Connect with us

EVENIMENT

Apartamentele din România s-au scumpit cu aproape 50% în opt ani

Publicat

Preţul mediu al unui apartament din România a crescut cu 47,2% în ultimii opt ani, la nivel naţional. Locuinţele nou construite s-a scumpit cu 38%, iar cele vechi, construite înainte de 1977, având un preţ mai mare cu 43% faţă de 2015, potrivit unei analize realizate de o platformă de imobiliare.

Potrivit sursei citate, în cazul apartamentelor, creşterea este de 38% pentru imobilele din Bucureşti şi de 52% pentru cele din restul ţării, arată analiza realizată pe baza datelor publicate de Institutul Naţional de Statistică, care iau în calcul trimestrul III din 2022, faţă de trimestrul III din 2015, anul de referinţă stabilit de INS.

Datele colectate de platforma Imobiliare.NET în luna ianuarie a acestui an, pentru locuinţele din Bucureşti, arată o creştere substanţială a preţului de achiziţie în ultimii opt ani.

Astfel, valoarea medie a unei garsoniere cu o suprafaţă de 30 de metri pătraţi era de 35.300 de euro în ianuarie 2015, în timp ce în ianuarie 2023 aceeaşi locuinţă se vinde, în medie, cu 51.700 de euro.

În cazul unui apartament cu două camere din Bucureşti, cu o suprafaţă de 54 de metri pătraţi, preţul mediu de vânzare în ianuarie 2015 era de 53.800 de euro, în timp ce în ianuarie 2023 a ajuns la 77.900 euro.

Analiza mai arată că un apartament de 3 camere, cu o suprafaţă de aproximativ 70 de metri pătraţi se vindea, în medie, acum opt ani, cu un preţ de 77.700 de euro. Între timp, valoarea acestui tip de locuinţă a depăşit pragul psihologic de 100.000 de euro şi se vinde în ianuarie 2023, în medie, cu 107.500 de euro.

Creşterea este una consistentă şi în cazul locuinţelor de tip casă sau vilă. Datele platformei imobiliare arată că preţul a crescut cu aproape 24.000 de euro pentru aceeaşi locuinţă.

Apartamentele din România s-au scumpit cu aproape 50% în opt ani. Analiza se bazează pe informaţii înregistrate în ultimii opt ani

Un imobil cu o suprafaţă de 200 de metri pătraţi se vindea, în medie, cu 146.800 de euro în ianuarie 2015, în timp ce luna aceasta preţul mediu de achiziţie a ajuns la 170.700 de euro.

„Această creştere a preţurilor pentru locuinţele din Bucureşti, dar şi cea la nivel naţional poate fi atribuită unui număr de factori, cum ar fi cererea mare pentru proprietăţi, o economie în creştere şi un acces mai uşor la credite ipotecare.

Este important de menţionat că această analiză se bazează pe informaţii înregistrate în ultimii opt ani şi nu poate prezice evoluţia viitoare a pieţei imobiliare în România”, se menţionează într-un comunicat al platformei remis, joi, AGERPRES.

Datele analizate arată că, din cauza scumpirii cu aproape 50% a valorii unui imobil în ultimii opt ani, un cumpărător îşi permite acum să achiziţioneze cu o cameră mai puţin decât în 2015.

Astfel, dacă în ianuarie 2015 ar fi putut cumpăra un apartament cu 3 camere din Bucureşti cu 77.700 de euro, la începutul acestui an cu aceeaşi suma mai poate achiziţiona cel mult un apartament cu 2 camere.

Sursa citată mai semnalează că piaţa chiriilor pentru locuinţe a fost şi ea influenţată de creşterea preţurilor din ultimii opt ani, chiar dacă nu la fel de puternic precum cea a vânzării de construcţii civile. Astfel, în Capitală, creşterea medie este de 38% în cazul garsonierelor şi de aproximativ 20% în cazul apartamentelor cu 2 camere.

Apartamentele din România s-au scumpit cu aproape 50% în opt ani. Persoanele care au locuit cu chirie între 2015-2023 ar fi achitat contravaloarea imobilului

O garsonieră din Bucureşti se închiria în ianuarie 2015, în medie, cu 243 de euro, faţă de 331 de euro în ianuarie 2023.

În cazul apartamentelor de 2 camere, creşterea este uşor mai mică, de la 385 de euro la 450 de euro, în ultimii 8 ani.

