ACTUALITATE
APIA efectuează a doua tranșă de plăți din ajutorul de stat pentru culturile afectate de secetă
Agenția de Plăți şi Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că începând de marți efectuează tranșa a doua de plăți către beneficiarii ajutorului de stat acordat producătorilor agricoli care au înființat culturi în toamnă, afectate de secetă.
Suma totală autorizată la plată este de 79.999.988,31 lei, pentru un număr de 27.826 beneficiari.
În conformitate cu prevederile art.11 – (1) din Ordonanța de urgență nr.48/27.08. 2020 resursele financiare necesare implementării schemei de ajutor de stat se asigură de la bugetul de stat, în limita prevederilor bugetare aprobate pe anul 2020 Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale cu această destinaţie, la capitolul 83.01 „Agricultură, silvicultură, piscicultură şi vânătoare“, titlul 59 „ Alte cheltuieli“, articolul 59.09 „Despăgubiri acordate producătorilor agricoli în caz de calamităţi naturale în agricultură“.
Sursa: Mediafax
ACTUALITATE
Zece ani de la tragedia Colectiv: Rugăciune pentru tinerii care „nu vor apuca niciodată să îmbătrânească”
Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
FOTO: Botoșănenii, chemați să devină ctitori ai Bisericii „Sfânta Teodora de la Sihla”. După doi ani de osteneli și rugăciune, parohia a obținut autorizația de construire
Citește mai mult pe Botosani24.ro

