jucăriei", a scris Anghel.

Directorul general al ANPC susţine că jucăriile trebuie verificate dacă au marcat, într-un mod "vizibil, lizibil şi durabil", coordonatele producătorului şi/sau importatorului, numărul unic de identificare a jucăriei şi marcajul de conformitate "CE" care conduce la supoziţia că jucăria este sigură. Dacă jucăriile sunt de dimensiuni mici, elementele de mai sus sunt indicate pe ambalaj sau într-un document care însoţeşte jucăria.

"Verificaţi existenţa instrucţiunilor de utilizare şi a avertismentelor specifice, însoţite de indicaţii privind precauţiile în utilizare pentru anumite categorii de jucării; acestea trebuie sa fie traduse obligatoriu în limba română şi să respecte întocmai aceste instrucţiuni şi precauţii", avertizează oficialul ANPC.

Potrivit sursei citate, orice reclamaţie legată de o jucărie achiziţionată trebuie semnalată mai întâi vânzătorului de la care a fost cumpărată şi, în caz de nesoluţionare, structurii teritoriale a ANPC.

"Sfătuiesc părinţii să nu cumpere jucării cu părţi mici, detaşabile, pentru copiii sub 3 ani, deoarece aceştia au tendinţa să bage jucăriile în gură şi pot să se înece cu părţile mici. De asemenea, trebuie să respecte atenţionările referitoare la jucăriile nerecomandate copiilor sub 36 de luni, care se prezintă sub forma unei sintagme de tipul: "Atenţie. Nerecomandat copiilor mai mici de 36 luni. Pericol de strangulare". Fraza "Atenţie. Nerecomandat copiilor sub 3 ani" poate fi înlocuită cu simbolul grafic de interzicere/pictogramă care vizează copiii între 0 şi 3 ani; fraza şi simbolul nu trebuie puse împreună", se mai arată în postarea directorului general al ANPC.

Acesta a subliniat că, în anii anteriori, comisarii ANPC au identificat la comercializare jucării periculoase, precum pistoale cu bile care prezentau risc de rănire pentru utilizatori, jucării de tip "YO-YO" cu conţinut de lichid şi şnur elastic ce se alungeşte cu risc de strangulare şi sufocare, dar şi risc chimic (de la lichidul conţinut), jucării din pluş la care nu era specificată grupa de vârstă prezentând pericol de sufocare, prin înghiţire, motiv pentru care s-a dispus măsura de retragere definitivă de la comercializare a acestora.

Potrivit datelor transmise vineri de ANPC, în perioada 6-19 mai 2021, în urma controalelor efectuate la 594 de operatori economici, la 436 dintre aceştia, reprezentând 73,4%, s-au înregistrat abateri de la prevederile legale.

Pentru neregulile constatate, comisarii ANPC au aplicat 538 de sancţiuni, din care 250 avertismente şi 288 amenzi contravenţionale, în valoare totală de aproape 1,5 milioane lei. Acestora li s-au adăugat şi măsuri complementare, precum oprirea temporară de la comercializare pentru nerespectarea cerinţelor de marcare/etichetare şi informare a consumatorilor, pentru jucării în valoare de aproximativ 350.000 de lei.

De asemenea, comisarii ANPC au dispus oprirea definitivă de la comercializare, pentru nerespectarea cerinţelor esenţiale de siguranţă, a unor jucării în valoare de peste 285.000 lei.AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO FOTO. A uitat de gabarit și s-a oprit sub pod. Accident spectaculos la Podul Gării din Cluj-Napoca

Publicat

accident podul garii 2.jpeg






Un incident rutier neobișnuit a avut loc joi dimineață în Cluj-Napoca, după ce un șofer a „uitat” că vehiculul pe care îl conducea efectua un transport agabaritic și a lovit Podul Gării de pe strada Oașului.

Impactul a dus la blocaje temporare în trafic și la intervenția autorităților pentru evaluarea pagubelor.

Din imaginile surprinse la fața locului se poate observa cum încărcătura de mari...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. „Cutremur” la Liceul Waldorf Cluj. Demiterea directorului adjunct a declanșat revolta părinților

Publicat

protest waldorf.jpeg






Inspectoratul Școlar Județean (IȘJ) Cluj a decis eliberarea din funcție a directorului adjunct al Liceului Waldorf Cluj-Napoca, prof. Nemeș Ildiko. Măsura a fost justificată oficial prin existența unor „abateri semnificative de la normele și principiile care guvernează activitatea managerială”. Mai mulți părinți au protestat, joi, față de această decizie și au strâns semnături pentru menținerea în funcție a...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

A murit Mircea Coșea, unul dintre cei mai apreciați analiști economici din România

Publicat

a murit mircea coșea, unul dintre cei mai apreciați analiști

Economistul Mircea Coșea, una dintre cele mai cunoscute și vocale figuri ale analizei economice din România, profesor universitar și fost politician, a murit joi, 18 decembrie 2025, la vârsta de 83 de ani.

Mircea Coșea a fost doctor în Științe Economice și profesor la Academia de Studii Economice din București, fiind apreciat de-a lungul timpului pentru expertiza sa în politici fiscale, reforme economice și analiză macroeconomică. A avut o prezență constantă în spațiul public,...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Copiii de la o creșă socială, cadou de Crăciun de la Moșul din Prefectura Cluj: o mașină de spălat și una de uscat rufe

Publicat

whatsapp image 2025 12 18 at 16.40.57 1.jpeg






Copiii de la Centrul ”Acoperământul Maicii Domnului” al Mitropoliei Clujului din Cluj-Napoca, unde funcționează o creșă socială, au primit, joi, un cadou de Crăciun de la Moșul din Prefectura Cluj: o mașină de spălat și una de uscat rufe, dar și alimente, jucării și produse de igienă din banii donați de funcționari.

Prefectul Maria Forna a declarat că unul dintre rolurile importante ale acestei creșe...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe