Connect with us

EVENIMENT

Arad: Șoferul unui microbuz a încercat să treacă frontiera pe contrasens ca să evite carantina

Publicat

arad

Șoferul unui microbuz în care se aflau opt pasageri a încercat luni seara să intre în țară pe contrasens, pe arterele destinate ieşirii din România, la Vama Nădlac, în județul Arad, pentru a evita intrarea în carantină.

Potrivit Poliției de Frontieră, polițiştii de la Nădlac au observat luni seara un microbuz care se deplasa pe contrasens, pe sensul de ieșire din țară.

Microbuzul a fost oprit pentru verificări, ocazie cu care s-a constatat că mașina era condusă de un român, iar ca pasageri erau alți opt cetățeni români, domiciliaţi pe raza judeţului Bacău, care veneau din Ungaria.

„Întrucât mai mulți pasageri, inclusiv șoferul, nu îndeplineau condițiile de exceptare privind măsura carantinării la intrarea în România, sosind dintr-o țară cu risc ridicat de infectare cu virusul SARS-CoV-2, aceștia au încercat să evite controlul de frontieră şi triajul epidemiologic efectuat de lucrătorii Directiei de Sănătate Publică”, a transmis Poliția de Frontieră.

Polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de trecere frauduloasă a frontierei de stat. MEDIAFAX

Citește Romania24.ro pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO. Accident în zona Turda. Două persoane au fost transportate la spital

Publicat

imagine whatsapp 2025 11 07 la 07.49.15 1107404b e1762495356970.jpg






Un accident rutier petrecut în vineri dimineață pe autostrada A3, în zona Turda, a mobilizat mai multe echipaje de intervenție. Două autoutilitare s-au ciocnit, iar doi bărbați au avut nevoie de îngrijiri medicale.

Pompierii din cadrul Detașamentului Turda au intervenit de urgență în urma accidentului care a avut loc pe A3. În eveniment au fost implicate două autoutilitare, iar forțele de intervenție au ajuns…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

MAE, atenționare de călătorie în Bulgaria: Ce trebuie să știe șoferii români care sunt amendați în trafic

Publicat

mae, atenționare de călătorie în bulgaria: ce trebuie să știe

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Bulgaria că autoritățile din această țară au modificat legea privind circulația pe drumurile publice, fiind introdusă obligativitatea achitării pe loc a amenzilor primite în trafic.

Măsura este aplicabilă conducătorilor auto care nu au domiciliul pe teritoriul Bulgariei, inclusiv cetățenilor români.

Plata contravenției se va achita pe loc…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ROBOR și euro în scădere, în timp ce aurul urcă la noi recorduri pe fondul tensiunilor din SUA

Publicat

bani lei pixabay e1663503847879.jpg






Reducerea aversiunii față de risc, după diminuarea plasamentelor în dolari, a permis aprecierea monedelor de la marginea zonei euro. Cursul euro a scăzut de la 5,0851 la 5,0845 lei, minimul ultimei săptămâni, iar culoarul de tranzacționare a rămas unul foarte îngust, 5,084 – 5,086 lei.

Indicii ROBOR au continuat să scadă, evoluție influențată atât de menținerea ratei de referință a BNR la 6,5%,…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Băncile anticipează o continuare a înăspririi condițiilor de creditare, în trimestrul III din acest an. Sondaj BNR

Publicat

băncile anticipează o continuare a înăspririi condițiilor de creditare, în

Băncile anticipează, pentru trimestrul III din acest an, o continuare a înăspririi standardelor de creditare pentru creditele de consum și o cvasistagnare a celor pentru achiziția de terenuri și locuințe, cât și a celor destinate companiilor nefinanciare, potrivit „Sondajului privind creditarea companiilor nefinanciare și a populației – trimestrul II 2025”, publicat joi de Banca Națională a României.

„În T2 2025, băncile din România au raportat înăsprirea standardelor…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe