Connect with us

ACTUALITATE

Asistentă lovită de un pacient, la Spitalul Judeţean Sibiu. Bolnavul a fost transferat la Psihiatrie

Publicat

spital cluj

O asistentă medicală de la Unitatea de Primiri Urgenţe (UPU) a Spitalului Clinic Judeţean Sibiu, a fost lovită, joi, de un pacient în timp ce îl îngrijea, în cabinetul de Chirurgie, bărbatul fiind ulterior transferat la Spitalul de Psihiatrie din oraş, potrivit Poliţiei şi unităţii spitaliceşti.

Bărbatul care s-a comportat violent fusese adus la UPU de o ambulanţă şi era supravegheat de poliţişti, pentru că acesta produsese un accident rutier în oraş, în urma căruia s-a rănit.

"Ieri dimineaţă (joi dimineaţă n.r.), în jurul orei 7,30 un pacient în vârstă de 46 de ani, din Sibiu, a fost adus la UPU în urma unui accident rutier pentru a primi îngrijiri medicale. Pacientul a avut un comportament agresiv şi a agresat-o fizic pe una din asistentele aflate în tura de lucru pe cabinetul de Chirurgie din UPU şi care îi acorda îngrijiri medicale. Incidentul a fost aplanat de Poliţie, care se afla la faţa locului, şi de personalul medical. Pacientul a fost imobilizat şi a fost ulterior transferat la Spitalul de Psihiatrie. Asistenta agresată are o plagă la buza inferioară", a declarat, vineri, purtătorul de cuvânt al Spitalului Clinic Judeţean Sibiu, Decebal Todăriţă.

Potrivit sursei citate, asistenta medicală nu a depus plângere la Poliţie.

Şoferul care a cauzat accidentul rutier şi ulterior a lovit-o pe asistenta medicală la spitalul unde a fost transportat pentru tratament s-a ales cu dosar penal pentru lovire şi tulburarea liniştii publice.

"În dimineaţa zilei de 7 martie a.c., în jurul orei 08,00, poliţiştii sibieni au fost solicitaţi să intervină în UPU din Spitalul Clinic Judeţean Sibiu, sesizat fiind faptul că un bărbat ar fi avut un comportament agresiv faţă de un cadru medical. După sosirea poliţiştilor în unitatea medicală, conflictul a fost aplanat, iar bărbatul a fost identificat, stabilindu-se că este vorba despre un sibian în vârstă de 46 de ani, victimă a unui accident rutier produs cu puţin timp în urmă în municipiul Sibiu. În cauză a fost deschis un dosar de cercetare penală privind săvârşirea infracţiunilor de lovire sau alte violenţe, respectiv tulburarea ordinii şi liniştii publice, urmând a se stabili toate circumstanţele producerii incidentului în vederea aplicării măsurilor legale în consecinţă", a spus, vineri, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Sibiu, Elena Welter. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Fotbal: FC Botoșani – Oțelul Galați 0-0, în Superligă

Publicat

fotbal: fc botoșani – oțelul galați 0 0, în superligă

Publicitate

FC Botoșani a terminat la egalitate cu Oțelul Galați, 0-0, luni seara, pe Stadionul Municipal din Botoșani, în ultimul meci din etapa a 24-a a Superligii de fotbal.

Gazdele au dominat autoritar jocul, dar au fost lipsite de inspirație în fața porții.

Cele mai mari ocazii au fost ratate de Mikola Kovtaliuk (53), care a reluat din apropiere pe lângă poartă, și de Zoran Mitrov (65), care a trimis în bară din interiorul careului.

Mihai Bordeianu (80) a...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Incendiu la Ștefănești! O femeie de 95 de ani a suferit arsuri și fiul acesteia, de 75 de ani, s-a intoxicat cu fum

Publicat

incendiu la Ștefănești! o femeie de 95 de ani a

Publicitate

Două persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale în urma unui incendiu izbucnit în locuința lor. Bunurile din două camere au fost cuprinse de flăcări, cel mai probabil, din cauza unei sobe supraîncălzite. În momentul producerii incendiului, în interiorul casei se aflau o femeie în vârstă de 95 de ani și fiul acesteia, în vârstă de 75 de ani. S-a întâmplat în această seară, în orașul Ștefănești.

La fața locului au intervenit, în cel...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: „Lacrimi de Luceafăr” revine pe scenă, la cererea publicului

Publicat

botoșani: „lacrimi de luceafăr” revine pe scenă, la cererea publicului

Publicitate

Succesul de care s-a bucurat spectacolul „Lacrimi de Luceafăr” aduce o nouă reprezentație, programată luni, 9 februarie 2026, de la ora 18:30, pe scena Teatrului „Mihai Eminescu” din Botoșani.

Spectacolul este realizat după scenariul și în regia Silviei Răileanu, cu participarea Orchestrei Filarmonicii Botoșani, în colaborare cu Teatrul „Mihai Eminescu” Botoșani.

Distribuție artistică:

  • Scenariu și regie: Răileanu Silvia

  • Dirijor cor:...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

AVERTISMENT: Mesaje false despre „rovinietă” circulă în numele CNAIR

Publicat

avertisment: mesaje false despre „rovinietă” circulă în numele cnair

Publicitate

Direcția Regională de Drumuri și Poduri (DRDP) Iași avertizează șoferii cu privire la apariția unor mesaje false care pretind că sunt transmise în numele „Rovinietei” sau al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).

Potrivit informațiilor oficiale, aceste mesaje solicită plata urgentă a unei presupuse „taxe de drum restante”, invocând amenințări precum amenzi sau chiar confiscarea vehiculului. Reprezentanții...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe