ACTUALITATE
Anul 2022 va fi anul organizării licitației doar pentru JUMĂTATE din metroul clujean
Primarul Emil Boc a declarat în repetate rânduri că anul 2022 va fi anul organizării licitației pentru proiectul de metrou, finanțat în parte, cu 300 milioane de euro, din PNRR. Ce nu a spus însă primarul este că vorbim despre un termen care se referă la doar jumătate din obiectiv.
Potrivit Monitorului PNRR, pentru trimestrul IV al anului 2022 figurează doar semnarea contractelor pentru 50 % din lucrări, în urma unor licitații deschise și concurențiale, și obținerea autorizațiilor relevante.
Și vorbim doar despre primul segment realizat, pe raza municipiului Cluj-Napoca, SF. Maria – Europa Unită (9 stații), în lungime de 7,5 km.
Semnarea contractului pentru 100% din lucrări se va realiza până în trimestrul IV al anului 2023, pentru același segment.
Evident că execuția poate să înceapă doar după semnarea acestor contracte.
Însă întregul proiect este mult mai complex și presupune o a doua fază, în lungime mai mare și cu mai multe stații, zece în plus, pentru care nu se știe dacă se va primi vreo finanțare printr-un PNRR.
ACTUALITATE
Botoșani: Jandarm cu inimă mare. Bogdan a sărit în ajutorul unui bărbat care s-a simțit rău și a cerut ajutor
Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
FOTO: Zece tați aflați în detenție la Penitenciarul Botoșani au trăit o experiență cu adevărat emoționantă
Citește mai mult pe Botosani24.ro

