Connect with us

ACTUALITATE

Aproape 20% din speciile de păsări din Europa sunt ameninţate cu dispariţia

Publicat

Aproape 20% din speciile de păsări din Europa sunt ameninţate cu dispariţia, a anunţat joi NABU, un ONG german care militează pentru protejarea naturii, citând un studiu realizat de organizaţia BirdLife International, informează DPA.

Studiul a plasat 110 dintre cele 544 de specii pentru care au fost colectate date ştiinţifice pe Lista Roşie întocmită de BirdLife International, iar alte 166 de specii au fost incluse pe Lista speciilor în declin.

Care sunt cele mai afectate specii și din ce cauză

Cele mai afectate sunt păsările cântătoare, precum ciocârlia, sfrânciocul şi cinteza, iar declinul lor a fost atribuit pierderii habitatelor şi utilizării de substanţe chimice în agricultură.

Reprezentanţii NABU notează că speciile native europene, precum becaţele, lăstunii şi prepeliţele, au sărit peste o categorie şi au ajuns pe lista speciilor ameninţate la nivelul întregului continent.

Păsările marine, inclusiv raţa catifelată, sunt de acum ameninţate cu dispariţia, din cauza pescuitului şi a poluării apelor.

Diversitatea păsărilor europene continuă să fie ameninţată de agricultură, industria construcţiilor, exploatarea mărilor, practici forestiere deficitare, poluare şi uciderea ilegală a exemplarelor din anumite specii, a precizat Leif Miller, directorul ONG-ului NABU.

Schimbările climatice afectează şi ele habitatele multor specii de păsări.

Există însă şi câteva specii care beneficiază de o ameliorare. Pescărelul şi gaia roşie au ieşit de pe Lista Roşie, iar câteva specii de răpitoare au beneficiat de pe urma unor măsuri de conservare.

Studiul a inclus date obţinute din 54 de ţări şi regiuni, iar mii de experţi şi voluntari au contribuit la colectarea acestor informaţii. Agerpres

sursa foto: birdlife.org

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

COD GALBEN de ploaie și burniță pentru mai multe localități din Botoșani, cu risc de polei

Publicat

cod galben de ninsori și polei în județul botoșani. meteorologii

Publicitate

Meteorologii au emis un nou cod galben de ploaie și burniță care, local, depun polei.

Acesta este valabil până la ora 09:00 în localitățile
Ungureni, Hudești, Ștefănești, Coțușca, Suharău, Havârna, Vorniceni, Rădăuți-Prut, Cristinești, Avrămeni, George Enescu, Manoleasa, Păltiniș, Vlăsinești, Mileanca, Dângeni, Știubieni, Darabani, Drăgușeni, Dobârceni, Mihălășeni, Cordăreni, Viișoara, Hănești, Săveni, Ripiceni, Concești,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Educația ecologică și învățarea în aer liber, promovate printr-un workshop Erasmus+ la Școala Gimnazială „Dan Iordăchescu” din Hlipiceni

Publicat

educația ecologică și învățarea în aer liber, promovate printr un workshop

Publicitate

Educația pentru mediu și activitățile desfășurate în aer liber au fost temele centrale ale unui workshop organizat recent în cadrul proiectului Erasmus+ „Construind comunitatea verde: incluziune, motivație și sustenabilitate în educație”, proiect implementat de Școala Gimnazială Dan Iordăchescu, Hlipiceni, în perioada octombrie 2024-martie 2026.

Workshopul, intitulat „Erasmus+ în practică: educație ecologică, activități outdoor și...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Ceață groasă și polei în zeci de localități din Botoșani: Vizibilitate sub 200 de metri până la miezul nopții, avertizează pompierii

Publicat

ceața reduce vizibilitatea în trafic la botoșani: Șoferii circulă cu

Publicitate

Șoferii din nordul județului Botoșani sunt avertizați să circule cu maximă prudență, după ce vizibilitatea a scăzut semnificativ pe numeroase drumuri din teritoriu.

Potrivit informării transmise de autorități, până la miezul nopții se înregistrează ceață densă în Dorohoi și în mai multe comune din jur, unde vizibilitatea coboară sub 200 de metri, iar izolat chiar sub 50 de metri.

Sunt afectate localitățile Ungureni, Hudești, Mihai...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani, printre județele cu cea mai mare mortalitate infantilă din România: 9,8 decese la mia de nou-născuți în 2024

Publicat

botoșani, printre județele cu cea mai mare mortalitate infantilă din

Publicitate

Rata mortalității infantile a crescut îngrijorător în România, atingând în 2024 cel mai ridicat nivel din ultimul deceniu, potrivit datelor definitive publicate de Institutul Național de Statistică. În acest context alarmant, județul Botoșani se regăsește printre zonele cu cele mai mari valori ale deceselor în rândul copiilor sub un an.

La nivel național, rata mortalității infantile a urcat de la 5,6 la mie în 2023 la 6,6 la mie în 2024,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe