Connect with us

EVENIMENT

Anunţul Poliţiei de Frontieră, despre persoanele care au trecut graniţele în ultimele 24 de ore

Publicat

Aproximativ 86.200 de persoane, cetăţeni români şi străini, cu peste 29.700 de mijloace de transport (dintre care 10.600 de automarfare) au efectuat formalităţile de control prin punctele de frontieră de la nivelul întregii ţări în ultimele 24 de ore, informează, duminică, Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră (IGPF).

Conform unui comunicat transmis AGERPRES, nu s-a permis intrarea în ţară a 84 de cetăţeni străini, care nu îndeplineau condiţiile prevăzute de lege şi, de asemenea, nu s-a permis ieşirea a 7 cetăţeni români din diferite motive legale.

"Prin punctele de frontieră de la nivelul întregii ţări au efectuat formalităţile de control aproximativ 86.200 persoane, cetăţeni români şi străini, cu peste 29.700 mijloace de transport (dintre care 10.600 automarfare). Pe sensul de intrare au fost aproximativ 42.800 de persoane cu 15.200 mijloace de transport, iar pe cel de ieşire 43.400 de persoane cu 14.500 mijloace de transport", precizează sursa citată.

Frontiera cu Ungaria a fost tranzitată de aproximativ 31.500 de persoane şi 14.500 de mijloace de transport (4.900 automarfare), din care pe sensul de intrare în ţară au fost aproximativ 14.300 de persoane cu 7.400 mijloace de transport.

În ceea ce priveşte activităţile specifice, în zonele de competenţă - punctele de trecere şi "frontiera verde" - poliţiştii de frontieră au constatat, în ultimele 24 de ore, 69 de fapte ilegale (24 de infracţiuni şi 45 contravenţii) săvârşite atât de cetăţeni români, cât şi străini.

Au fost descoperite, independent sau în colaborare cu alte instituţii, bunuri nedeclarate (ce urmau a fi introduse ilegal în ţară), care depăşeau plafonul vamal admis ori suspecte a fi contrafăcute, în valoare totală de peste 245.300 de lei.

Valoarea amenzilor contravenţionale aplicate se ridică la aproximativ 14.000 lei.

Nu s-a permis intrarea în ţară a 84 de cetăţeni străini, care nu îndeplineau condiţiile prevăzute de lege, şi de asemenea, nu s-a permis ieşirea a 7 cetăţeni români din diferite motive legale, se mai arată în comunicatul citat. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Banii românilor cresc accelerat în Pilonul II. Active record de peste 200 miliarde lei și aproape 8,5 milioane de participanți

Publicat

bani lei pensie.jpg






Fondurile de pensii private obligatorii au încheiat anul 2025 la un nivel record, cu active totale de 201,6 miliarde de lei, marcând o creștere spectaculoasă de 34% față de finalul anului precedent, potrivit celor mai recente date publicate de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF). 

Conform ASF, aproximativ 94% din investițiile fondurilor sunt direcționate către active românești, majoritatea denominate în...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Horoscop 9-15 februarie 2026: Ce spun astrele despre ziua de 14 februarie, Ziua Îndrăgostiților, pentru fiecare zodie

Publicat

horoscop 9 15 februarie 2026: ce spun astrele despre ziua de

Horoscop 9-15 februarie. Această săptămână este marcată de o atmosferă mai emoțională decât de obicei, având în vedere că se apropie Ziua Îndrăgostiților.

Totuși, nu este vorba doar despre romantismul clasic, ci despre felul în care fiecare zodie își definește relațiile, nevoile și limitele.

Pentru unii, 14 februarie devine un test al sincerității în cuplu, pentru alții, un moment de clarificare sau chiar de decizie.

Dincolo de această zi, întreaga săptămână...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

L-ați văzut? Bărbat din Aiud, dat dispărut de mama sa. A plecat spre Alba Iulia și nu a mai putut fi contactat

Publicat

l ați văzut? bărbat din aiud, dat dispărut de mama sa.

Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din municipiul Aiud. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.

În seara zilei de 8 februarie 2026, polițiștii din Aiud au fost sesizați de către o femeie cu privire la faptul că fiul său, SZANTO ROBERT LEHEL, în vârstă de 52 de ani, a plecat de la domiciliul său, la aceeași dată, în jurul orei 10.00, spre municipiul Alba Iulia și nu a mai revenit,...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Imagini impresionante cu tunelurile de pe Autostrada Sibiu - Pitești A1, realizate după noua metodă austriacă

Publicat

video: imagini impresionante cu tunelurile de pe autostrada sibiu

O serie de imagini impresionante cu tunelurile de pe Autostrada Sibiu - Pitești A1, au fost publicate de un pasionat de infrastructură.

O serie de imagini filmate în ultimele zile de Raducu P Drum, un pasionat de infrastructură, prezintă modul în care arată în prezent tunelurile realizate de Porr Construct SRL, prin noua metoda austriacă.

YouTube videoYouTube video

Ambele galerii ale primului tunel (cel scurt) se construiesc exclusiv prin excavare –...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe