Connect with us

EVENIMENT

Aproape 96.000 de persoane au tranzitat frontiera României, în ultimele 24 de ore

Publicat

Potrivit unui comunicat al Poliției de Frontieră, vineri, 10 iulie, prin punctele de frontieră de la nivelul întregii ţări au efectuat formalitățile de control aproximativ 95.900 persoane, cetățeni români și străini, cu peste 36.300 mijloace de transport (dintre care 13.200 automarfare).

Pe sensul de intrare au fost aproximativ 49.300 persoane cu 18.100 mijloace de transport, iar pe cel de ieşire 46.600 persoane cu 18.200 mijloace de transport.

Frontiera cu Ungaria, prin cele 11 puncte de trecere, a fost tranzitată de aproximativ 40.100 de persoane şi 19.700 de mijloace de transport (6.600 automarfare), din care pe sensul de intrare în ţară au fost aproximativ 19.400 de persoane cu 10.400 mijloace de transport.

Informaţii privind situaţia punctelor de frontieră deschise traficului internaţional se regăsesc pe aplicaţia Trafic on-line care poate fi accesată la adresa http://www.politiadefrontiera.ro/traficonline/ .

În ceea ce priveşte activităţile specifice, în  zonele de competenţă - punctele de trecere şi  “frontiera verde” - poliţiştii de frontieră au constatat:

  • 50 fapte ilegale (18 infracţiuni şi 32 contravenţii) săvârşite atât de cetăţeni români, cât şi străini;
  • au fost descoperite, independent sau în colaborare cu alte instituţii, bunuri nedeclarate (ce urmau a fi introduse ilegal în ţară), care depăşeau plafonul vamal admis ori suspecte a fi contrafăcute, în valoare totală de aproximativ 567.600 lei;
  • valoarea amenzilor contravenţionale aplicate se ridică la peste 27.100 lei.
  • nu s-a permis intrarea în ţară a 56 cetăţeni străini, care nu îndeplineau condiţiile prevăzute de lege şi de asemenea, nu s-a permis ieşirea a 19 cetăţeni români din diferite motive legale.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO. Artificii și petarde vândute la Cluj-Napoca dintr-o gheretă de burgeri. Ce mai inventează comercianții?

Publicat

whatsapp image 2025 12 31 at 13.42.53 e1767183020804.jpeg






Artificiile, pocnitorile și petardele se vând, mai nou, la Cluj-Napoca ”sub acoperire”, comercianții gâsind diverse metode pentru a-și vinde marfa de Revelion.

Astfel, în Piața Ion Meșter din cartierul Mănăștur, se vindeau, miercuri, cu câteva ore înainte de Anul Nou, articole pirotehnice camuflate într-o rulotă pentru… burgeri.

”Voiam să-mi iau un hamburger, dar surpriză, la gheretă erau ...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Când intră pensiile pe ianuarie 2026: Se va înregistra o întârziere  din cauza minivacanței și a noului an bugetar

Publicat

când intră pensiile pe ianuarie 2026: se va înregistra o

Când intră pensiile pe ianuarie 2026: se va înregistra o întârziere  din cauza minivacanței, anunță autoritățile.

Concret, din cauza zilelor libere, sumele necesare plății pensiilor vor fi virate în conturile Poștei Române pe data de 5 ianuarie.

Urmează apoi alte două zile libere: 6 ianuarie (marți), când e  Boboteaza și 7 ianuarie (miercuri), când se sărbătorește Sfântul Ioan Botezătorul.

În aceste condiții, distribuirea către beneficiari va începe abia de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ANPC face controale de sărbători. Inspectorii au aplicat deja amenzi uriașe. Ce categorii sunt vizate

Publicat

anpc face controale de sărbători. inspectorii au aplicat deja amenzi

ANPC face controale de sărbători: În perioada sărbătorilor, Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) intensifică verificările, deoarece crește semnificativ consumul și riscul de abateri.

Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor a aplicat amenzi de aproximativ 700 de mii de lei în urma acţiunilor de control desfăşurate la peste 300 de operatori economici din staţiuni şi zone turistice, în perioada 22-30 decembrie.

În această perioadă,...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Tradiții, practici și superstiții de Revelion. Ce este bine să faci de Anul Nou: De la haine roșii la ce mâncare să ai pe masă

Publicat

tradiții, practici și superstiții de revelion. ce este bine să

Românii păstrează numeroase tradiții, superstiții și obiceiuri legate de trecerea dintre ani, Noul An, transmise din generație în generație și diferite de la o zonă la alta. De la superstiții legate de datori și până la ritualuri prin care se caută norocul, dragostea sau belșugul, superstițiile continuă să joace un rol important în noaptea de Revelion.

Este vorba despre practici adânc înrădăcinate în tradiții și simboluri vechi. Chiar dacă nu au o bază...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe