Connect with us

ACTUALITATE

Aproape 90% din teritoriul judeţului Prahova, în SCENARIUL ROȘU

Publicat

Aproape 90% din unităţile administrativ-teritoriale ale judeţului Prahova se află, miercuri, în scenariul roşu.

Dintre acestea, circa 30%, inclusiv municipiile Ploieşti şi Câmpina, au o rată de infectare cu noul coronavirus de peste 7,5 cazuri la mia de locuitori.

Călugăreni, incidență de peste 24 la mia de locuitori

Conform datelor publicate de Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Prahova, cea mai mare incidenţă a cazurilor COVID-19 este în continuare în comuna Călugăreni - 24,41/1000, la polul opus fiind comunele Chiojdeanca şi Jugureni care nu au niciun caz activ.

La această dată, 30 din cele 14 UAT-uri au o rată de infectare de peste 7,5/1000, între ele fiind municipiile Ploieşti (10,10) şi Câmpina (9,67).

În total, 91 de UAT-uri sunt în scenariul roşu cu o incidenţă a cazurilor de peste 3/1000.

Rata de infectare la nivelul judeţului este de 7,56. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Manifestări culturale dedicate Zilei Culturii Naționale la Biblioteca Județeană „Mihai Eminescu”

Publicat

„povești la gura sobei”, la filiala nr. 2 grivița a

Publicitate

Activitățile dedicate Zilei Culturii Naționale se vor desfășura pe parcursul săptămânii 12 – 16 ianuarie 2026 la toate secțiile și filiale Bibliotecii Județene’ Mihai Eminescu’ Botoșani și vor cuprinde o diversitate de expoziții de carte, lucrări plastice, exponate documentare, dar și momente artistice susținute de elevi de la diferite instituții de învățământ din municipiul Botoșani.

Vineri, 16 ianuarie 2026, începând cu ora 10,00,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Trei focare de rabie, în comunele Dersca, Răchiți și Hilișeu-Horia. Aproape 90% dintre câinii din mediul rural vaccinați antirabic în județul Botoșani

Publicat

trei focare de rabie, în comunele dersca, răchiți și hilișeu horia.

Publicitate

Prefectul Raluca Curelariu a convocat, luni, o nouă ședință a Centrului Local pentru Combaterea Bolilor, desfășurată online, în cadrul căreia autoritățile au analizat situația epidemiologică din județul Botoșani și măsurile necesare pentru limitarea focarelor existente.
 În acest moment, sunt active:
• 3 focare de rabie, în comunele Dersca, Răchiți și Hilișeu-Horia
• 1 focar de pestă porcină africană, pe raza fondului de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Apel la solidaritate pentru un tată din Botoșani, al cărui vis a fost mistuit de un incendiu

Publicat

foto: apel la solidaritate pentru un tată din botoșani, al

Publicitate

Impresionat de drama unui tată care, după ani de muncă în țară și în străinătate, și-a văzut munca de o viață distrusă într-un incendiu, Daniel Câslariu, președintele Asociației „Grup Civic” Botoșani, face un apel public la solidaritate și sprijin uman. Povestea lui Loznianu Constantin Laurențiu este una despre sacrificiu, boală, pierdere și speranță, iar mesajul transmis de Daniel Căslaru este redat integral mai jos:

„Sunt momente...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Urmărit pentru migrație ilegală și transport migranți, depistat de către polițiștii de frontieră la Stânca

Publicat

urmărit pentru migrație ilegală și transport migranți, depistat de către

Publicitate

Poliţiştii de frontieră din Punctul de Trecere a Frontierei Stânca au depistat un bărbat cu cetăţenie R. Moldova, căutat pentru săvârşirea infracțiunilor de migrație ilegală și transport migranți, pe teritoriul Slovaciei.

 

În data de 11 ianuarie a.c., în jurul orei 12.10, în Punctul de Trecere a Frontierei Stânca – ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pasager într-un autocar înmatriculat în România, un...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe