EVENIMENT
Aproximativ 3.400 de amenzi, aplicate în noaptea de Înviere. 391 - pentru încălcarea măsurilor privind starea de urgenţă
În noaptea de Înviere au fost aplicate aproximativ 3.400 de amenzi contravenţionale, dintre care 391 pentru încălcarea măsurilor privind starea de urgenţă, a precizat, duminică, purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Interne, Monica Dajbog.
"În noaptea de Înviere, echipajele de ordine publică au intervenit la 1.846 de evenimente sesizate pin 112, fiind aplicate 3.384 de amenzi contravenţionale, dintre care 391 pentru încălcarea măsurilor privind starea de urgenţă. Totodată, au fost întocmite 234 de dosare penal, dintre care trei pentru zădărnicirea combaterii bolilor", a declarat Monica Dajbog, la sediul Ministerului Afacerilor Interne.
Ea a adăugat că aproape 26.000 de angajaţi ai MAI, poliţiei locale şi militari au acţionat în ţară pentru asigurarea ordinii publice.
"Peste 23.000 de poliţişti, jandarmi, poliţişti de frontieră, pompieri, precum şi lucrători de la alte structuri ale MAI au asigurat măsurile de ordine şi siguranţă publică pe întreg teritoriul ţării, o atenţie deosebită fiind acordată prevenirii răspândirii infecţiei cu noul coronavirus. În sprijinul şi sub coordonarea Ministerului Afacerilor Interne, au acţionat peste 1.900 de poliţişti locali şi aproximativ 700 de militari din cadrul Ministerului Apărării Naţionale", a precizat Dajbog.
Potrivit acesteia, pentru îndeplinirea misiunilor din ultimele 24 de ore, au fost puse la dispoziţie peste 9.300 de mijloace de mobilitate, din care aproape 8.000 aparţinând structurilor MAI, circa 1.200 - poliţiei locale, iar aproximativ 300 de mijloace - MApN, fiind organizate puncte fixe de verificare în toată ţara şi patrule mobile de poliţişti şi jandarmi pentru evitarea oricăror incidente. AGERPRES
EVENIMENT
Val de dizolvări de firme la Cluj. Aproape 3.000 de companii au fost închise în primele 11 luni din anul 2025
Județul Cluj se află în topul național al dizolvărilor de firme, potrivit datelor centralizate de Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC).
În primele 11 luni din 2025, aproape 3.000 de companii clujene și-au încetat activitatea, într-un context economic dificil, marcat de creșteri semnificative ale închiderilor de afaceri la nivel național.
Județul Cluj, pe primul loc la numărul de firme...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
O echipă condusă de savantul din Aiud, Sergiu Pașca, a reușit să producă la scară largă ”mini-creiere”. Importanța realizării
O echipă de la Universitatea Stanford, condusă de cercetătorul din Aiud, Sergiu Paşca, a identificat o modalitate de a produce mii de organoizi cerebrali identici cu ajutorul unui aditiv alimentar.
Tehnologia e simplă, dar rezultatele sunt semnificative: producţia la scară mare a mini-creierelor promite progrese în cercetarea bolilor neurologice, scrie 360medical.ro.
Echipa Stanford a descoperit o soluţie ingenioasă pentru una dintre cele mai mari provocări din domeniul...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Curtea Constituțională a României (CCR) urmează să se pronunțe duminică, 28 decembrie, asupra legii care modifică regimul pensiilor speciale ale magistraților.
Decizia este una așteptată cu mare interes, după ce Înalta Curte de Casație și Justiție a contestat actul normativ, susținând că acesta afectează independența justiției.
Sesizarea Înaltei Curți: „Se elimină de facto pensia de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Prognoza meteo pentru noaptea de Revelion: Vreme deosebit de rece, pe fondul datelor care indică o iarnă severă
Prognoza meteo pentru noaptea de Revelion: România se pregătește pentru un Revelion cu vreme deosebit de rece, pe fondul unei situații atmosferice specifice iernii severe, care va afecta o mare parte a Europei și implicit teritoriul țării noastre.
Meteorologii indică pătrunderi succesive de aer polar-arctic, ce vor aduce ger, vânt puternic și ninsori viscolite, inclusiv în noaptea dintre ani, potrivit Mediafax.
La nivel european, situația meteorologică este dominată de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
