EVENIMENT
Aproape 2 milioane de români îşi serbează onomastica de Sfântul Ioan Botezătorul
Aproape 2 milioane de persoane îşi vor serba onomastica de Sfântul Ioan Botezătorul sâmbătă, 7 ianuarie, potrivit Direcţiei Generale pentru Evidenţa Persoanelor.
În total, 1.975.838 de bărbaţi şi femei îl au ca patron spiritual pe Sfântul Ioan Botezătorul, prăznuit pe 7 ianuarie.
Cele mai întâlnite prenume masculine sunt: Ioan – 447.697, Ionuţ – 361.680, Ion – 336.421, Ionel – 134.570, Nelu – 20.302, Ivan – 7.482, Jan – 4.491, Ionică – 4.460, Jean – 3.411 și Ioniță – 1.865.
La femei, domină Ioana – 390.970, Ionela – 148.141, Oana – 72.012, Ionica – 19.241, Nela – 10.783, Ionelia – 6.785, Jana – 4.811, Ionuţa – 582 și Onuţa – 134.
(sursa: Mediafax)
Detașamentul de pompieri Sebeș a fost solicitat să intervină, sâmbătă după-amiaza, pentru asigurarea măsurilor specifice la o sesizare prin 112, privind o scăpare de gaz.
Intervenția a fost la o garsonieră într-un bloc de pe strada Mircea cel Bătrân din municipiul Sebeș.
La fata locului s-a deplasat o autospecială de stingere cu apă si spumă fiind anunțată si compania de distribuție a gazului din acea zonă.
La momentul sosirii echipajului de pompieri la locul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
ISU Cluj a publicat pe pagina de facebook mărturia impresionantă a plutonierului Sorin Pop, scafandru la Detașamentul 1 de Pompieri Cluj-Napoca, care vorbește despre pregătirea intensă, experiențele subacvatice și dedicarea necesară misiunilor de salvare.
Sorin Pop a vorbit despre viața de salvator din ape de Ziua Scafandrilor Militari, care este celebrată sâmbătă, 15 noiembrie.
Antrenamente ca pentru o altă…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Amenzi de peste 7000 de lei după controale ISU Alba la restaurante, terase și baruri. Ce nereguli au fost constatate
ISU Alba a făcut verificări, vineri, 14 noiembrie, la mai multe restaurant, baruri și terase din județ. A fost urmărită respectarea legislației privind prevenirea incendiilor și a situațiilor de urgență.
Au fost constatate 9 nereguli, fiind aplicate 9 sancțiuni contravenționale. Inspectorii ISU au dat două amenzi în valoare totală de 7500 de lei și 7 avertismente.
Din cele două amenzi, una a fost în valoare de 5000 de lei. A fost aplicată pentru nerespectarea interdicției…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Doliu la Mănăstirea Râmeț: stavrofora Ierusalima Ghibu, proinstareța mănăstirii, a încetat din viață
Stavrofora Ierusalima Ghibu, proinstareța Mănăstirii „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” de la Râmeț, a încetat din viață.
Anunțul a fost făcut de Arhiepiscopia Ortodoxă de Alba Iulia.
Ierusalima Ghibu a trecut la Domnul sâmbătă dimineața, 15 noiembrie. Avea 88 de ani.
Slujba înmormântării maicii Stavrofore Ierusalima Ghibu, stareță a străvechiului așezământ monahal de pe Valea Râmețului timp de 42 de ani, va avea loc luni, 17 noiembrie, la Mănăstirea…
Citește mai mult pe Alba24.ro


