EVENIMENT
Aproape 10.000 de poliţişti vor fi prezenţi zilnic, în stradă, pe perioada minivacanţei de 1 Decembrie
Circa 10.000 de poliţişti vor acţiona zilnic, în stradă, în perioada 28 noiembrie - 1 decembrie, pentru prevenirea şi combaterea faptelor antisociale, fluidizarea traficului rutier şi menţinerea ordinii şi siguranţei publice, precum şi pentru verificarea respectării măsurilor impuse pentru limitarea răspândirii infecţiilor cu SARS-CoV-2.
"Recomandarea noastră este ca şi în această perioadă să respectăm regulile de protecţie sanitară şi de distanţare fizică, evitând vizitele şi deplasările care nu sunt esenţiale. În toată ţara, poliţiştii vor acţiona, împreună cu celelalte instituţii cu atribuţii în domeniu, pentru verificarea respectării măsurilor pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID-19", a precizat, vineri, purtătorul de cuvânt al MAI, Monica Dajbog.
Totodată, aproape 5.000 de pompieri vor fi la datorie, zilnic, în minivacanţa prilejuită de Ziua Naţională şi de sărbătoarea Sfântului Andrei, salvatorii fiind pregătiţi să intervină în orice moment pentru acordarea asistenţei medicale de urgenţă, cât şi pentru gestionarea tuturor solicitărilor primite din partea cetăţenilor.
Inspectoratul General de Aviaţie al MAI are la dispoziţie 14 elicoptere pentru misiuni de ordine publică şi aeromedicale, inclusiv pentru transportarea plasmei hiperimune şi a pacienţilor confirmaţi cu SARS-CoV-2.
În aceeaşi perioadă, 6.000 de jandarmi vor fi în teren pentru asigurarea unui climat de linişte şi siguranţă, precum şi pentru evitarea producerii unor evenimente nedorite.
Jandarmeria Română, prin structurile specializate de intervenţie montantă, va acorda o atenţie deosebită zonelor care prezintă riscuri pentru siguranţa turiştilor. Un număr de 250 de jandarmi montani sunt pregătiţi să intervină în situaţii de urgenţă. AGERPRES
U Cluj a primit duminică vizita echipei FC Farul Constanța, în etapa a 21-a din Superligă, ultima rundă din acest an.
U Cluj a câștigat partida și are o șansă la play-off.
U Cluj câștigă partida cu Farul.
Echipele de start
U Cluj: Lefter – Mikanovic, Cisse, I. Cristea, Chipciu – Bic, Murgia, Fabry – Macalou, Lukic – El Sawy
Rezerve: I. Chirilă – Chinteș, Van der Werff, Toșca, M. Silva,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Accident pe strada 1 Mai din Dej. Tânără rănită după coliziunea dintre un autoturism și un autotren
Pompierii din cadrul Detașamentului Dej au intervenit, marți, la un accident rutier produs pe strada 1 Mai din municipiu, unde un autoturism a intrat în coliziune cu un autotren.
Impactul a dus șirănirea unei persoane și la avarierea unui stâlp de iluminat public.
Tânără transportată la spital
În urma accidentului, o tânără în vârstă de aproximativ 20 de ani a fost preluată de echipajele medicale și...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
De pe scenă, direct în sprijinul animalelor. Cimpoiul lui Andrei Oltean, solistul trupei E-AN-NA, vândut cu 5.500 de lei
Cimpoiul cu o puternică valoare sentimentală al lui Andrei Oltean, solistul și multi-instrumentistul trupei E-AN-NA, a fost vândut cu 5.500 de lei în cadrul unei licitații caritabile organizate la concertul aniversar de 10 ani al trupei, desfășurat pe 18 decembrie, la Arenele Romane din București.
Instrumentul, primit de artist la vârsta de 16 ani și folosit timp de peste un deceniu în turnee și concerte din...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. „Am fost împușcată la Revoluția de la Cluj. Aveam 17 ani”. Mărturia Cristinei Popa, care era la Fabrica de Bere
Cristina Popa a fost împușcată în picior în 21 decembrie 1989, când clujenii au ieșit în stradă pentru libertate. O libertate pentru care a curs sânge, inclusiv al Cristinei, care avea doar 17 ani.
Revoluția română începuse deja la Timișoara, dar nimeni nu credea că și la Cluj se va întâmpla ce s-a întâmplat acolo.
„Aveam 17 ani, eram elevă în clasa a XII-a”
Cristina Popa este președinta...
Citește mai mult pe Cluj24.ro


