Connect with us

EVENIMENT

Arest preventiv prelungit pentru autorul ameninţărilor de atacuri cu rachete

Publicat

inchisoare, penitenciar, gratii

Judecătorii de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie au admis luni propunerea DIICOT de prelungire, cu 30 de zile, a măsurii arestului preventiv pe numele bărbatului care a sunat, în luna martie, la o fundaţie şi un hotel din centrul Capitalei şi a ameninţat că va executa un atac cu rachetă în numele organizaţiei "Vlad Ţepeş".

Conform DIICOT, pe 1 martie, la ora 15.52, Secţia 1 Poliţie Bucureşti a fost sesizată prin 112 cu privire la faptul că la sediul unei fundaţii din Bucureşti a fost primit un apel telefonic, ocazie cu care s-a transmis, prin intermediul unei înregistrări audio, faptul că va fi executat un atac cu rachetă asupra locaţiei respective.

De asemenea, în aceeaşi zi, la scurt timp, ora 15.56, Secţia 1 Poliţie a fost sesizată că la un hotel situat pe Calea Dorobanţi a fost primit un alt apel telefonic, tot cu mesaj audio, conform căruia va avea loc un atac cu rachetă şi că persoanele prezente au la dispoziţie 21 de minute pentru a evacua zona.
La finalul mesajului audio se preciza că organizaţia "Vlad Ţepeş" revendică atentatul.

Ulterior, autorul ameninţării - Ovidiu Anghelidi - a fost identificat şi reţinut, el fiind ulterior arestat preventiv.

Pe 10 aprilie, procurorii DIICOT au găsit în locuinţa lui Ovidiu Anghelidi, situată în comuna Jidvei, judeţul Alba, substanţe explozive şi inflamabile pe care acesta le procurase şi le deţinea în vederea producerii de mijloace distructive şi dispozitive explozive improvizate.

AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Avertizări Cod galben de ceață și polei, în Alba și alte județe din țară, până vineri

Publicat

avertizări cod galben de ceață și polei, în alba și

Meteorologii au emis joi seara o avertizare Cod Galben de ceață asociată cu burniță sau ploaie slabă, ce va depune izolat polei și va reduce vizibilitatea sub 200 metri.

Potrivit ANM, avertizarea este valabilă de joi, ora 20:10 până vineri, ora 02:00.

Avertizări similare au fost emise și pentru zone din județele Cluj-Napoca, Sibiu, Brașov și Harghita.

sursa: meteoromania.ro






...
Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Mihai Eminescu, dincolo de poezie. Articole de ziar ale acestuia, scrise în anul 1877

Publicat

mihai eminescu 4.jpg






Cu prilejul zilei de naștere a poetului Mihai Eminescu, joi, 15 ianuarie, Cluj24 readuce în atenție o latură esențială a activității sale: Eminescu gazetarul, atent observator al realităților politice, sociale și culturale ale României moderne. Abordarea sa jurnalistică se distinge prin rigoare, spirit critic și o profundă responsabilitate față de interesul național.

Textele extrase din „Opere...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Admitere la Academia Națională de Informații în 2026: tinerii se pot înscrie până în 31 ianuarie. Cum devii ofițer SRI

Publicat

admitere la academia națională de informații în 2026: tinerii se

Tinerii interesați de o carieră în cadrul Serviciului Român de Informații (SRI) se pot înscrie la Academia Națională de Informații ”Mihai Viteazul” București. Termenul limită pentru aplicare este 31 ianuarie, pentru sesiunea 2026.

Se pot înscrie elevii din clasele a XII-a de liceu, absolvenții de liceu cu diplomă de bacalaureat, în vârstă de cel mult 23 de ani.

Sunt disponibile specializări de licență pentru ofițeri operativi sau ofițeri analiști. Durata cursurilor...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Structurile MAI din Alba, omagiu adus culturii românești de Ziua Națională a Culturii, la Teiul lui Eminescu din Blaj

Publicat

video: structurile mai din alba, omagiu adus culturii românești de

Reprezentanți ai structurilor MAI din Alba au adus un omagiu culturii și valorilor românești, de Ziua Națională a Culturii, la Teiul lui Mihai Eminescu din Blaj. 

„În locul în care, în urmă cu 160 de ani, Mihai Eminescu exclama „Te salut din inimă, Mică Romă!”, s-au reunit glasurile colegilor noștri din cadrul structurilor teritoriale ale Ministerului Afacerilor Interne din județul Alba, în semn de recunoștință față de poetul a cărei operă a atins perfecțiunea...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe