Connect with us

EVENIMENT

Arhiepiscopul Tomisului, audiat la DNA într-un dosar în care este acuzat de cumpărare de influenţă

Publicat

dna
fotografie cu caracter ilustrativ

IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, s-a prezentat joi la Direcția Națională Anticorupție – Serviciul Teritorial Constanța, la solicitarea procurorilor. El este subiectul unei anchete penale pentru cumpărare de influență, dosar în care este implicat și un consilier al Arhiepiscopiei Tomisului.

Chemat de procurori la ora 10.00, IPS Teodosie a ajuns la DNA cu o întârziere de aproape o jumătate de oră, declarând că a venit direct de la slujbă la DNA, că s-a împărtăşit şi că nu ştie ce se va întâmpla în cadrul întâlnirii cu procurorii, pentru că nu este „ghicitor”.

Arhiepiscopul Tomisului, Teodosie Petrescu, este urmărit penal de procurorii anticorupţie pentru săvârşirea infracţiunii de cumpărare de influenţă, iar un consilier în cadrul Arhiepiscopiei Tomisului, pentru săvârşirea infracţiunii de complicitate la cumpărare de influenţă.

„În luna iulie a anului 2023, suspectul Petrescu Teodosie ar fi promis suma de 160.000 lei unui om de afaceri (martor în cauză), reprezentând un procent de 20% din suma de 800.000 lei, pe care acesta din urmă ar fi trebuit să o obţină pentru Arhiepiscopia Tomisului, în urma folosirii influenţei pe care ar fi afirmat că ar fi avut-o asupra funcţionarilor cu drept de decizie în această privinţă din cadrul Secretariatului de Stat pentru Culte.

La acea discuţie ar fi participat şi celălalt suspect, acesta fiind cel care ar fi negociat cu omul de afaceri termenii în care urma să fie pusă în practică ‘înţelegerea’ respectivă”, se arată într-un comunicat transmis de DNA la începerea urmăririi penale a reprezentanţilor Arhiepiscopiei Tomisului.

Conform aceleiaşi surse, suma de 800.000 lei urma să fie utilizată pentru finanţarea unor lucrări de construcţie ori reabilitare a unităţilor de cult aflate în subordinea Arhiepiscopiei Tomisului.

La sfârşitul anului 2023, jurnaliştii de la Recorder au publicat un reportaj realizat împreună cu preotul Petrică Leaşcu, care are o firmă de construcţii, încercând să demonstreze cum preoţi ai BOR ar comite ilegalităţi, investigaţia jurnalistică vizând şi Arhiepiscopia Tomisului. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO. Povestea clujencei care a fondat în urmă cu 10 ani firma de IT, Wolfpack Digital. De la Londra, în centrul Clujului

Publicat

1717511356558.jpg






Clujeanca Georgina Lupu Florian a transformat un apartament mic din Piața Muzeului într-o companie IT premiată internațional. La 10 ani de la lansare, Wolfpack Digital lucrează cu clienți din Europa, SUA, Canada, Australia și Asia, păstrând rădăcinile în inima Clujului, și o cultură de echipă construită pe încredere, diversitate, curaj și inovare, inspirată de simbolul puternic al lupilor.

Într-o lume tech…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO: INCENDIU în comuna Meteș. O șură aflată în localitatea Poiana Ampoiului s-a făcut scrum

Publicat

foto: incendiu în comuna meteș. o șură aflată în localitatea

Un incendiu a izbucnit în noaptea de miercuri spre joi, în jurul orei 00:50, în localitatea Poiana Ampoiului din comuna Meteș. Focul a mistuit o șură plină cu fân.

Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Alba Iulia a intervenit pentru stingerea unui incendiu în Poiana Ampoiului. Salvatorii au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD.

La momentul ajungerii forțelor de intervenție la locul solicitării, incendiul se manifesta…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

De la scena UNTOLD la celula de arest. Hoții de bijuterii, după gratii

Publicat

hoti untold1.jpg






De la scena UNTOLD la celula de arest: hoții de bijuterii, după gratii. Ei vor sta în spatele gratiilor timp de 30 de zile.

În cele patru zile de festival, autoritățile au primit 16 sesizări privind dispariția unor bijuterii, în special lănțișoare din metale prețioase. Polițiștii aflați în zona evenimentului au derulat acțiuni operative pentru identificarea suspecților.

Pe 10 august, un bărbat de 44 de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Drumul spre pârtia Buscat intră în reabilitare. Lucrări pe 22 km de infrastructură montană

Publicat

drum buscat partie schi asfaltare.jpg






Consiliul Județean Cluj a început asfaltarea unui tronson de 3,5 kilometri din DJ 107R, care leagă Stațiunea Muntele Băișorii de pârtia de schi Buscat, parte a unui proiect amplu de modernizare a peste 22 de kilometri de drum județean.

Tronsonul vizat are o lungime de 3,5 kilometri, cuprins între pozițiile kilometrice 47+350 și 50+850, în condițiile în care lucrările, în totalitatea lor, vizează întregul…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe