EVENIMENT
Anunțul lui Rafila despre reintroducerea restricţiilor
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, afirmă că nu este nimic neobişnuit în creşterea numărului de viroze respiratorii în această perioadă, menţionând că există un trend uşor crescător în privinţa COVID-19, dar nu este îngrijorător şi nu a fost discutată în Guvern în niciun fel reintroducerea restricţiilor.
„Este un buletin al Institutului Naţional de Sănătate Publică, nu cred că este o situaţie neaşteptată în ceea ce priveşte numărul de infecţii respiratorii. Eu pot să vă spun în producerea ce priveşte infecţia cu noul coronavirus, care aţi văzut că avem un trend uşor crescător, încă nu pot să afirm în vreun fel că este o creştere îngrijorătoare. Am rămas cantonaţi în zona aceasta de 3.000 – 4.000 de cazuri pe zi şi o proporţie de 12% dintre teste pozitive. Sper ca lucrurile să intre în normal peste câteva săptămâni, dar monitorizăm cu atenţie şi ne păstrăm întreaga capacitate de a evalua, diagnostica şi trata pacienţii infectaţi cu noul coronavirus. La sfârşitul iernii nu este nimic neobişnuit să ai un număr ceva mai mare de viroze respiratorii”, a declarat sâmbătă Rafila, întrebat în legătură cu creşterea numărului de viroze respiratorii.
El a adăugat că purtarea măştii este „un mijloc de protecţie individuală”, nu o restricţie şi că recomandarea rămâne aceeaşi de a purta masca în interior, mai ales în zonele care sunt aglomerate şi în mijloacele de transport în comun.
„Masca este recomandată ca o măsură logică, dacă vreţi şi binevenită în ceea ce priveşte împiedicarea transmiterii oricărei viroze respiratorii, nu numai împotriva infecţiei cu noul coronavirus”, a menţionat ministrul.
El a mai spus că în Guvern nu s-a discutat în niciun fel despre posibilitatea reintroducerii restricţiilor.
„Nu am discutat în Guvern în niciun fel de introducerea restricţiilor. Monitorizăm situaţia, trenul este ascendent, rata de reproducere a infecţiei este 1,13, de fapt era ieri 1,13, deci e declar că trendul este crescător. Nu observăm şi ăsta e lucru îmbucurător, creşteri ale numărului de cazuri în spitale, nu mă refer la secţiile terapie intensivă, unde există totdeauna o întârziere, mă refer la numărul de cazuri internate în spitale. Avem în jur de 2.700 de persoane internate în secţiile COVID, ceea ce nu pune niciun fel de probleme. Monitorizăm situaţia şi în funcţie de evoluţie vom discuta, dacă este cazul, nu neapărat pentru restricţii, dar măcar pentru un anumit cadru care să reglementeze mai bine această problemă”, a adăugat Rafila.
Ministrul a menţionat că, în funcţie de evoluţie, se va vedea dacă sunt necesare măsuri suplimentare.
„Vom vedea dacă este necesar să luăm măsuri suplimentare privind personalul, modul de alocare a paturilor legate de asistenţa medicală la nivelul unui judeţe sau la nivelul municipiului Bucureşti. Lucrurile sunt diferite. Cele mai mari rate de incidenţă sunt în Bucureşti – peste 6, Cluj – peste 5, Timişoara – peste patru, în rest incidenţele la nivelul fiecărui judeţ sunt relativ reduse”, a mai spus Rafila. AGERPRES
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
VIDEO. Clujean condamnat pentru viol asupra unui minor, capturat la Budapesta la câteva ore după ce a fugit de acasă
Un bărbat de 28 de ani, din Cluj-Napoca, condamnat la 15 ani de închisoare pentru viol asupra unui minor, a fost prins de polițiștii ungari la Budapesta, în seara zilei de 6 noiembrie, la câteva ore după ce a fugit de sub măsura arestului la domiciliu.
Potrivit IPJ Cluj, capturarea a fost posibilă datorită unei cooperări operative între autoritățile române și cele maghiare.
Condamnatul a fugit în…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
MESAJE de Sfinţii Mihail și Gavril: Cele mai frumoase urări pentru familie, prieteni sau colegi care își sărbătoresc onomastica
MESAJE de Sfinţii Mihail și Gavril: Pe data de 8 noiembrie sunt prăznuiți Sfinții Mihail și Gavril. Cu această ocazie, fiecare dintre noi transmitem cele mai frumoase gânduri celor care poată acest nume.
Peste 1,3 mililoane de români își serbează onomastica pe 8 noiembrie, de ziua Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil.
Cele mai multe persoane care poartă acest nume sau derivate ale numelor Mihail sau Gavril sunt bărbați, iar cele mai întâlnite nume sunt: Mihai, Gabriel,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
UPDATE. Doctoriță de la Spitalul de Copii Cluj-Napoca, găsită moartă pe holul instituției, în timpul gărzii
Tragedie cumplită la Spitalul de Urgență pentru Copii Cluj-Napoca după ce o doctoriță în vârstă de 66 de ani a fost găsită fără suflare, vineri dimineață, pe holul unității medicale, chiar în timpul gărzii, scrie Transilvania Plus. Aceasta se numește Eva Kiss și era medic primar pediatrie.
Colegii ei au intervenit imediat și au încercat disperat să o salveze, însă, în ciuda manevrelor de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Renumit medic oncolog, Anca-Ligia Grosu, Doctor Honoris Causa al UMF Cluj-Napoca. Lucrează de 18 ani în Germania
Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca a decernat vineri, titlul onorific de Doctor Honoris Causa prof. dr. Anca-Ligia Grosu, una dintre cele mai remarcabile personalități internaționale în domeniul oncologiei și radioterapiei.

Contribuțiile sale au avut un impact major în dezvoltarea radioterapiei de înaltă precizie și în promovarea unei abordări terapeutice centrate…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

