Connect with us

ACTUALITATE

Aproape 4.000 de studenţi de la Universitatea ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași nu au loc de cazare în cămine

Publicat

univ iasi

Aproximativ jumătate dintre studenţii de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” (UAIC) din Iaşi care au depus cereri de cazare nu au asigurate locuri în cămine.

Reprezentanţii Biroului de Presă al UAIC Iaşi au declarat, pentru AGERPRES, că pentru anul universitar 2019-2020, instituţia de învăţământ superior pune la dispoziţia studenţilor 5.500 de locuri de cazare, fiind înregistrate 9.500 de solicitări.

Pe 20 septembrie, la fiecare facultate din cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi vor fi afişate listele cu studenţii care au primit dreptul de cazare. În perioada 23 – 25 septembrie vor fi eliberate dispoziţiile individuale de cazare, urmând ca pe 25 septembrie, la ora 16,00 să fie făcută cazarea efectivă. De la ora 17,00 vor fi anulate toate dispoziţiile de cazare ale studenţilor care nu s-au cazat, prin considerarea depăşirii termenului de valabilitate al acestora, urmând ca în perioada 26 – 28 septembrie să fie afişate, zilnic, facultăţile cu listele cu studenţii care au primit dreptul de cazare în ordinea descrescătoare a mediilor şi eliberarea dispoziţiilor de cazare cu valabilitate doar în ziua emiterii lor.

Studenţii care nu au primit repartizare pentru un loc în căminele universităţii îşi vor putea depune, pe 12 noiembrie, cereri de cazare la Biroul Social al Direcţiei Cămine şi Cantine.

„Studenţii Universităţii ‘Alexandru Ioan Cuza’ din Iaşi care au solicitat cazare primesc drept de cazare pe baza mediei. Nu pot constitui criterii vârsta, sexul, religia, rasa, apartenenţa politică a candidatului sau a familiei acestuia, apartenenţa la organizaţii legal constituite ori cu activitate conformă cu legislaţia română, numărul de ani petrecuţi în alte instituţii de învăţământ, studiile efectuate în străinătate, precum şi accesul la burse din alte surse sau alte elemente discriminatorii. Pentru anul universitar 2019-2020, Universitatea ‘Alexandru Ioan Cuza’ din Iaşi a înregistrat 9.500 de solicitări de cazare. Universitatea are toate aprobările necesare pentru a demara în 2020 lucrările la un cămin nou, modern, cu o capacitate de 200 de locuri”, se menţionează într-un răspuns oferit AGERPRES de reprezentanţii Biroului de Presă al UAIC Iaşi.

Tarifele lunare de cazare în anul universitar 2019-2020 variază între 120 şi 500 de lei, în funcţie de cămin şi numărul de persoane din cameră.

Studenţii care nu prind un loc în căminele UAIC pot avea o şansă de cazare în căminele Universităţii Tehnice „Gh Asachi’ din Iaşi. Pentru aceasta, ei trebuie să depună online o cerere de cazare care se poate descărca de pe pagina Direcţiei de Servicii Studenţeşti din cadrul universităţii tehnice ieşene. De asemenea, în funcţie de buget, studenţii mai pot opta pentru a locui în gazdă sau în chirie în municipiul reşedinţă. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Aproape 320 de locuri de muncă disponibile la Botoșani. LISTA comunicată de AJOFM

Publicat

sudor.jpg

Publicitate

Aproape 320 de locuri de muncă sunt libere în această săptămână la nivelul județului Botoșani. Datele au fost centralizate de AJOFM Botoșani de la agenții economici și făcute publice la începutul acestei săptămâni.

Iată și lista completă cu locurile de muncă comunicate de AJOFM Botoșani:

DENUMIRE JOB DENUMIRE ANGAJATOR ADRESA ANGAJATOR
SEF BIROU COMERT CU RIDICATA SI CU AMANUNTUL POWERLINE SRL STR. NAŢIONALĂ, Nr. 99, MUN. LOC. BOTOSANI,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Polițiști avansați în grad înainte de termen cu ocazia Zilei naționale

Publicat

polițiști avansați în grad înainte de termen cu ocazia zilei

Publicitate

*POLIȚIȘTI AVANSAȚI ÎNAINTE DE TERMEN CU OCAZIA ZILEI NATIONALE A ROMÂNIEI*

În contextul sărbătoririi Zilei Naționale a României, la data de 2 decembrie a.c., la sediul Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani, în cadrul unei ședințe festive, 21 de polițiști au fost avansați în gradul profesional următor, înainte de termen.

Această formă de recompensare reflectă recunoașterea dedicării, profesionalismului și rezultatelor obținute de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Doi ofițeri și patru subofițeri de la ISU Botoșani au fost înaintați în gradul militar următor

Publicat

foto: doi ofițeri și patru subofițeri de la isu botoșani

Publicitate

În orice domeniu, recunoașterea muncii depuse este foarte importantă. Acest lucru l-au simțit, astăzi, șase pompieri, care au primit noile grade.

Cu prilejul Zilei Naționale a României, doi ofițeri și patru subofițeri care s-au evidenţiat prin modul exemplar de îndeplinire a atribuţiilor de serviciu, au fost înaintați în gradul militar următor, înaintea expirării stagiului minim.

Aceștia au fost avansați în gradele de:

– maior: Narcisa –…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Biciclist pe trei cărări, pe bulevardul din Dorohoi: 2,25 mg/l alcool pur în aerul expirat

Publicat

etilotest bun.jpg

Publicitate

Cea mai mare viteză înregistrată pe drumurile din județ a fost de 125 de km/h, în localitatea Cândești. Conducătorul auto a fost sancționat cu amendă în valoare de 2.000 de lei, iar permisul i-a fost reținut pentru 120 de zile, fără drept de circulație.

 

Totodată, cea mai mare alcoolemie a fost înregistrată în Dorohoi, duminica, 30 noiembrie 2025. Aparatul etilotest indicând o valoare de 2,25 mg/l alcool pur în aerul expirat în cazul unui…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe