EVENIMENT
Aproape 700.000 de doze de vaccin Pfizer sosesc luni în România
Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV a anunțat că aproape 700.000 de doze de vaccin Pfizer sosesc luni în România.
Potrivit CNCAV, cele 698.490 de doze sunt livrate pe cale aeriană și vor ajunge pe aeroporturile din Otopeni, Cluj-Napoca și Timișoara.
Transportul către centrele de stocare este asigurat de firma producătoare, inclusiv pe cale terestră. Vaccinurile sunt transportate în condiții optime de siguranță, în containere speciale, cu
gheață carbonică și folie etanșă.
Dozele vor fi distribuite după cum urmează:
-Centrul Național de Stocare București: 231.660 doze;
-Centrul Regional de Depozitare Brașov: 60.840 doze;
-Centrul Regional de Depozitare Cluj: 99.450 doze;
-Centrul Regional de Depozitare Constanța: 60.840 doze;
-Centrul Regional de Depozitare Craiova: 70.200 doze;
-Centrul Regional de Depozitare Iași: 81.900 doze;
-Centrul Regional de Depozitare Timișoara: 93.600 doze.
Până la acest moment, România a primit 7.214.669 doze de vaccin produse de compania Pfizer, iar 5.847.392 au fost deja utilizate pentru imunizarea populației.
EVENIMENT
Precizări ISU Alba despre emiterea mesajelor RO-Alert privind avertizări meteo de vânt puternic. Recomandări pentru locuitori
Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Alba face precizări referitoare la emiterea mesajelor RO-ALERT în contextul avertizărilor meteorologice de vânt puternic în județ. Acestea se referă la zonele montane, turistice, cu aflux mare de persoane în această perioadă.
”Având în vedere avertizările meteorologice now-casting de Cod Roșu și Cod Portocaliu de vânt care au vizat județul Alba în perioada 28.12.2025, ora 11.00 până astăzi 29.12.2025, ora 10.00
și având...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un tânăr din Galda de Jos a fost reținut de polițiști. Acesta a fost oprit în trafic, în timp ce conducea un autoturism, pe o stradă din comună. Se afla sub influența alcoolului.
Potrivit IPJ Alba, duminică dimineața (28 decembrie), în jurul orei 9.20, polițiștii Secției 1 de Poliție Galda de Jos au oprit pentru control, pe strada Viilor din comună, un autoturism condus de un tânăr de 23 de ani din Galda de Jos.
Acesta a fost testat cu aparatul etilotest, care a indicat...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
CCR a amânat pe 16 ianuarie decizia despre pensiile magistraților. Abrudean: Amânările repetate nu pot fi strategie de blocaj
Curtea Constituțională a amânat, luni, din nou, a treia oară, o decizie pe tema pensiilor speciale ale magistraților după ce 4 judecători – propuși de PSD, nu s-au prezentat la ședință astfel că nu a fost asigurat cvorumul. România riscă pierderea unor sume importante din PNRR.
Președintele CCR, Simina Tănăsescu. a anunțat că sesizarea Înaltei Curți de Casație și Justiție (ICCJ) în legătură cu...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Pană de curent pe mai multe străzi la Alba Iulia - Micești. Furnizarea energiei electrice a fost întreruptă temporar, luni dimineața, în mai multe zone.
Potrivti DEER, la Alba Iulia și zona Micești sunt afectate străzile:
- Gării
- Lotru
- Scărișoara
- Stadionului
- Stufului
- Șurianului
- Vidra
- Calea Labului
- Calistrat Hogaș
- Cumpenei
- Drăgășani
- Inului
- Ponor
- Posătvarului
- Strunga
- Uricani
- Valea Aurului
- Zăvoi.
Revenim cu amănunte.