Datele colectate de platforma de imobiliare arată că persoanele care au locuit cu chirie între 2015-2023 ar fi achitat contravaloarea imobilului în care au stat în această perioadă.

Analiza ţine cont de preţul locuinţei în anul 2015, creşterea cu aproape 50% a acestuia şi valoarea chiriei plătite în ultimii 8 ani.

„Dacă între timp ai stat cu chirie, iar chiria anuală în România este minimum 6% din valoarea locuinţei, conform Imobiliare.NET, atunci din 2015 până în 2023 sunt opt ani, adică ai pierdut 48% din valoarea proprietăţii, la care se adaugă creşterea preţului locuinţei cu 47,3%.

În concluzie, cine a stat cu chirie din 2015 până acum a pierdut aproape 100% din valoarea proprietăţii în care a stat”, a declarat Dragoş Vîlceanu – fondator Asociaţia Brokerilor Imobiliari.

Analiza se bazează pe datele colectate în ianuarie 2023 de la 7.664 de oferte de vânzare şi 10.780 de oferte de închiriere pentru locuinţe din Bucureşti (garsoniere, apartamente cu 2,3, şi 4 camere, case/vile).

Imobiliare.NET este un portal cu anunţuri imobiliare lansat în anul 2010. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Zoe Vida Porumb aduce armonia artelor textile la Festivalul Internațional „Lucian Blaga” de la Sebeș

Publicat

zoe vida porumb aduce armonia artelor textile la festivalul internațional

Organizatorii și partenerii, alături de care s-a clădit cea de-a 45-a ediție a Festivalului Internațional „Lucian Blaga” de la Sebeș, oferă publicului un program bogat, din care nu lipsesc nici în acest an expozițiile inedite, acestea fiind asemeni unor ferestre deschise spre frumusețea și armonia artelor.

”Avem plăcerea de a vă invita sâmbătă, 24 mai 2025, la Primăria Municipiului Sebeș, acolo unde va avea loc, la ora 16.00, vernisajul expoziției „Zoe Vida Porumb –…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Fapte bune de la Cluj. Andrei, un copil de 6 ani, are nevoie de ajutor, inclusiv delfinoterapie în Antalya

Publicat

copil 2.jpg

Andrei, un băiețel de 6 ani din Cluj, are nevoie de ajutor, iar tatăl său face apel la clujeni să îl ajute pentru ca micuțul să urmeze un tratament, inclusiv în Antalya (Turcia).

Copilul este bolnav de hidrocefalie congenitală la creier si subluxatie de cristalin.

”Ajută-l pe Andrei să aibă o viață normală. Băietelul meu în vârstă de 6 ani a fost diagnosticat cu hidrocefalie congenitală și subluxație de cristalin.

Drumurile la medici au fost…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Noaptea Muzeelor la Alba Iulia. Principalele momente din programul evenimentului

Publicat

video: noaptea muzeelor la alba iulia. principalele momente din programul

Noaptea Muzeelor se desfășoară la Alba Iulia sâmbătă, 17 mai, în Cetatea Alba Carolina. În cadrul ediției din acest an a Nopții Muzeelor, Muzeul Palatul Principilor Transilvaniei și Muzeul Principia își deschid porțile între orele 18.00 – 02.00, cu intrare liberă. De asemenea, Muzeul Național al Unirii a pregătit un spectacol și tururi ghidate pentru vizitatori. (Știre în actualizare)

Publicul are parte de parade spectaculoase, reconstituiri istorice, dansuri baroce,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Pasăre neobișnuită, surprinsă într-o zonă sălbatică a Munților Trascău, Alba. Ar putea fi un hibrid cu origini în China

Publicat

video: pasăre neobișnuită, surprinsă într o zonă sălbatică a munților trascău,

O pasăre neobișnuită a fost surprinsă pe filmare, într-o zonă sălbatică a Munților Trascău. Aceasta seamănă cu un fazan, doar că penajul și dimensiunea diferă.

Pasărea a apărut pe drum, în fața unei mașini care străbătea zona și nu părea speriată. A rămas mult timp în fața mașinii, ceea ce le-a dat timp ocupanților să o filmeze și fotografieze.

Potrivit unui biolog din județul Alba, consultat de Alba24, este posibil să fie vorba despre un hibrid între un fazan…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe