Connect with us

ACTUALITATE

Atenţie la ţigara electronică. Autorităţile americane investighează o posibilă legătură cu convulsiile

Publicat

tigara

Administraţia pentru Medicamente şi Alimente din SUA (FDA) a anunţat miercuri că investighează o eventuală legătură între utilizarea ţigărilor electronice şi convulsii după mai multe cazuri semnalate în acest sens, relatează joi AFP şi dpa.

FDA a precizat într-un comunicat că au fost raportate 35 astfel de cazuri între 2010 şi începutul anului 2019.

„Considerăm că aceste 35 de cazuri justifică o investigaţie ştiinţifică pentru a determina dacă există într-adevăr o legătură (între fumatul de ţigări electronice şi convulsii)”, a declarat agenţia.

Utilizarea ţigărilor electronice a luat o mare amploare în rândul tinerilor americani în ultimul deceniu, depăşind chiar fumatul ţigărilor tradiţionale.

În total, numărul celor care fumează ţigări electronice a crescut de la 1,5 la peste 20% în rândul liceenilor în perioada 2011-2018, în timp ce numărul consumatorilor de tutun, sub toate formele sale, a scăzut de la 22 la 14%.

Ţigările electronice conţin nicotină şi alte substanţe, însă nu cele care se regăsesc în ţigările tradiţionale cunoscute ca fiind cancerigene. Efectul lor pe termen lung asupra sănătăţii este încă în studiu. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Un bărbat din Botoșani a fost amendat cu 1000 lei după ce a urcat pe monumentul din Piața 1 Decembrie pentru un live pe telefon

Publicat

un bărbat din botoșani a fost amendat cu 1000 lei

Publicitate

Un bărbat din Botoșani a fost amendat de polițiștii locali după ce, în seara zilei de 15 noiembrie 2025, a urcat pe monumentul din Piața 1 Decembrie, din Centrul Istoric, pentru a realiza o transmisie live cu telefonul mobil. Incidentul a fost raportat prin Serviciul Dispecerat, iar o patrulă din cadrul Serviciului de Ordine și Liniște Publică a fost direcționată imediat la fața locului.

Polițiștii l-au somat pe tânăr să coboare de pe monument,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Dacă plecați la drum: În zona montană a venit iarna. Ninsori slabe în Suceava și Neamț. Drumuri naționale perfect circulabile

Publicat

dacă plecați la drum: În zona montană a venit iarna.

Publicitate

Dacă plecați la deum trebuie să știți că iarna și-a făcut oficial apariția în nordul Moldovei. În cursul dimineții de joi, în zona montană înaltă a județului Suceava a început să ningă slab, semn că temperaturile scad treptat și că sezonul rece intră în drepturi. Precipitațiile mixte s-au extins și în zonele de altitudine mai joasă, unde s-a înregistrat lapoviță.

Fenomenul a fost observat și în județul Neamț, unde, în zona…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Doi bărbați din Leorda, trimiși în judecată după ce au încercat să se omoare cu toporul. Unul este acuzat de tentativă de omor

Publicat

arest.jpg

Publicitate

Parchetul de pe lângă Tribunalul Botoșani anunță trimiterea în judecată a doi bărbați din comuna Leorda, implicați într-un conflict extrem de violent petrecut la finalul lunii octombrie.

Unul dintre inculpați, M.A.I., în vârstă de 36 de ani, a fost trimis în fața instanței în stare de arest preventiv, fiind acuzat de „tentativă la omor” și „tulburarea ordinii și liniștii publice”.

Cel de-al doilea inculpat, I.A.D., în vârstă de 42…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

An bun pentru comuna Manoleasa. Proiecte finalizate în 2025: Dispensar, cămine culturale și drumuri de peste 14 milioane lei

Publicat

an bun pentru comuna manoleasa. proiecte finalizate în 2025: dispensar,

Publicitate

Deși pentru multe administrații publice locale anul 2025 a fost unul complicat, cu blocaje, întârzieri la finanțări și presiuni bugetare, comuna Manoleasa pare să fi reușit să răstoarne perspectiva.

Finalul de an găsește comunitatea cu proiecte importante aproape de linia de sosire, după ce lucrările aflate peste pragul de 50% au continuat să primească fonduri atât de la bugetul de stat, cât și din programele naționale sau europene.

Primarul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe