ACTUALITATE
ANUNȚUL ministrului Educației despre deschiderea școlilor
O decizie în privința școlilor va fi luată în 15 ianuarie, spune Sorin Cîmpeanu, ministrul Educaţiei: „Deschidem şcolile când situaţia epidemiologică o va permite”.
„Atunci când situaţia epidemiologică o va permite”, a răspuns, luni, la Aleph News, ministrul Educației, la întrebarea privind deschiderea școlilor, scrie MEDIAFAX.
Cîmpeanu a adăugat că, în calitate de ministru al Educaţiei, își dorește deschiderea şcolilor „în format clasic”.
„Această decizie va fi fundamentată pe baza analizelor epidemiologice după perioada de sărbători şi Anul Nou, mai exact în 15 ianuarie vom avea primele rezultate”, a declarat Sorin Cîmpeanu.
„Ne dorim foarte mult deschiderea şcolilor în cel de-al doilea semestru”, a adăugat acesta.
În ceea ce priveşte vaccinarea profesorilor, ministrul a spus că a fost trimisă o solicitare prin inspectoratele școlare, iar „termenul pentru răspuns la această solicitare este 15 ianuarie, ora 16:00”.
ACTUALITATE
Moțiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresiști la guvernare”, dezbătută și votată luni în plenul Parlamentului
Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
FOTO Parohia „Sfântul Nicolae” din Mășcăteni: Glasuri de colind în perioada dintre Sfântul Nicolae și marea sărbătoare a Nașterii Domnului
Citește mai mult pe Botosani24.ro
Citește mai mult pe Botosani24.ro




