Connect with us

ACTUALITATE

Aplicaţia TikTok, anchetată oficial în America din motive de securitate

Publicat

Aplicaţia media socială TikTok, specializată în formatul video scurt, este anchetată oficial de Comisia pentru Investiţii Străine în SUA (CFIUS), a anunţat miercuri secretarul Trezoreriei americane, Steve Mnuchin, citat de dpa.

Secretarul de stat Mike Pompeo vehiculase deja ideea interzicerii TikTok în Statele Unite, deoarece este proprietatea companiei chineze ByteDance. Administraţia de la Washington a înăsprit în ultima vreme măsurile împotriva firmelor IT din China, avertizând că acestea prezintă riscuri de securitate.

'TikTok este supusă unei investigaţii a CFIUS şi îi vom face o recomandare preşedintelui în această privinţă, săptămâna aceasta', a spus Mnuchin, aflat alături de preşedintele Donald Trump, care a confirmat: 'Suntem cu ochii pe TikTok'.

Platforma media a insistat că nu pune datele utilizatorilor la dispoziţia guvernului de la Beijing şi că acţionează cu bună-credinţă în SUA. Unul din argumente a fost că şi directorul general este cetăţean american, iar altul - amploarea operaţiunilor pe teritoriul american.

Cu TikTok, utilizatorii pot crea materiale video scurte, de multe ori cu efecte simple şi cu muzică, devenite tot mai populare în special în rândul celor de vârste mici.

Conform aplicaţiei Annie, care urmăreşte datele mobile, TikTok este aplicaţia cu numărul cel mai mare de descărcări de pe internet în primul trimestru al acestui an. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Județul Botoșani a fost plasat sub COD GALBEN de ploaie și burniță, cu depuneri locale de polei

Publicat

județul botoșani a fost plasat sub cod galben de ploaie

Publicitate

Meteorologii au emis un cod galben de ploaie și burniță, cu depuneri locale de polei, valabil pentru județul Botoșani până la ora 00:00.

 

Pentru evitarea producerii unor evenimente rutiere, le recomandăm șoferilor să:

 

• evite deplasările dacă nu sunt absolut necesare;

• reducă mult viteza;

Publicitate

• păstreze o distanță mare față de alte...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Ministerul Finanțelor propune modificări la Codul de Procedură Fiscală pentru alinierea legislației la standardele europene și internaționale

Publicat

ministerul finanțelor propune modificări la codul de procedură fiscală pentru

Publicitate

Ministerul Finanțelor (MF) a lansat în consultare publică un proiect de Ordonanță de Guvern pentru modificarea și completarea Codului de Procedură Fiscală (Legea nr. 207/2015), în vederea alinierii legislației fiscale din România la standardele europene și internaționale.

‘Proiectul are ca scop principal preluarea în legislația națională a unei noi directive europene – Directiva (UE) 2025/872, cunoscută ca DAC9 – adoptată la nivelul Uniunii...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani, printre județele cu cele mai puține insolvențe în 2025: Doar 36 de firme și PFA afectate

Publicat

modificări fiscale de la 1 ianuarie: anul 2026 aduce o

Publicitate

Numărul societăților comerciale și al persoanelor fizice autorizate (PFA) intrate în insolvență anul trecut a fost de 7.553, în creștere cu 3,84% față de 2024, când au fost înregistrate 7.274 de insolvențe, conform datelor publicate pe site-ul Oficiului Național al Registrului Comerțului (ONRC).

Cele mai multe firme și PFA intrate în insolvență au fost înregistrate în București, respectiv 1.359, număr în scădere cu 1,16% față de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Vor fi instalate mii de kilometri de garduri electrice pentru protejarea comunităților, de animale sălbatice. Anunțul ministerului

Publicat

vor fi instalate mii de kilometri de garduri electrice pentru

Publicitate

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP) anunță că vor fi instalate mii de kilometri de garduri electrice în România. Este anunțat programul derulat de AFM, cu o finanțare totală de 24,28 milioane lei, informează alba24.ro.

„Am promis un pachet de măsuri echilibrate pentru gestionarea conflictelor om-urs și iată că livrăm promisiunile făcute.

Acest program reprezintă un instrument de prevenție, pentru că noi urmărim reducerea...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe