Connect with us

ACTUALITATE

Apetitul românilor pentru creditele de consum rămâne mare

Publicat

Românii au în continuare un apetit ridicat pentru creditele de consum. Volumul împrumuturilor noi de acest tip a ajuns în august a.c. la aproape 2,63 mld. lei, al doilea cel mai mare nivel lunar din ultimii 14 ani şi cu 49,4% mai mare faţă de nivelul din august 2020.

Precedentul record lunar al creditării retail a fost în luna iulie 2021 de aproape 2,9 mld lei, conform ZF.

Ascensiunea creditării vine în ciuda creşterii dobânzii medii în august la 9,5%, de la 9,2% în iulie.

Se observă o creştere a preferinţei românilor pentru creditele de consum în lei în vara acestui an. În vara anului trecut împrumuturile retail au avut o uşoară redresare, după ce în primăvara lui 2020 creditarea avusese un declin puternic din cauza blocajului determinat de starea de urgenţă impusă în contextul pandemiei de COVID-19.

Volumul creditelor retail noi în lei a fost după opt luni din 2021 de 18,9 mld. lei, cu 50,2% peste nivelul din acelaşi interval din 2020, iar volumul cumulat al creditelor retail noi în lei şi euro s-a apropiat de 19 mld lei, cu 6,2 mld. lei, respectiv cu 48,6% peste nivelul din ianuarie - august 2020.

Majoritatea creditelor de consum noi (peste 99%) sunt în lei.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Bărbat din Bucecea, condamnat la 9 ani pentru agresiune sexuală, capturat în urma cooperării România–Spania

Publicat

bărbat din bucecea, condamnat la 9 ani pentru agresiune sexuală,

Publicitate

Miercuri, în urma cooperării polițienești internaționale dintre Poliția Română și autoritățile din Spania, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Botoșani, au pus în aplicare un mandat european de arestare, în vederea extrădării, emis pe numele unui bărbat, de 41 de ani, din localitatea Bucecea.

 

Bărbatul a fost condamnat la 9 ani de închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de agresiune sexuală.

 

Acesta a fost...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Dosar penal pentru un tânăr de 18 ani din Durnești, prins de polițiști cu petarde în mașină

Publicat

percheziție la văculești: peste 8.000 de articole pirotehnice ilegale, descoperite

Publicitate

Miercuri, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești au oprit pentru control, în comuna Durnești, un autoturism, condus de către un tânăr, de 18 ani, din aceeași localitate.

 

În urma verificărilor efectuate, polițiștii au identificat în interiorul autoturismului, 60 de bucăți de articole pirotehnice, categoria P1, interzise la deținere.

 

Tânărul nu este autorizat să dețină, să depoziteze, să transporte și să...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Gala Premiului Național de Poezie „Mihai Eminescu” – Opera Omnia

Publicat

gala premiului național de poezie „mihai eminescu” – opera omnia

Publicitate

La 15 ianuarie 2026, este decernat Premiul Național de Poezie ‘Mihai Eminescu’ pentru Opera Omnia, în cadrul unei gale speciale, ajunsă la ediția cu numărul 35. Evenimentul are loc la Teatrul ‘Mihai Eminescu’ din Botoșani.

Nominalizările au fost efectuate în urma unui sondaj din perioada septembrie – noiembrie 2025, de Fundația Culturală ‘Hyperion-Caiete Botoșănene’.

Nominalizații ediției sunt: Matei Vișniec, Nichita Danilov, Marian...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Accesul pacienților la îngrijiri paliative prin pachetul de servicii de bază, prelungit cu 12 luni. Hotărâre aprobată de Guvern

Publicat

accesul pacienților la îngrijiri paliative prin pachetul de servicii de

Publicitate

Accesul pacienților la îngrijiri paliative prin pachetul de servicii de bază a fost prelungit cu 12 luni, printr-o hotărâre de Guvern. Măsura a fost adoptată în contextul în care Programul național de îngrijiri paliative nu a fost implementat deocamdată, informează alba24.ro.

Hotărârea de guvern modifică și completează anexa nr. 2 la HG 521/2023.

”Având în vedere că Programul național de îngrijiri paliative nu a fost implementat în...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe