EVENIMENT
Atac armat într-un magazin din Texas. O persoană a murit

O persoană şi-a pierdut viaţa joi şi alte câteva au fost rănite, dintre care patru grav, într-un atac armat într-un magazin de mobilă din statul american Texas, a anunţat poliţia locală, potrivit AFP.
Presupusul autor al tirurilor a fost arestat şi este vorba despre un „angajat al magazinului”, a scris pe Twitter poliţia oraşului Bryan. Motivaţiile sale rămân necunoscute deocamdată.
„În jurul orelor 14:30 (19.30 GMT) am fost informaţi despre un atac armat, agenţii au intervenit şi au găsit mai multe victime la faţa locului”, a declarat Jason James, purtătorul de cuvânt al poliţiei din Bryan, oraş situat între Houston şi Dallas.
O persoană a murit, a spus el apoi pentru AFP. De asemenea, cinci persoane au fost rănite, dintre care patru grav, şi internate în spital.
Acest incident a avut loc la câteva ore după ce preşedintele Joe Biden a dezvăluit la Casa Albă măsuri specifice pentru a limita proliferarea armelor de foc în Statele Unite, unde atacurile armate sunt un flagel recurent. AGERPRES
EVENIMENT
VIDEO. Rută alternativă la traficul aglomerat din Dej. Consiliul Județean asfaltează drumul Câțcău – Vad

Consiliul Județean Cluj a demarat lucrările de asfaltare pe drumul comunal DC 177 (DN 1C) Câțcău – Vad (DJ 109E), după ce acesta a fost recent preluat în administrarea instituției.
Lucrările de întreținere continuă cu așternerea covorului asfaltic, în timp ce pe restul sectorului de drum se execută stratul suport de balast stabilizat.
Alin Tișe: Va fi un drum foarte util
La finalul lucrărilor, tronsonul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Anchetă la Aeroportul Cluj cu privire la manipularea neglijentă a bagajelor. Alin Tișe: Aceste atitudini nu pot fi tolerate

Președintele Consiliului Județean Cluj a solicitat, în această dimineață, directorului Aeroportului Internațional „Avram Iancu” Cluj, David Ciceo, declanșarea unei anchete urgente privind modul în care sunt manipulate bagajele călătorilor.
Acesta a cerut luarea de măsuri legale și contractuale ferme pentru a pune capăt unor practici considerate total inadecvate și nejustificate, după ce în spațiul public…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Șantaj, amenințări și ordin de protecție încălcat. Un clujean reținut și arestat pentru 30 de zile

Un bărbat de 33 de ani din Cluj-Napoca a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzat de șantaj și încălcarea unui ordin de protecție.
Potrivit IPJ Cluj, în perioada martie – iunie 2024, bărbatul ar fi exercitat presiuni psihologice asupra victimei prin mesaje online ce conțineau amenințări, inclusiv cu violență fizică, dar și cu divulgarea unor materiale compromițătoare. Scopul acestora ar fi…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Miercurea aceasta, urma să se încheie ședința de politică monetară a Rezervei Federale americane. Deciziile luate vor avea un efect major asupra mediului economic mondial.
Piața anticipa o reducere cu sfert de punct procentual a dobânzilor, care se situează din decembrie trecut la 4,25 – 4,50%, măsură care a contribuit la deprecierea semnificativă a dolarului american.
ANALIZĂ. Radu Georgescu: Dolarul se…
Citește mai mult pe Cluj24.ro