Connect with us

ACTUALITATE

Aproape 45.000 de studenţi din toată lumea au aplicat la Programul anual de burse oferite de statul român

Publicat

studenti
Arhivă foto

Aproape 45.000 de studenţi din toată lumea au aplicat online la Programul anual de burse oferite de statul român.

Ministerul Afacerilor Externe (MAE), împreună cu Unitatea Executivă pentru Finanţarea Învăţământului Superior, a Cercetării, Dezvoltării şi Inovării (UEFISCDI), au lansat la finalul anului 2021 prima platformă digitală de aplicare la Programul Anual de Burse oferite de statul român cetăţenilor din ţări non-UE, prin intermediul MAE, informează un comunicat remis presei.

Apelul pentru burse a fost deschis în perioada 20 decembrie 2021 – 15 martie 2022, având ca scop atragerea studenţilor din străinătate în programe de studii la toate cele trei cicluri licenţă, master şi doctorat în cadrul universităţilor acreditate din România.

„Candidaţii puteau alege să aplice pentru toate domeniile de studiu, exceptând domeniile: medicină, medicină dentară şi farmacie. În scopul promovării limbii şi culturii române, beneficiarii burselor acordate de statul român pentru studiile de licenţă şi master vor studia doar în limba română.

Excepţie vor face bursierii la doctorat

Excepţie vor face bursierii la doctorat, care puteau opta pentru studii în limba română sau într-o limbă străină stabilită de şcoala doctorală. Pentru candidaţii care nu cunosc limba română, se acordă un an pregătitor pentru studiul limbii române, anterior studiilor universitare propriu-zise, excepţie făcând bursierii doctoranzi care au optat pentru forma de învăţământ într-o limbă străină stabilită de şcoala doctorală”, afirmă UEFISCDI.

Potrivit sursei citate, au fost create în platformă 89.000 de conturi, dintre care aproape 45.000 de aplicaţii burse cu status „finalizat”. UEFISCDI afirmă că sunt candidaţi din 145 de ţări, iar peste 219.000 utilizatori care au accesat platforma.

Primele domenii de studiu pentru care s-a aplicat sunt: informatică, administrarea afacerilor, calculatoare şi tehnologia informaţiei, management, drept, relaţii internaţionale şi studii europene, biologie, economie, inginerie civilă şi instalaţii şi contabilitate.

Top zece ţări de provenienţă a candidaţilor cu status aplicaţii „finalizat”

Top zece ţări de provenienţă a candidaţilor cu status aplicaţii „finalizat”: Emiratul Islamic al Afganistanului, Republica Federală Nigeria, Republica Islamică Pakistan, Republica Indonezia, Republica Haiti, Republica Arabă Siriană, Republica Democratică Congo, Republica Populară Bangladesh, Republica Federală Democratică a Etiopiei şi Republica Guineea.

Potrivit metodologiei, rezultatele procesului de selecţie a burselor vor fi anunţate prin e-mail, la data de 15 iulie, fiecărui candidat care a aplicat pentru bursă. Bursele vor fi acordate pentru anul universitar 2022 – 2023. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Concert-lecție la Bucecea: Rapsozii Botoșanilor – Ioan Cobâlă, întâlnire magică cu elevii orașului

Publicat

concert lecție la bucecea: rapsozii botoșanilor – ioan cobâlă, întâlnire magică

Publicitate

Orașul Bucecea se pregătește pentru un eveniment special, care aduce tradiția muzicii populare mai aproape de cei tineri. Marți, 18 noiembrie 2025, de la ora 11:00, sala de spectacole a Centrului Cultural Bucecea va găzdui un concert-lecție susținut de Orchestra Populară „Rapsozii Botoșanilor – Ioan Cobâlă”, un proiect educativ dedicat elevilor din învățământul local.

Evenimentul, organizat cu sprijinul administrației locale, îi va aduce…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșăneanca Simona Radiș, desemnată cea mai bună canotoare din lume în 2025 de specialiștii de la Row2k

Publicat

botoșăneanca simona radiș, desemnată cea mai bună canotoare din lume

Publicitate

Performanță extraordinară pentru sportul românesc și pentru Botoșani. Canotoarea Simona Radiș, în vârstă de 26 de ani, a fost desemnată cea mai bună canotoare din lume în 2025 de prestigiosul site internațional de specialitate Row2k, care publică anual un top al primelor cinci sportive din canotaj la nivel global.

În clasamentul pentru sezonul 2025, România domină autoritar, cu patru sportive în top 5: Simona Radiș, Ancuța Bodnar, Maria…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Apeluri din străinătate la tarif local: Diaspora va suna în România fără costuri suplimentare

Publicat

apeluri din străinătate la tarif local: diaspora va suna în

Publicitate

Românii din diaspora vor putea suna acasă la același tarif ca apelurile locale din România, fără costuri suplimentare și fără limită de minute.

Anunțul a fost făcut de ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, care a precizat că măsura va avea un impact direct asupra milioanelor de români care trăiesc în statele Uniunii Europene.

„Pentru milioane de români care formează cea mai numeroasă diasporă din Uniunea Europeană, apelurile către…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Autoturism furat în Slovacia, depistat la PTF Racovăț: Șoferiță cu dublă cetățenie, cercetată pentru tăinuire și uz de fals

Publicat

autoturism furat în slovacia, depistat la ptf racovăț: Șoferiță cu

Publicitate

Polițiștii de frontieră de la Punctul de Trecere a Frontierei Racovăț au descoperit, în urma unui control de rutină, un autoturism fabricat în 2020 care figura în bazele de date ca fiind furat din Slovacia. Mașina, înmatriculată în Lituania, a fost reținută, iar cercetările continuă pentru clarificarea situației.

Incidentul a avut loc pe 14 noiembrie 2025, în jurul orei 22:55, când la punctul de frontieră s-a prezentat o femeie de 56 de ani, cu…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe