Connect with us

ACTUALITATE

Aproape 2.000 de medici, suspendaţi pentru că nu sunt vaccinaţi împotriva COVID-19

Publicat

Aproape 2.000 de medici şi dentişti din Italia au fost suspendaţi din activitate vineri pentru că au refuzat să se vaccineze împotriva COVID-19, a indicat vineri asociaţia naţională profesională FNOMCeO, transmite dpa.

Aceşti 1.913 de medici şi dentişti nu au introdus până acum într-un registru naţional dovada de vaccinare, a precizat asociaţia.

În luna noiembrie fuseseră suspendaţi 1.656 de medici şi dentişti din acelaşi motiv.

În baza unei legi intrate în vigoare în aprilie, personalul medical are obligaţia de a se vaccina împotriva COVID-19.

Evidenţele asociaţiei arată că mai mult de 33.500 de medici din Italia nu sunt vaccinaţi cu schema completă. Printre ei se numără şi cei care au trecut prin boală şi aşteaptă să se vaccineze, cei care s-au vaccinat în afara ţării şi cei care nu se pot vaccina din motive medicale.

În jur de 6.000 de asistente, infirmiere şi alte cadre de îngrijire au fost de asemenea suspendate pentru că nu s-au vaccinat. Un număr similar de angajaţi nu este prezent la muncă din cauza infectării cu coronavirus sau pentru că se află în carantină.

Creşterea rapidă a numărului de infectări zilnice consemnat de la începutul anului a determinat guvernul să înăsprească şi mai mult restricţiile.

Începând de joi, italienii sunt obligaţi să prezinte un test negativ pentru a putea intra într-o frizerie sau într-un salon de înfrumuseţare, spre exemplu.

În cursul acestei luni, Italia a introdus şi măsura controversată a obligaţiei de vaccinare pentru persoanele peste 50 de ani. Potrivit datelor oficiale, numărul de vaccinări în rândul acestei categorii de vârstă a crescut ulterior semnificativ. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Profesorul Vasile Nechita, fostul primar al comunei Manoleasa, plâns de o comunitate întreagă. Mesajul Organizației Județene a PSD Botoșani

Publicat

profesorul vasile nechita, fostul primar al comunei manoleasa, plâns de

Publicitate

Comunitatea din Manoleasa este îndurerată de trecerea la cele veșnice a profesorului și fostului primar Vasile Nechita, cel care a condus destinele comunei în perioada 1992-2000. În semn de respect și recunoștință pentru activitatea sa, primarul comunei Manoleasa, Cristinel Aroșculesei, precum și Organizația Județeană PSD Botoșani transmit mesaje de condoleanțe familiei îndurerate.

 

Cu profundă tristețe, anunț trecerea în neființă a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Investițiile din PNRR, gestionate planificat. Anunțul Guvernului și proiectele finanțate

Publicat

creșteri de impozite pe proprietate și concedieri în administrația publică,

Publicitate

Investițiile din PNRR vor continua într-o manieră planificată, a anunțat premierul Ilie Bolojan, luni, după întâlnirea de lucru cu reprezentanții Asociației Municipiilor din România, scrie alba24.ro.

Discuțiile au avut loc în contextul consultărilor asupra reformei administrației publice locale și prioritizării proiectelor de investiții din fonduri publice.

Au fost analizate propunerile primarilor de municipii și au fost clarificate o serie…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

UniCredit Bank a încheiat fuziunea cu Alpha Bank România. În noua bancă lucrează peste 4.800 de angajați

Publicat

unicredit bank a încheiat fuziunea cu alpha bank românia. În

Publicitate

UniCredit Bank S.A. (UniCredit Bank) anunţă încheierea cu succes a fuziunii cu Alpha Bank România S.A. (Alpha Bank România), potrivit unui comunicat emis redacţiei. Banca rezultată după fuziune consolidează poziţia pe piaţă a Grupului UniCredit în România, atât pe segmentul corporativ, cât şi pe cel de retail.

Noua bancă are o cotă de piaţă de 11% după active totale, 13% după totalul creditelor (cu UniCredit Consumer Financing) şi 11% după…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Adio rovinietă clasică: Șoferii vor plăti în funcție de distanța parcursă. Data aplicării

Publicat

adio rovinietă clasică: Șoferii vor plăti în funcție de distanța

Publicitate

În curând, plata rovinietei în România nu va mai fi la fel. Ministerul Transporturilor și CNAIR pregătesc un sistem electronic de tarifare rutieră prin care șoferii vor plăti în funcție de distanța parcursă și de tipul vehiculului, nu după o perioadă fixă de timp, ca până acum., scrie alba24.ro.

Taxa de drum, calculată în funcție de distanță și clasa de emisii

Pe 31 iulie 2025, Ministerul Transporturilor a semnat cu CNAIR un contract…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe