EVENIMENT
Asociația Accept: Nu vom accepta să fim reduși la proporțiile unui botez stradal

Asociația Accept salută schimbarea de poziție din parea autorităților locale din București. Spune însă că numărul participanților va fi probabil de ordinul miilor, așa cum s-a întâmplat și în anii precedenți.
Primăria Capitalei a acceptat ca „Bucharest Pride” să aibă loc sâmbătă pe Calea Victoriei. Doar cu 500 de participanți. Inițial, Primăria Capitalei refuzase organizarea marșului din acest an pe Calea Victoriei.
La RFI, Asociația Accept salută schimbarea de poziție din parea autorităților locale din București. Spune însă că numărul participanților va fi probabil de ordinul miilor.
Nu credem că legea e dreaptă
„Nu credem că legea e dreaptă. Nu acceptăm ca marșul nostru să fie redus la proporțiile unui botez stradal”, spune Florin Buhuceanu, director de advocacy la Asociația Accept: „Primăria Generală a Capitalei trebuia să respecte legea, inclusiv termenii de timp pe care îi impune legea în cazul petițiilor trimise de Asociația Accept trimise încă din luna iulie. Era pentru noi ca organizatori mult prea târziu să schimbăm de la o săptămână la alta un traseu al unui marș care nu e atât de simplu de organizat”.
Întrebat dacă se va putea respecta limita de 500 de participanți, Florin Buhuceanu a răspuns că raportarea numărului de participanți se poate face doar la precedentul marș, când au fost peste 10.000 de persoane prezente: „În mod evident, noi vom invita alături de noi pe toți cei care cred în faptul că restricționarea de drepturi, fie și în context pandemic, trebuie să fie proporțională. O reducere a unei întâlniri publice de tip marș la proporțiile unei nunți, botez, comemorare de familie nu poate să reziste în fața realității, după cum cenzura de tip Viktor Orban nu are ce căuta la București”.
Ne așteptăm la o participare de ordinul miilor de persoane
Întrebat, mai departe, dacă spune că marșul va depăși probabil numărul maxim de 500 de participanți, Buhuceanu a afirmat că organizatorii nu-i pot împiedica pe membrii comunității să participe: „nu îi putem împiedica pe cei care ne susțin să participe la acest marș al drepturilor și al libertăților. Și vom face uz de lege pentru a ne apăra un drept garantat constituțional, cel de a ne întruni. Nu credem că legea e dreaptă și ne vom purta în consecință. Ne așteptăm la o participare de ordinul miilor de persoane, în ciuda micilor turbulențe și scandaluri cu Primăria Capitalei. (…) Da, este o decizie a acelui Comitet pentru Situații de Urgență… Încă o dată, credem că astfel de măsuri ale autorităților ar trebui să fie proporționale cu scopul urmărit. Vom semna în cunoștință de cauză în acel document cu numărul fixat de participanți pentru că primăria, nu e așa, nu poate încălca legea. Este normal între o societate democratic. Dar tot într-o societate democratic, nu vom accepta să fim reduși la proporțiile unui botez stradal”. MEDIAFAX
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Modificări ale circulației în Piața 14 Iulie din Cluj-Napoca. Accesul auto, restricționat pe mai multe străzi

Primăria Cluj-Napoca anunță că proiectul de reabilitare a străzilor din cartierul Grigorescu continuă. Circulația auto a fost închisă pe două laturi ale Pieței 14 Iulie și pe mai multe străzi din zonă.
Circulația auto pe latura sudică și estică a Pieței 14 Iulie, pe sectorul cuprins între strada Sigismund Toduță și strada G. Garibaldi a fost închisă, în vederea continuării lucrărilor de modernizare, în cadrul proiectului „Creșterea și…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Răzbunarea unui bărbat din Alba Iulia, pe un aparat de păcănele, i-a adus o condamnare. Ce a făcut după ce a pierdut mulți bani

Un bărbat din Alba Iulia a fost condamnat pentru distrugere după ce a lovit cu pumnul un aparat de jocuri de noroc. O pedeapsă din partea magistraților Judecătoriei Alba Iulia a fost dată pe 14 mai 2025.
Bărbatul a fost judecat și condamnat pentru o faptă veche de trei ani. Mai exact pentru un moment în care a dat cu pumnul într-un aparat de păcănele.
Nervos că a pierdut peste 6000 de lei bărbatul s-a răzbunat pe aparat.
”În data de 2 octombrie 2022, în jurul orei 10:20,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Stații inteligente de transport public dotate cu puncte de încărcare USB și wireless, în comuna Lupșa. Licitația, lansată în SEAP

Stații inteligente de transport public dotate cu puncte de încărcare USB și wireless, în comuna Lupșa. Cinci stații inteligente de transport public urmează să fie amplasate în curând în comuna Lupșa, printr-o investiție de peste 300.000 de lei
Primăria Lupșa a lansat pe 19 mai, în SEAP, o licitație pentru achizitionarea de mobilier urban inteligent, respectiv cinci stații inteligente de transport public.
Valoarea estimată a contractului este de 333.242 lei, fără TVA….
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
21 mai – Sfinții Împărați Constantin și Elena. 1,8 milioane de români își sărbătoresc onomastica

Aproximativ 1,8 milioane de români își sărbătoresc miercuri, 21 mai, onomastica, de Sfinții Împărați Constantin și Elena, dintre care aproape 1,1 milioane de femei și aproximativ 675.000 de bărbați, scrie Agerpres.
Potrivit datelor furnizate de Direcția Generală pentru Evidența Persoanelor, cel mai întâlnit nume masculin este Constantin – 422.622, urmat de Cosmin – 116.727, Costel – 74.184, Costică – 23.698, Costin – 22.235 și Costinel –…
Citește mai mult pe Cluj24.ro