ACTUALITATE
Apa infestată cu E.coli la Spitalul Judeţean de Urgenţă Vaslui. DSP a dispus mai multe măsuri

Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Vaslui a dispus o serie de măsuri, după ce analizele efectuate pentru verificarea calităţii apei folosite la Spitalul Judeţean de Urgenţă Vaslui au evidenţiat prezenţa bacteriei E.coli.
Directorul executiv al DSP Vaslui, Mihaela Vlada, a declarat, luni, pentru AGERPRES, că, potrivit contractului de monitorizare încheiat cu spitalul vasluian, calitatea apei este controlată permanent.
„În urma analizelor efectuate, s-a constatat prezenţa E.coli. Le-am transmis reprezentanţilor spitalului protocolul privind măsurile necesare pentru clorinarea şi dezinfectarea apei, iar acum se aşteaptă rezultatul probelor de laborator”, a precizat Mihaela Vlada.
Până la remedierea situaţiei, pacienţii şi personalul Spitalului Judeţean Vaslui au primit recomandarea de a nu consuma apă de la robinet. În secţiile din spital şi la intrările în unitatea sanitară au fost afişate anunţuri prin care oamenii erau informaţi cu privire la faptul că apa este infestată cu E.coli. AGERPRES
ACTUALITATE
Femeia de 85 de ani, din Albești, care a legat un câine cu sârmă și la târât, a fost amendată de polițiști. Ce s-a întâmplat cu animalul

Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
Reguli și calendare la Evaluare Națională, Bacalaureat și Admitere liceu 2026-2027. Ordinele au fost lansate în consultare publi

Citește mai mult pe Botosani24.ro