ACTUALITATE
Arad: Sute de camioane aşteaptă la frontieră să intre în Ungaria, din cauza controalelor amănunţite

Sute de camioane aşteaptă, joi, în coloane la frontieră să intre în Ungaria, unde se fac controale amănunţite asupra automarfarelor din cauza numeroşilor migranţi prinşi, în ultima perioadă, în tentativă de trecere ilegală a graniţei.
Potrivit aplicaţiei online de monitorizare a traficului la frontiere de pe pagina oficială a Poliţiei de Frontieră, la Nădlac II se aşteaptă cel mai mult pentru intrarea camioanelor în Ungaria. Aici sunt deschise cinci artere de control pentru ieşirea din ţară, destinate traficului greu, iar timpul de aşteptare pentru formalităţi este de cel puţin 90 de minute.
În Punctul de Trecere a Frontierei (PTF) Borş, unde sunt deschise trei artere de control pe sensul de ieşire din ţară, se aşteaptă 60 de minute, iar la Petea, unde este deschisă o arteră, se aşteaptă tot 60 de minute.
Timpi mai mici de aşteptare sunt în PTF Nădlac I (40 de minute), Vărşand (30 de minute) şi Borş II (30 de minute), iar traficul se desfăşoară normal la Turnu, Salonta şi Valea lui Mihai.
Potrivit Poliţiei de Frontieră Arad, creşterea timpilor de aşteptare este cauzată de numărul mare de camioane sosite la frontieră şi de controalele amănunţite care au loc la intrarea în Ungaria, pentru depistarea migranţilor, în ultima perioadă fiind prinşi mulţi străini ascunşi în remorci pentru a trece ilegal graniţa spre Spaţiul Schengen.
Conform sursei citate, pentru deschiderea mai multor artere de control, astfel încât timpii de aşteptare să scadă, este nevoie ca şi Poliţia Ungară să aloce personal suplimentar, echipele de control fiind comune româno-ungare.
Traficul uşor şi cel turistic nu este afectat în niciun punct de trecere de la graniţa cu Ungaria. AGERPRES
Urmărește știrile romania24.ro pe Google News

ACTUALITATE
Prima zi cu preţuri compensate la benzină şi motorină. Cât costă carburanţii la benzinăriile din Oradea (FOTO)

Vineri este prima zi în care se pune în aplicare compensarea în cuantum de 0,50 de bani / litru de benzină şi motorină în România. Benzinăriile din Oradea afişează la pompă preţurile obişnuite, dar informează şoferii că aplică reducerea la casă.
Citește mai mult pe eBihoreanul.ro
ACTUALITATE
BENZINĂRIILE din Cluj care au REDUS vineri prețul la CARBURANȚI. Unde găsiți benzină și motorină mai IEFTINE cu 50 de BANI

Benzinăriile Lukoil și Petrom din Cluj-Napoca au scăzut prețurile la pompă, după ce în noaptea de joi spre vineri a intrat în vigoare Ordonanța de Urgență care prevede reducerea cu 50 de bani a prețului la carburanți. Această reducere este voluntară, ceea ce înseamnă că benzinăriile nu sunt obligate să o aplice.
În Cluj-Napoca, benzinăriile care au acceptat până acum să reducă de vineri prețurile la pompă sunt Lukoil și OMV Petrom, dar prima este și singura care a afișat noul preț. La stațiile Petrom și OMV, la pompă, afișajul electronic va indica prețul carburanților fără reducerea…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
ACTUALITATE
Județul ALBA, pe locul 14 după rezultate finale Bacalaureat 2022. Peste 1000 de note modificate. HARTA mediilor de 10 în țară

Rezultate finale Bacalaureat 2022: Județul Alba a coborât pe locul 14 în clasamentul național (fără București), în funcție de rata de promovare a examenului de Bacalaureat 2022, rezultatele finale. Înainte de contestații, era pe locul 13.
După contestații, în județul Alba s-au înregistrat patru medii de 10, de la niciuna, la primele rezultate.
Rata de promovare a examenului de Bacalaureat 2022 în Alba a crescut la 76,7%, de la 74,7%. Dintre cele 1.133 de note contestate, au fost modificate 1.085, majoritatea la Română.
Vezi Rezultate finale BACALAUREAT 2022…
Citește mai mult pe Alba24.ro