EVENIMENT
Aprope 120 de noi cazuri de rujeolă în ultima săptămână. Totalul îmbolnăvirilor a ajuns la 20.000 dintre care 64 au decese
Încă 119 cazuri de rujeolă confirmate în şapte judeţe au fost raportate săptămâna trecută, totalul îmbolnăvirilor ajungând la 20.000, dintre care 64 de decese.
Potrivit Centrului Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile din cadrul Institutului Naţional de Sănătate Publică, în perioada 27 aprilie - 1 mai au fost raportate încă 119 cazuri în judeţele: Satu Mare - 35; Neamţ - 34; Cluj - 23; Suceava - 19; Timiş - 4; Bihor şi Braşov - câte 2.
Cazurile de rujeolă raportate săptămânal au avut debutul în urmă cu 2 - 4 săptămâni; confirmarea şi clasificarea unui caz durează în medie 3 săptămâni, precizează sursa citată.
Rujeola (pojarul) este o boala infecţioasă care adesea duce la complicaţii. AGERPRES
EVENIMENT
Au crescut prețurile la carburanți. Cât costă litrul de benzină și motorină în 1 ianuarie 2026, la Alba Iulia
Au crescut prețurile la carburanți. Șoferii plătesc începând de astăzi mai mult pentru benzină și motorină, după ce prețurile la pompă au crescut cu 33-34 de bani pe litru pentru benzină și 30-31 de bani pe litru pentru motorină.
Pentru un autoturism cu un rezervor de 50 de litri, creșterea se traduce printr-un cost suplimentar de 15 - 17 lei la un plin.
Potrivit Codului Fiscal, de la 1 ianuarie 2026 a fost majorat nivelul accizelor pentru bere, vin și alcool etilic.
Au...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Compania de Apă Someș S.A. anunță că noile prețuri/tarife pentru care s-a comunicat intenția de ajustare în cursul lunii decembrie, au intrat în vigoare de la 1 ianuarie 2026.
Astfel, prețul la apă potabilă este de 7,86 lei/mc inclusiv TVA (11% TVA), iar tariful de canalizare-epurare este de 8,34 lei/mc inclusiv TVA (11% TVA).
”Rațiunea necesității de ajustare a prețurilor/tarifelor rezidă în nevoia...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ce să faci pe 1 ianuarie ca să ai noroc în noul an. Tradiții, obiceiuri și superstiții de Sfântul Vasile
Ce să faci pe 1 ianuarie ca să ai noroc în noul an. Prima zi a anului este marcată în calendarul ortodox de sărbătoarea Sfântului Vasile cel Mare, unul dintre cei mai importanți sfinți și teologi ai creștinătății.
Considerat păzitor de duhuri rele și ocrotitor al săracilor, Sfântul Vasile este cinstit pe 1 ianuarie printr-o serie de tradiții și obiceiuri transmise din generație în generație.
În scrierile bisericești se menționează că Iisus Hristos avea ca nume de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Istoria Anului Nou. Anul Nou este astăzi un moment de bucurie și sărbătoare în întreaga lume, marcat de petreceri, artificii și urări de bine. Puțini știu însă că această dată nu a fost întotdeauna fixată la 1 ianuarie și că drumul către stabilirea ei a fost unul lung și plin de schimbări.
Până în urmă cu câteva sute de ani, Crăciunul (25 decembrie) era considerat prima zi a anului din punct de vedere religios. Abia în 1691, Papa Inocențiu al XII-lea a stabilit...
Citește mai mult pe Alba24.ro
