EVENIMENT
APEL UMANITAR: Tânărul electrocutat la blocul construit lângă liniile de înaltă tensiune din Alba Iulia are nevoie de ajutor
Familia tânărului care a fost electrocutat în timp ce lucra la un bloc în construcție, situat pe strada Ana Aslan din Alba Iulia, a lansat un apel pentru ajutor financiar. Acesta se află la un spital militar din Belgia, unde i-a fost salvată viața, în condițiile în care are arsuri pe 65 % din suprafața corpului. Starea lui a fost extrem de gravă, iar o perioadă a fost în comă indusă. Costul tratamentelor ulterioare și a recuperării depășește însă posibilitățile familiei sale. Ar avea nevoie de cel puțin 80.000 de euro în perioada următoare, informează ziarul Alba24.ro.
”În urma unui accident de muncă produs pe un șantier din alba Iulia, șantier cu autorizații date ilegal, tânărul Marian Alexandru Balea a fost curentat și ars pe o suprafață de 65% a corpului, în urma producerii unui arc electric.
A avut șansa să ajungă la spitalul militar din Bruxelles, unde este tratat foarte bine, în afara oricărui pericol, însă costurile depășesc cu mult posibilitățile financiare.
Ar avea nevoie de un costum compresiv care trebuie purtat doi ani împreună cu siliconul care se schimbă la fiecare două luni, creme speciale și multe alte tratamente. În speranța că cineva poate ajuta atașăm numărul de cont Balea Alexandru Marian IBAN RO20BTRLRONCRT0320422501” a transmis familia către redacția Alba24.
Tânărul își va continua recuperarea la un alt spital, tot în Belgia, iar părinții săi sunt acum amândoi cu el.
Bărbatul a fost electrocutat în timp ce lucra la un bloc situat extrem de aproape de liniile de înaltă tensiune. Se afla la etajul al treilea, la doar câțiva metri de acestea.
Modul în care construcția blocului respectiv a obținut autorizațiile legale la o distanță atât de mică de liniile de 110.000 de volți, rămâne un mister pe care insituțiile locale din Alba refuză deocamdată să îl deslușească.
Beneficiarul blocului de pe strada Ana Aslan din Alba Iulia este firma OMAN ALLURE SRL. Asociatul unic și administrator al firmei, potrivit TERMENE.RO, este Dumitru Sinea, tatăl directorului DSP, Alexandru Sinea, lucru confirmat chiar de cel din urmă.
Întrebat dacă există vreo legătură între el și Dumitru Sinea, administrator și unic asociat al firmei beneficiare a construcției în cauză, sau este doar o coincidență de nume, directorul DSP Alexandru Sinea a declarat că acesta este tatăl său, însă a precizat pentru Alba24 că el personal nu are nici o legătură cu afacerea respectivă sau cu firma OMAN ALLURE SRL.
Întrebat la momentul respectiv de Alba24.ro dacă DSP a dat aviz favorabil, în procedura de autorizare a construcției imobilului de pe Ana Aslan, directorul DSP Alba, Alexandru Sinea, a declarat că probabil a fost dat avizul atât timp cât există o autorizare de construire.
De asemenea, întrebat dacă în legislație există prevederi privind efectul negativ asupra oamenilor a radiaților electromagnetice, provenite de la liniile de înaltă tensiune și dacă în actele normative există și o distanță minimă la care se pot construi locuințe, acesta a spus că nu știe să existe în legislație o asemenea prevedere.
Instituțiile statului păstrează o tăcere deplină în acest caz. Nici Primăria Alba Iulia, nici Electrica, nici ITM și nici Inspectoratul de Stat în Construcții nu au poziții clare pe acest subiect și nici nu oferă informații cu privire la el.
EVENIMENT
PROGRAM magazine de Anul Nou 2026: Kaufland, Lidl, Carrefour, Penny, Profi, Selgros, Dacia, Transeuro, mall-uri. Unde e deschis
PROGRAM magazine de Anul Nou 2026. În săptămâna 29 decembrie - 4 ianuarie, majoritatea magazinelor au program special.
Cei care doresc să cumpere alimente sau cadouri în această perioadă au la dispoziție mai multe supermarketuri în Alba și în țară, dar și complexuri comerciale la Alba Iulia.
Program KAUFLAND de Anul Nou 2026
Luni și marți, 29-30 decembrie: 7.00-22.30
Miercuri, 31 decembrie: 7.00-18.00
Joi, 1 ianuarie: închis
Vineri, 2 ianuarie: 9.00-18.00
Sâmbătă,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
„No bine, Cluj!” a împlinit 1 an, timp în care David şi cârtiţele s-au relaxat, Boc a realizat flotări şi Tişe cărţi
Pentru a fi printre primii care citesc newsletterul de umor cu ştiri şi evenimente din Cluj produs de Cluj24, scrie adresa ta de mail în câmpul de mai jos şi apasă Subscribe pentru abonare gratuită.
1 an de No bine, Cluj!
S-a împlinit un an de când facem newsletterul „No bine, Cluj!”, timp în care ne-au scris să ne felicite și să ne încurajeze mulți cititori, scriitori, profesori, studenţi,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Expoziție cu 31 de tablouri prezentată de pictorul Eugen Măcinic la Sebeș: „Magia Culorilor”
O expoziție personală a pictorului Eugen Măcinic este prezentată în spațiul Primăriei Municipiului Sebeș pe tot parcursul lunii decembrie și poate fi vizitată și în primele zile ale lunii ianuarie. ”Magia culorilor” reunește 31 de tablouri, dintre care 22 realizate în tehnica acuarelei, pastelului și graficii, și 9 picturi în ulei pe pânză.
O piesă inedită prezentă în cadrul expoziției „Magia culorilor” este c „Secașul la Sebeș”, realizată în tehnica ulei...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cum s-au schimbat intențiile de vot ale românilor la finalul anului 2025 față de 2024. Sondaj IRES
Cum s-au schimbat intențiile de vot ale românilor la sfârșitul anului 2025, comparativ cu 2024. Anul 2025 este perceput de români ca un an al rezistenței, nu al progresului.
Potrivit sondajului național realizat de IRES, majoritatea populației spune că s-a descurcat la nivel personal, însă fără sentimentul că lucrurile se îndreaptă într-o direcție mai bună pentru țară.
Creșterea stresului, presiunile economice și lipsa de încredere în modul în care sunt luate și...
Citește mai mult pe Alba24.ro
