Connect with us

EVENIMENT

Arest preventiv pentru 11 persoane, în urma percheziţiilor la grupări de trafic de droguri din Bistriţa-Năsăud şi Cluj

Publicat

Arhivă foto

Tribunalul Bistriţa-Năsăud a dispus măsuri preventive faţă de 11 persoane suspectate că ar face parte din două grupări infracţionale specializate în trafic de droguri, în urma percheziţiilor domiciliare efectuate la sfârşitul săptămânii trecute în judeţ şi în Cluj, sub coordonarea procurorilor DIICOT, potrivit informaţiilor transmise luni de Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ).

Cinci persoane, cu vârste cuprinse între 19 şi 50 de ani, au ajuns în spatele gratiilor.

"În urma cercetărilor efectuate şi a probatoriului administrat, Tribunalul Bistriţa-Năsăud a dispus măsura arestului preventiv pentru 30 de zile faţă de 5 persoane cu vârstele cuprinse între 19-50 de ani, măsura arestului la domiciliu pentru 30 de zile faţă de 4 persoane cu vârste cuprinse între 19-26 ani şi măsura controlului judiciar pentru două persoane de 24 şi 31 de ani, bănuite de comiterea infracţiunilor de constituire de grup infracţional organizat, trafic de droguri de risc şi efectuarea de operaţiuni cu substanţe susceptibile a produce efecte psihoactive", a informat IPJ Bistriţa-Năsăud.

La data de 2 iulie, procurorii DIICOT şi poliţiştii SCCO Bistriţa-Năsăud au efectuat 27 de percheziţii domiciliare, pe raza judeţelor Bistriţa-Năsăud şi Cluj.

Potrivit unui comunicat al DIICOT, în cauză s-a reţinut faptul că, în cursul lunii februarie a acestui an, s-au constituit două grupări infracţionale organizate ce au desfăşurat activităţi de comercializare de substanţe psihoactive, către consumatori de pe raza celor două judeţe.

În urma percheziţiilor, au fost ridicate 426 de grame de substanţe susceptibile a avea efect psihoactiv, 26 de grame de canabis, 16 pastile cu substanţe susceptibile a avea efecte psihoactive, dispozitive de mărunţit, cântare de înaltă precizie, precum şi sumele de 23.000 de euro şi 8.000 de lei.

AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO: Ilie Bolojan despre referomele de austeritate pe care Guvernul le-a luat în 2025: A trebuit să luăm măsuri dificile

Publicat

video: ilie bolojan despre referomele de austeritate pe care guvernul

Premierul României, Ilie Bolojan, a susținut marți, 30 decembrie, o declarație de presă la sfârșit de an calendaristic. Acesta a precizat că guvernul României a reușit să stabilizeze finanțele publice prin măsuri fiscale și reforme considerate necesare într-un context economic dificil.

De asemenea a declarat că aceste decizii au menținut credibilitatea României pe piețele financiare, au redus costurile de împrumut și au permis respectarea țintei de deficit bugetar la...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Revelion 2026 în Piața Cetății din Alba Iulia: Foc de artificii, șampanie și calendare. Primarul Pleșa, face numărătoarea inversă

Publicat

revelion 2025 2026 la alba iulia: spectacol de artificii în piața

Revelionul 2025-2026 poate fi sărbătorit la Alba Iulia în Piața Cetății Alba Carolina. Pentru cei aflați în oraș, la noaptea dintre ani, cerul municipiului Alba Iulia va fi luminat de un foc de artificii.

Artificiile vor fi lansate din Cetatea Alba Carolina, mai exact din zona fostului Palat al Copiilor. Drept urmare cei care vor să vadă cel mai bine artificiile o pot face din Piața Cetății.

Vezi și MESAJE DE ANUL NOU 2026: SUTE de URĂRI de ANUL NOU, SMS cu FELICITĂRI. MESAJE...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Semne bune anul n-are! Clujenii au nevoie de cele mai mari împrumuturi pentru locuinţe. 100.00 de euro

Publicat

adrian crivii 1.jpeg






Clujul este singurul oraş din Români unde valoarea medie a creditelor luate de doritorii de locuinţe depăşeşte 100.000 de euro.

 

Clujenii, cei mai îndatoraţi la bănci pentru locuinţe

 

Clujenii au avut nevoie de cele mai mari împrumuturi în 2025 pentru a deveni proprietari de locuinţe, în timp ce timișorenii au luat de la bancă cele mai mici sume de bani, arată o analiză transmisă HotNews de...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Vânzarea prin licitație a Casei de Cultură din Alba Iulia, suspendată în instanță. Ce instituție vrea să cumpere clădirea

Publicat

vânzarea prin licitație a casei de cultură din alba iulia,

Casa de Cultură a Sindicatelor din Alba Iulia este executată silit, clădirea a fost scoasă la licitație, iar o instituție din Alba are banii bugetați pentru a participa la licitație.

Informația legată de executarea silită a Casei de Cultură din Alba Iulia și scoaterea la licitație a clădirii a fost vehniculă de mai mult timp, dar a mers ”pe sub radar”.

Însă, marți, 30 decembrie 2025, într-o ședință de Consilu Local al Municipiului Alba Iulia, vânzarea clădirii prin...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe