Connect with us

EVENIMENT

Aproape 100 de sancțiuni aplicate de polițiștii din Dolj, în doar 24 de ore, pentru nerespectarea măsurilor de protecție

Publicat

arhiva foto

Un număr de 97 de sancțiuni pentru nerespectarea măsurilor individuale de protecție au aplicat polițiștii și jandarii din Dolj, în doar 24 de ore, în cadrul unor acţiuni de verificare a respectării măsurilor impuse în contextul pandemiei de COVID 19.

Potrivit unui comunicat am IPJ Dolj, în ultimele 24 de ore, sub autoritatea Instituţiei Prefectului, poliţiştii doljeni împreună cu jandarmi şi polițiști locali au desfăşurat acţiuni de verificare cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă.

La aceste activităţi au participat peste 460 de efective.

În cadrul acţiunilor, poliţiştii au verificat modul în care sunt respectate prevederile Lg 55/2020, privind unele măsuri pentru prevenirea si combaterea efector pandemiei de Covid 19.

Astfel, în urma activităţilor desfăşurate, au fost verificate aproximativ 150 de societăți comerciale, 160 de locaţii de interes, 230 de mijloace de transport, fiind legitimate totodata aproximativ 3.800 de persoane.

Pentru abaterile constatate au fost aplicate 144 de sancţiuni contravenţionale în valoare de aproximativ 35.000 de lei, din care 97 de sancțiuni pentru nerespectarea măsurilor individuale de protecție.

Conform sursei citate, astfel de acţiuni vor fi desfăşurate zilnic şi în perioada următoare, pe raza întregului judeţ.

Cetățenii sunt sfătuiți să respecte prevederile legale în contextul pandemiei de Covid 19.

Evenimentele de tipul nunți, botezuri, mese festive sunt interzise.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO FOTO. Boicotul studenților de la UBB mutați la CREIC continuă: “Greva e doar prima acțiune de protest”

Publicat

whatsapp image 2025 10 06 at 23.37.12.jpeg






Studenții Facultății de Matematică și Informatică din cadrul UBB Cluj-Napoca au discutat, luni seară, mai multe ore, despre subiectul fierbinte al acestor zile, și anume tensiunile create de decizia conducerii universității referitoare la mutarea unor cursuri în clădirea CREIC, situată în zona Lomb, la o distanță de peste o oră de centrul orașului.

Întâlnirea a reunit peste o sută de studenți, care au…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

7 octombrie, Ziua Mondială a Muncii Decente. Importanța drepturilor celor care lucrează și a îmbunătățirii condițiilor de muncă

Publicat

7 octombrie, ziua mondială a muncii decente. importanța drepturilor celor

Ziua Internațională a Muncii Decente este celebrată anual la data de 7 octombrie. Această zi este dedicată promovării drepturilor lucrătorilor, îmbunătățirii condițiilor de muncă și promovării justiției sociale la nivel global.

Ziua Internațională a Muncii Decente își are originea într-un eveniment tragic din 7 octombrie 2008, când șapte muncitori au murit în urma unei explozii la o mină din Peru.

Acest eveniment a adus în atenția lumii problemele legate de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Două accidente în doar 10 minute la Cluj. Un bărbat, transportat la spital

Publicat

imagine whatsapp 2025 10 06 la 13.48.59 4795538f e1759748191727.jpg






Pompierii din cadrul Detașamentului Dej au avut o luni dimineață plină, fiind solicitați să intervină la două accidente rutiere petrecute la interval de doar zece minute. Accidentele s-au soldat cu transportul la spital a unei femei pentru mai multe investigații.

Potrivit ISU Cluj, ambele misiuni s-au încheiat fără victime încarcerate, iar pompierii au acționat prompt pentru asigurarea îngrijirilor…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Dragoș Damian, CEO Terapia: Să le mulțumim celor doi ingineri care au contribuit la internaționalizarea României

Publicat

dragos damian.jpg






Dragoș Damian, CEO Terapia, transmite un mesaj pentru Mihai Boldijar, Bosch România, și Christian von Albrichsfeld, Continental – Aumovio România, doi lideri ai industriei care, prin trei decenii de muncă, au contribuit la modernizarea și industrializarea României.

„Scriu aceste câteva rânduri în calitate de consilier onorific al Premierului Ilie Bolojan, un premier care crede în industrializare și…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe