EVENIMENT
ATENȚIE, ȘOFERI! Aglomerație către stațiunile de pe Valea Prahovei

Este aglomerație, marți după-amiază pe sensul de urcare către zona montană a DN 1 Ploiești – Brașov, în zona stațiunilor montane de pe Valea Prahovei.
Potrivit Centrului INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că, la această oră (15.45), se înregistrează valori crescute de trafic pe sensul de urcare către zona montană a DN 1 Ploiești – Brașov, circulându-se astfel în coloană pe raza localității Comarnic și a stațiunii Bușteni, județul Prahova.
În condiții de aglomerație se circulă și pe sensul de coborâre între stațiunile Predeal și Azuga.
Traficul se desfășoară pe un carosabil umed, fără precipitații, pe zona montană, iar între Ploiești și Comarnic este semnalată ceață, cu vizibilitate între 200 și 250 metri.
Polițiștii recomandă conducătorilor auto să adapteze viteza de rulare, să-și planifice foarte atent traseul pe care urmează să-l parcurgă, luând în considerare și folosirea unor rute alternative, și să-și echipeze autovehiculele cu anvelope de iarnă, dacă urmează să circule pe tronsoane acoperite cu zăpadă, gheață sau polei.
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
Cornelia Galben, absolventă a Colegiului Militar din Alba Iulia: Șefă de promoție la Academia Forțelor Terestre

Cornelia Galben, absolventă a Colegiului Militar din Alba Iulia, a reușit să ajungă șefă de promoție la Academia Forțelor Terestre, specializarea Comunicații și Informatică.
Potrivit reprezentanților Colegiului Militar din Alba Iulia, sublocotenent inginer Cornelia Galben, absolventă a Colegiului Militar, Promoția 2021, a demonstrat că poți obține ce îți dorești prin muncă, seriozitate și perseverență.
Cornelia s-a remarcat în anii de liceu prin rezultatele deosebite…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Firmele din Alba care vor să angajeze absolvenți de facultate sunt invitate la bursa locurilor de muncă. Când va avea loc

Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă Alba face un apel către firmele din Alba, dar și instituțiile din județ, care au locuri de muncă vacante pentru absolvenți să participe la bursa locurilor de muncă.
Este un eveniment care se va desfășura în data de 10 octombrie la Carolina Mall. Mai exact evenimentul se adresează absolvenților de facultate care sunt în căutarea unui loc de muncă. Însă, la eveniment pot participa și cei care au deja un loc de muncă, dar…
Citește mai mult pe Alba24.ro

D.P. NAPOCA S.A. recrutează personal în vederea angajării pentru următoarele ocupații:
– Muncitor calificat/necalificat străzi/stația mixturi asfaltice/siguranța circulației/ridicări auto/ platforma stocare temporară deșeuri – perioadă determinată;
– Electrician auto – perioadă determinată;
– Electrician de întreținere – perioadă…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Bărbat din Sebeș, reținut după ce a fugit de la locul unui accident. A rănit un alt bărbat care mergea cu o trotinetă

Un bărbat din Sebeș a fost reținut de polițiști după ce a condus băut și a lovit, pe o stradă din oraș, un alt bărbat care se deplasa pe o trotinetă electrică. Ulterior, conducătorul auto a fugit de la locul accidentului.
Potrivit IPJ Alba, la data de 1 octombrie 2025, polițiștii rutieri din Sebeș au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier, pe raza municipiului.
Din cercetările efectuate de polițiștii deplasați la fața locului, a reieșit că un…
Citește mai mult pe Alba24.ro