EVENIMENT
ANRE propune ca perioada de facturare să fie lunară pentru clienţii casnici
Autoritatea Naţională de Reglementare în Energie a publicat un proiect de Regulament de furnizare a energiei electrice la clienţii finali. Acest proiect prevede o perioadă de facturare lunară pentru clienţi casnici şi pentru cei preluaţi de către furnizorul de ultimă instanţă.
Alte prevederi care sunt stabilite prin acest regulament vizează formula de calcul al preţului de furnizare a energiei electrice, cu defalcarea componentelor, iar în cazul clienţilor vulnerabili, eşalonarea la plată a facturii, la cererea acestora, pe o perioadă de minimum 3 luni sau convenită de părţi.
Proiectul de Regulament propune, de asemenea, introducerea noţiunii de client activ cu detalierea drepturilor, obligaţiilor, modului de certificare şi de vânzare a energiei electrice produse, regulilor de comercializare a energiei electrice pentru aceşti clienţi.
Potrivit documentului citat, în cazul în care furnizorul emite factura pentru o perioadă de facturare mai mare decât cea prevăzută în contract sau stabilită conform reglementărilor în vigoare, acesta, la cererea clientului, este obligat să eşaloneze la plată sumele datorate de clientul final, pe o perioadă cel puţin egală cu perioada de facturare pentru care a fost emisă factura.
ANRE propune ca perioada de facturare să fie lunară pentru clienţii casnici. În ce constă proiectul
Proiectul prevede şi actualizarea elementelor obligatorii care trebuie conţinute într-un contract de furnizare încheiat de un furnizor cu un client final, introducerea şi actualizarea conţinutului minim al tuturor facturilor de energie electrică, respectiv informaţiile obligatorii a fi incluse de furnizori în acestea precum şi detalierea şi actualizarea modalităţilor de soluţionare de către furnizor a plângerilor privind facturarea.
"Clientul nu este obligat să achite factura pentru care a înaintat o plângere furnizorului până la soluţionarea plângerii, iar furnizorul este obligat să analizeze plângerea clientului referitoare la factura emisă indiferent dacă factura a fost sau nu achitată şi să transmită acestuia rezultatul analizei efectuate, în termenele prevăzute în Standardul de performanţă pentru activitatea de furnizare a energiei electrice, în vigoare", subliniază ANRE.
Potrivit Autorităţii, proiectul de Ordin pentru aprobarea Regulamentului de furnizare a energiei electrice la clienţii finali (Proiect de Regulament), supus consultării publice, stabileşte cadrul de reglementare pentru desfăşurarea activităţii de furnizare a energiei electrice la locurile de consum ale clienţilor finali. Prevederile regulamentului se aplică atât clienţilor finali, cât şi furnizorilor de energie electrică, operatorilor de distribuţie a energiei electrice şi operatorului de transport şi de sistem. Agerpres
EVENIMENT
România se confruntă cu cea mai gravă criză de vaccinare din ultimele decenii. Cele mai multe cazuri de rujeolă din UE
România se confruntă cu cea mai gravă criză de vaccinare din ultimele decenii. Iar principalele cauze sunt dezinformarea din social media, desființarea sistemului de vaccinare în școli, dar și izolarea din mediul rural.
Cele mai mici procente de vaccinare se numără la vaccinul anti rujeolă. Potrivit uni studiu realizat de organizația Salvați Copiii, mai puțin de jumătate dintre copiii care aveau nevoie de un vaccin anti rujeolă, erau vaccinați cu prima doză, în 2025.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
MARȚI: O localitate din Alba va rămâne temporar fără apă potabilă. Locuitorii, rugați să își asigure rezerve de apă
Apa CTTA anunță întreruperea furnizării apei potabile marți, 17 februarie, în Țelna. Vor fi montate debitmetre.
Reprezentanții companiei de apă au anunțat că, pentru montarea unor debitmetre, în cadrul contractului de lucrări AB3-CL9 - Sistem SCADA Regional, furnizarea apei va fi întreruptă între orele 09:00 - 12:00.
Consumatorii sunt rugați să își asigure rezervele de apă necesare pe perioada întreruperii.
La repunerea în funcțiune a alimentării cu apă potabilă,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
U-BT Cluj-Napoca, spectacol total la Oradea. Campioana joacă luni semifinala Cupei României cu Dinamo
U-BT Cluj-Napoca nu a venit la Oradea doar pentru prezență. Campioana României a făcut spectacol în sferturile Cupei, 100-77 cu CSA Steaua Sharks București, și atacă astăzi semifinala cu gândul fix la trofeu.
În atmosfera incandescentă de la Oradea Arena, clujenii au apăsat pedala de accelerație încă din start și nu s-au mai uitat înapoi. Ritm, intensitate, execuții rapide, exact ADN-ul unei echipe care știe...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Săptămâna Albă, cunoscută în tradiția ortodoxă drept săptămâna dinaintea Postului Mare, marchează în 2026 perioada de pregătire spirituală și alimentară pentru cel mai aspru post din an.
Postul Paștelui 2026 începe luni, 23 februarie 2026, astfel că Săptămâna Albă se desfășoară în intervalul 16 – 22 februarie.
Această perioadă are un rol de tranziție între alimentația obișnuită și restricțiile severe din Postul Mare, credincioșii fiind îndemnați să...
Citește mai mult pe Alba24.ro
