EVENIMENT
FOTO: Aproximativ 45 de tone de echipament medical din Coreea de Sud, aduse la București cu o aeronavă NATO

Ministerul Apărării Naţionale (MApN) a solicitat Capabilităţii de Transport Aerian Strategic a NATO, care operează de pe Baza Aeriană Papa din Ungaria, desfăşurarea unei misiuni aeriene de urgenţă, pentru transportul a aproximativ 45 de tone de echipament medical de la Seul la Bucureşti.
Potrivit unui comunicat al MApN, echipamentele, 100.000 de combinezoane de protecţie, au fost achiziţionate de statul român prin Oficiul Naţional de Achiziţii Centralizate, în cadrul eforturilor de combatere a efectelor pandemiei de COVID-19 în ţara noastră.
Zborul este efectuat cu o aeronavă C-17 Globe Master III, în cadrul cotei de ore de zbor alocate României, ca stat membru al Capabilităţii de Transport Aerian Strategic. Unul dintre comandanţii echipajelor care operează aeronava pe timpul acestei misiuni este locotenent-comandorul George Crăciun, pilot din Forţele Aeriene Române, detaşat în cadrul Capabilităţii de Transport Aerian Strategic.
Aeronava va ateriza joi pe Aeroportul Otopeni.
România a semnat în anul 2008, ca membru fondator, Memorandumul de Înţelegere pentru constituirea Capabilităţii de Transport Aerian Strategic, alături alte nouă ţări NATO – Bulgaria, Estonia, Lituania, Olanda, Norvegia, Polonia, Slovenia, SUA şi Ungaria, dar şi două membre ale Parteneriatului pentru Pace: Finlanda şi Suedia. AGERPRES
EVENIMENT
Reorganizare în învățământul din Cluj. LISTA celor 12 licee, școli, grădinițe și creșe care se desființează

Inspectoratul Școlar Județean Cluj a făcut, miercuri, publice informațiile referitoare la restructurarea rețelei școlare, începând cu anul școlar 2025-2026, conform solicitării Ministerului Educației. Această reorganizare vizează unitățile de învățământ preuniversitar care nu mai îndeplinesc condițiile pentru a funcționa cu personalitate juridică începând cu 1 septembrie 2025.
La nivelul municipiului…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
„Hipoxie într-o pastilă”: un mediu cu un conținut redus de oxigen ar putea fi cheia în tratarea bolii Parkinson. Studiu

O nouă cercetare de la Harvard Medical School aduce o perspectivă complet neașteptată asupra tratamentului bolii Parkinson, sugerând că reducerea aportului de oxigen ar putea fi cheia pentru combaterea acestei afecțiuni neurodegenerative. Cercetarea, publicată în revista Nature Neuroscience, arată că procesele celulare defectuoase din creier provoacă o acumulare excesivă de molecule de oxigen, ceea ce duce la apariția simptomelor Parkinson.
Excesul de oxigen pare să determine…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Se schimbă criteriile pentru încadrarea în grad de handicap: Ministrul Muncii anunță modificări majore

Se schimbă criteriile pentru încadrarea în grad de handicap. Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarităţii Sociale va pune în transparenţă publică noile criterii privind încadrarea în grad de handicap şi o metodologie care va limita abuzurile.
Anunțul a fost făcut marţi de ministrul Muncii, Petre Florin Manole.
„Această reformă va fi doar despre cei care trăiesc zi de zi cu o dizabilitate şi care au nevoie de sprijin real şi corect din partea statului.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Sindicatele din învățământ anunță proteste în august și septembrie. Miting și marș în prima zi de școală

Trei federații reprezentative din învățământ au anunțat calendarul protestelor care se vor desfășura la finalul lunii august și începutul lunii septembrie. Acțiunile vor culmina cu un miting și un marș de amploare chiar în prima zi de școală.
Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, Federația Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET” și Federația Națională Sindicală „ALMA MATER” au…
Citește mai mult pe Cluj24.ro