Connect with us

ACTUALITATE

Arhiepiscopul Argeşului: ”Se cuvine ca bărbaţii să ocrotească femeile, pentru că acestea sunt egale de drept divin cu bărbaţii

Publicat

Se cuvine ca bărbaţii să ocrotească femeile, pentru că acestea sunt egale de drept divin cu bărbaţii, afirmă arhiepiscopul Calinic al Argeşului şi Muscelului într-un mesaj intitulat „Femeia, Înger pe pământ!”.

„Femeile purtătoare de mir au rămas în istoria lumii ca cele mai curajoase şi devotate fiinţe ca şi mamele noastre, ca şi soţiile devotate chemării speciale şi gospodinele care ţin în mâini şi pe umerele lor destinele omenirii! Dacă Eva în Paradis a auzit osânda rostită de Dumnezeu – după căderea în păcat -, tot femeia va auzi cea dintâi vestea cea mare a izbăvirii din morţi, prin Iisus Hristos Cel înviat!

Astfel, femeia este reabilitată pentru totdeauna şi nu ne este îngăduit s-o considerăm obiect de batjocură. Cuvine-se cu adevărat ca bărbaţii să ocrotească femeia pentru că este egală – de drept divin – cu bărbatul! Sfântul Apostol Pavel spulberă pentru totdeauna mentalitatea din bătrâne veacuri, că femeia ar fi inegală bărbatului”, se arată în mesajul postat pe contul de Facebook al Arhiepiscopiei Argeşului şi Muscelului.

Arhiepiscopul Calinic subliniază, totodată, rolul pe care femeile l-au avut în evoluţia societăţii omeneşti în ultimele două milenii.

„Cine ar putea cu adevărat să cuprindă cu mintea ce a însemnat, în cei două mii de ani, ziditorul exemplu al femeilor mironosiţe, al mamelor celebre şi al tuturor mamelor din lume? Toate au zidit la temelia lumii!

Toate au zidit viaţa de familie şi creşterea pruncilor în duhul Evangheliei lui Hristos! Toate au zidit şi au întărit dragostea între oamenii din toate timpurile!

Toate au schimbat, ca şi azi, de altfel, climatul spiritual al vremii! (…) Aşadar, femeia, prin muncă cinstită, prin viaţă aleasă, prin dragoste deplină, prin devotament conjugal, prin osârdie de a naşte şi creşte prunci buni, devine astfel primul dascăl şi preot al copilului ei (…) Aşadar, în alcătuirea acestei lumi, femeia este un Înger purtător de mir”, se menţionează în mesaj. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Botoșani: Activități de educație pentru promovarea integrității în contextul Zilei Internaționale Anticorupție

Publicat

botoșani: activități de educație pentru promovarea integrității în contextul zilei

Publicitate

În zilele de 03 și 04 decembrie, în contextul celebrării Zilei Internaționale Anticorupție – 9 Decembrie și sub egida campaniei naționale „E TIMPUL SĂ NU MAI DĂM ȘI NOI CEVA!”, ofițerii de poliție din cadrul Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Botoșani au desfășurat activități de educație pentru promovarea integrității, dedicate funcționarilor din cadrul Serviciului Public Comunitar Regim…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

La Botoșani elevii învăța legea prin artă, film, joc de rol și vizite la Tribunal. Proiectul „Cunoaște-ți drepturile, respectă-ți obligațiile!” a ajuns în școli

Publicat

la botoșani elevii învăța legea prin artă, film, joc de

Publicitate

Un proiect educațional de amploare a debutat în acest an în școlile din județul Botoșani. Intitulat „Cunoaște-ți drepturile, respectă-ți obligațiile!”, programul este coordonat de Inspectoratul Școlar Județean Botoșani și îi are în prim-plan pe elevii de gimnaziu, care vor învăța legea într-un mod complet diferit: prin film, desen, joc de rol, vizite tematice și activități colaborative.

Inițiativa, aflată la prima ediție, se…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Dosar penal pentru un bărbat de 46 de ani, din Gorbănești

Publicat

razie e dac documente 3 1000x600.jpeg

Publicitate

Joi, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Botoșani – Biroul Rutier au oprit pentru control, pe Calea Națională din municipiul Botoșani, un autoturism condus de un bărbat, de 46 de ani, din comuna Gorbănești.

 

În urma verificărilor efectuate s-a stabili faptul că autoturismul pe care îl conducea avea autorizația provizorie de circulație expirată.

 

Polițiștii continuă cercetările pentru săvârșirea infracțiunii de punere în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Șofer băut scos din trafic de polițiști, la Călărași

Publicat

etilotest bun.jpg

Publicitate

Vineri, polițiștii din Hlipiceni au oprit pentru control, pe drumul județean DJ 282H, în comuna Călărași, un autoturism condus de un tânăr, de 33 de ani, din județul Iași.

 

Întrucât emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul etilotest, valoarea rezultată fiind de 0,71 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, acesta a fost condus la o unitate spitalicească pentru recoltarea de probe biologice de sânge, în vederea stabilirii…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe